Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa alkoholowa mapa drogowa, czyli gdzie jest najwięcej pijanych kierowców w Polsce. W Podlaskiem nie jest najgorzej

red.
Powstała nowa alkoholowa mapa Polski. Są województwa, które pod względem jazdy kierowców na "podwójnym gazie" biją rekordy. A jak jest w Podlaskiem?

Alkoholowa mapa Polski. Pijani kierowcy na drogach

Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. Choć statystyki wyglądają optymistycznie – z roku na rok liczba tego typu wykroczeń maleje, to liczba ta nadal jest zatrważająca.

Alkoholowa mapa Polski, czyli gdzie jest najwięcej pijanych kierowców?

W 2023 roku, wg danych rankomat.pl, najwięcej zatrzymanych kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na liczbę mieszkańców odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim. W tym regionie na 10 tys. mieszkańców średnio przypadło ponad 35 pijanych kierowców. Natomiast w Podlaskiem to 26 pijanych kierowców na 10 tys. mieszkańców.

Nowa alkoholowa mapa drogowa, czyli gdzie jest najwięcej pijanych kierowców w Polsce. W Podlaskiem nie jest najgorzej

Eksperci rankomat.pl sprawdzili, w których regionach Polski najczęściej można spotkać za kierownicą kierowców na „podwójnym gazie”. Prym w tej niechlubnej statystyce wiedzie woj. kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Statystycznie najrzadziej decydują się na jazdę po alkoholu kierowcy w Małopolsce i na Podkarpaciu.

A w którym rejonie Polski statystycznie można najczęściej spotkać pijanego kierowcę na drodze? W tym celu eksperci z rankomat.pl zestawili ze sobą liczbę kierowców zatrzymanych w 2023 roku przez policję za jazdę po alkoholu z liczbą mieszkańców województw. Dzięki temu policzyli, ilu nietrzeźwych kierowców przypada na 10 tys. mieszkańców danego regionu, co pokazuje, gdzie najczęściej kierujący samochodem prowadzą po alkoholu.

Na drogach, których województw jest natomiast najbezpieczniej? Najmniej kierowców pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców przypada w województwach małopolskim i podkarpackim – po 17 osób.

Podobnie w przypadku ogólnej liczby wypadków z udziałem użytkowników dróg pod wpływem alkoholu – choć jest ich o prawie 1500 mniej niż 9 lat temu, to w 2023 r. takich zdarzeń odnotowano ponad 2 tysiące.

  • Najwięcej nietrzeźwych kierowców w 2023 r. zatrzymano w województwie śląskim – aż 11 755
  • i w Mazowieckim – 11 460.
  • Najmniej natomiast było ich w województwie lubuskim – 2 508 i podlaskim – 2934.

Pijani kierowcy, statystyki

Jeśli spojrzeć na dane policji z ostatnich 10 lat, liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu systematycznie spada. W minionym roku, pierwszy raz ich liczba spadła poniżej 100 tysięcy, a w porównaniu z 2013 rokiem jest ich o ponad 40 proc. mniej. Nie zmienia to faktu, że w 2023 roku za kółko po spożyciu alkoholu odważyło się wsiąść ponad 95 tys. osób stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

Nowa broń na pijanych kierowców

Poprawę bezpieczeństwa na drodze mają zapewnić systematycznie zaostrzane przepisy drogowe. Od 14 marca kierowcy, którzy zdecydują się na prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się ze stratą pojazdu. Na efekty nie trzeba było długo czekać: W ciągu zaledwie trzech tygodni obowiązywania nowych przepisów, zezwalających na konfiskatę pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu, policja zarekwirowała już 480 pojazdów w całej Polsce. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie rankomat.pl, 67% Polaków popiera nowe prawo, a 77% chciałoby wprowadzenia podobnej kary także dla piratów drogowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna