Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ciepłownia w Bytomiu otwarta

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Nowa ciepłownia w Bytomiu jest w pełni zautomatyzowana, z nowym składowiskiem węgla i żużla, z instalacją oczyszczania spalin. Posiada także kocioł wodno-rusztowy, komin o wysokości 60 metrów oraz ponad stumetrowy most nawęglania. Przy jej budowie pracowało 800 pracowników z ponad 50 firm. Dziś, 29 listopada, ciepłownia w Bytomiu została oficjalnie otwarta.

Zakład powstał na terenie istniejącej elektrociepłowni w Miechowicach, a inwestycja kosztowała Fortum 50 milionów złotych. To ekologiczne źródło ciepła o mocy 25 megawatów powstało zgodnie z harmonogramem, które apewni bytomianom bezpieczne dostawy ciepła sieciowego.

W trakcie ceremonii otwarcia nowej ciepłowni, która odbyła się 29 listopada, Fortum zainaugurowało również budowę sieci, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych Bytomia i Zabrza.

- Zebraliśmy się tu dziś w dwóch celach. Po pierwsze, żeby otworzyć nową ciepłownie w Bytomiu, która będzie stanowić znaczną część inwestycji Fortum dla śląskich miast. Po drugie - nastąpi dziś wbicie pierwszej łopaty pod sieć ciepłowniczą, która połączy Zabrze z Bytomiem - powiedział Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji w Fortum, otwierając spotkanie.

- Sieć połączy dwa miasta. Uruchamiamy elektrociepłownię, która jest jednym z elementów dużych inwestycji na Śląsku. Do roku 2021 cały program inwestycyjny przekroczy miliard złotych. Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom stałych i bezpiecznych dostaw ciepła w perspektywie długoterminowej. Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest ukończenie budowy wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu i poprowadzenie 10-kilometrowej magistrali, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych obu miast – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum- powiedział mówi Piotr Górnik, dyrektor ds produkcji Fortum.

Nowa ciepłownia Fortum w Bytomiu spełnia rygorystyczne normy środowiskowe i została zaprojektowana tak, aby w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych w przyszłości, mogła zostać do nich dostosowana bez konieczności ingerencji w jej konstrukcję.

- Realizujemy największą inwestycję, czyli elektrociepłownię z kotłem wielopaliwowym, która nie tylko nas ogrzeje, ale również będzie wspomagała miasta w gospodarce odpadami. Będzie wykorzystywała to, co zużyjemy w domach do przetwarzania na energię. Budujemy rurę łącząca Zabrze i Bytom po to, żeby optymalizować pracę systemu - dodał.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera