Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa czytelnia regionalna w bibliotece głównej w Dąbrowie Górniczej. Co tam na nas czeka?

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Otwarcie nowej czytelni regionalnej w dąbrowskiej bibliotece Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Otwarcie nowej czytelni regionalnej w dąbrowskiej bibliotece Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG
W głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej otwarta została czytelnia regionalna, która będzie udostępniać mieszkańcom materiały związane z tym miastem oraz całym Zagłębiem Dąbrowskim.

W czytelni MBP przy ulicy Kościuszki w śródmieściu mieszkańcy zyskają teraz dostęp do książek o mieście i regionie, bieżącej prasy regionalnej, będą też mogli m.in. zamówić do przejrzenia kolekcje pocztówek z Dąbrowy Górniczej czy archiwalnych zdjęć miasta i regionu.

– Budujemy nowy zasób regionaliów w oparciu o materiały bieżące uzupełnione o rzeczy, które trafiły do biblioteki wcześniej w formie darów, głównie od mieszkańców i osób związanych z Dąbrową Górniczą – mówi Beata Langer, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej.

W czytelni mieszkańcy mają do dyspozycji 10 stanowisk, w tym dwa wyposażone w nowy sprzęt komputerowy, dający dostęp m.in. do bibliotecznego katalogu czy regionaliów zgromadzonych w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, z którą współpracują zagłębiowskie biblioteki. Czytelnia będzie też dokumentować życie społeczne miasta, gromadząc np. plakaty, kroniki, zaproszenia, kalendarze czy ulotki. W otwarciu czytelni regionalnej uczestniczyła dr Agnieszka Magiera, wicedyrektor Biblioteki Śląska, dyrektorzy zagłębiowskich bibliotek i miejskich instytucji oraz zagłębiowscy parlamentarzyści i ich przedstawiciele.

Miejska Biblioteka Publiczna zmienia się dla czytelników

Otwarcie czytelni regionalnej to jak informuje miasto jedna z wielu zmian wprowadzanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Najważniejsza dotyczy zniesienia corocznej opłaty ewidencyjnej. Teraz taka opłata pobierana jest jednorazowo przy zapisie do biblioteki oraz w przypadku zagubienia lub zniszczenia karty bibliotecznej. Płatności od zeszłego roku można realizować kartą oraz BLIKIEM.

W styczniu dyrektor Beata Langer i prezes Takeyuki Ishii podpisali się natomiast pod listem intencyjnym w sprawie współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej i NGK Ceramics Polska. Nowy donator przekazał przy tej okazji darowiznę na zakup książek, które pojawią się na półkach wypożyczalni centralnej biblioteki głównej oraz w Filii nr 16 w Tucznawie.

W Filii nr 13 w Łośniu z kolei rozpoczął się remont. Efektem trwających właśnie prac będą m.in. nowe regały, zmieniona i odświeżona aranżacja przestrzeni z akcentami nawiązującymi do nazwy dzielnicy oraz łatwiejszy dostęp do księgozbioru.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera