Nowa faza w relacjach USA i Unii Europejskiej. Donald Trump...

  Nowa faza w relacjach USA i Unii Europejskiej. Donald Trump i Jean-Claude Juncker dogadali się w kwestiach handlowych

  Aleksandra Gersz

  Aktualizacja:

  Polska

  To nowy etap relacji między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – zapowiedzieli prezydent USA Donald Trump i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Światowe media wieszczą, że rozmowy obu liderów zapobiegły wojnie handlowej.
  Juncker wraz z unijną komisarz do spraw handlu Cecilią Malmstroem w środę przybyli do Waszyngtonu, aby rozmawiać z amerykańskim prezydentem o współpracy handlowej. Unia Europejska wyraziła bowiem niezadowolenie z powodu nałożenia przez USA ceł na importowane ze Wspólnoty stal i aluminium, co zaostrzyło relacje na linii Waszyngton-Bruksela i groziło „wojną handlową”. Unia Europejska groziła też USA cłami odwetowymi.


  Jak powiedział jednak Donald Trump dziennikarzom po spotkaniu w Białym Domu, zawarł z szefem Komisji Europejskiej porozumienie. „Będziemy pracować na rzecz zniesienia ceł i barier pozataryfowych, a także na rzecz eliminacji subsydiów i wspólnych dóbr przemysłowych spoza sektora motoryzacyjnego”, brzmiało oświadczenie podpisane przez obu polityków. Trump zapowiedział też, że Unia zgodziła się na zwiększenie importu amerykańskiej soi i gazu skroplonego (LNG) oraz obniżenie taryf w sektorze przemysłowym. BBC podkreśla jednak, że cła USA na stal (25 procent) i aluminium (10 procent) pozostaną. Nie wiadomo także, co z nałożeniem ceł na importowane z USA samochody, co kiedyś zapowiadał Donald Trump.

  Obaj liderzy wydają się jednak zadowoleni z rozmów. Według Junckera, to „nowa faza” w relacjach USA i UE. – To był wielki dzień dla wolnego i uczciwego handlu – mówił potem Donald Trump, który dodał, że rozmowa z Brukselą oznacza większą zamożność Amerykanów. Dla przypomnienia: Unia Europejska importuje co roku z USA towary o wartości 250 mld euro oraz eksportuje produkty o wartości 370 mld euro. To właśnie ten 120-miliardowy deficyt budzi niezadowolenie Trumpa, który twierdzi, że umowa handlowa USA z UE jest niekorzystna dla Stanów.  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biedny Juncker.

  Zuzinka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Negocjować na głodzie alkoholowym...
  Dobrze, że rwa kulszowa ustąpiła.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo