Nowa kopalnia w Mysłowicach to 500 miejsc pracy. Kto ZA?

Monika Chruścińska-Dragan
Obszar wydobycia nowego zakładu miałby objąć trzy dzielnice: Brzezinkę, Kosztowy i Brzęczkowice. Pierwsze odwierty już są
Obszar wydobycia nowego zakładu miałby objąć trzy dzielnice: Brzezinkę, Kosztowy i Brzęczkowice. Pierwsze odwierty już są Arkadiusz Gola
Nowa kopalnia w Mysłowicach: Prywatna firma Niwka Sp. z o.o. SKA - Warszawa, która chce od zera zbudować kopalnię w Mysłowicach i fedrować pod miastem, rozpoczyna cykl spotkań z mieszkańcami. Czy mieszkańcy dadzą się przekonać do inwestycji? Odwierty już są wykonane.

Obszar wydobycia nowego zakładu objąć miałby trzy dzielnice: Brzezinkę, część Kosztów i Brzęczkowic, od dużego osiedla Powstańców Śląskich do os. Zawadzkiego. Inwestor - Niwka Sp. z o.o. SKA - Warszawa - uruchomiła w Brzezince już próbne odwierty. Wszystko po to, aby potwierdzić szacunkową liczbę 90 milionów ton wysokiej jakości węgla. Pełną wiedzę o złożu będzie miała za kilka tygodni. Plany ma ambitne. Chce zatrudnić 500 pracowników i wydobywać ok. 3 tys. ton węgla na dobę.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KOPALNIA WRÓCI DO MYSŁOWIC? POD ZIEMIĄ JEST 90 MLN TON WĘGLA

Jak obliczyła, dostępne złoża węgla energetycznego starczą na minimum 30 lat fedrowania. Od planów firmy do ich realizacji jednak jeszcze droga daleka. Zwłaszcza że sięgnąć po węgiel pod Brzezinką próbowały już Katowicki Holding Węglowy i Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie. Oba przedsiębiorstwa bez powodzenia.

W granicach złóż Brzezinka III, poza osiedlami mieszkalnymi, znajdują się jeszcze hale logistyczne Panattoni Park i zabudowania fabryczne z szeregiem siedzib prywatnych firm (okolice ul. Fabrycznej), które nie były przystosowywane do oddziaływania eksploatacji górniczej. Przez złoża przebiegają też węzeł Kosztowy na trasie ekspresowej S1, fragment autostrady A4 i linii kolejowej Mysłowice-Oświęcim.

Władze miasta w sprawie planów inwestora wypowiedziały się już tydzień temu: kluczową dla wydania pozytywnej decyzji środowiskowej będzie opinia mieszkańców. Firma pierwsze spotkanie z mysłowiczanami wyznaczyła już na poniedziałek. Jako pierwsi z jej przedstawicielami spotkają się mieszkańcy Brzezinki. Kolejne konsultacje odbędą się w Kosztowach (7 kwietnia) i w Brzęczkowicach (17 kwietnia). Ale już teraz pojawiają się pierwsze wątpliwości.
- Odpowiedzialne władze nie powinny pozwalać na wydobycie nawet grama węgla, bo będziemy mieli drugi Bytom, a bloki będą nadawały się tylko do wyburzenia - ocenia na Facebooku Blaise Piecuch.

- Mysłowice potrzebują sensownych inwestorów, którzy będą tu zostawiać pieniądze i tworzyć miejsca pracy - mówi Marcin Stroński z Rady Osiedla Brzęczkowice-Słupna. - Podstawą jest jednak bezpieczeństwo mieszkańców. Już teraz zgłaszają się do nas mieszkańcy, którzy obawiają się fedrowania. Jeśli inwestor przekona radę i mieszkańców, że wydobycie będzie bezpieczne, otwiera to szansę dla miasta i dzielnic - zaznacza.

Inwestor na koncesję ma szansę najwcześniej za dwa lata, a na uruchomienie nowego zakładu - za ok. 6 lat. Przyznaje też, że właśnie ze względu na zabudowę dzielnic interesuje go tylko pokład 510, na głębokości od 650 do tysiąca metrów.

- Oczywiście, że chcielibyśmy wybrać całe złoża Brzezinka III, ale przy obecnej technice nie da się tego zrobić bez szkody dla społeczeństwa i infrastruktury - mówił radnym na komisji gospodarki RM Aleksander Przybyła, konsultant ds. projektów górniczych w Niwka Sp. z o.o. SKA - Warszawa.

Południowokoreańska oferta budowy elektrowni jądrowych.

Wideo

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
g
z tego co mi wiadomo i co się mówi maja zatrudniać ukraińców aby ponosić jak na niższe koszty a nie jak zwykle to Polacy myślą ze to ich zatrudnią i miliony im dadzą prywatny miliony wam da hahahahah zobaczycie jak będziecie tam ciorać za grosze i jak zwykle będzie gadka prywaciarza ze wynagrodzenie zależy od kondycji finansowej zakładu najblizsze 10 lat źle bo bedą wpierać ze non stop inwestują a co juz zarobia to sie zwiną i tyle po kopalni
M
Mieszkaniec Brzezinki
Tą 1/3 PKB Polski dla Warszawy zrobiłeś przy bawieniu się kapucynem.
Przez całe lata był grabiony Śląsk, może to już wystarczy leniwy warszawioku.
D
D.R.
W teorii fajnie to wszystko wygląda, będzie bezpiecznie, żadnych tąpnięć, zero szkód itp. ale...
Co się stanie jeśli jednak "coś pójdzie nie tak" ? ? ? Oczywiście specjaliści przeliczają różne projekty chodników, opracowują schematy itd. Czy nowa spółka jest w stanie zagwarantować ewentualne odszkodowania ? czy zniknie jak Amber Gold jak już "napcha swoje kieszenie" i roszczeń nie będzie można do nikogo kierować bo spółka w likwidacji a prezesi oczywiście biedni jak mysz kościelna.
Stare kopalnie były budowane w zupełnie inny sposób i z innego klucza. W wielu przypadkach pierw była kopalnia a potem budowano domy osiedla itp. na tzw. terenach bezpiecznych, a tutaj ktoś chce ryć pod terenami już zamieszkałymi. Pytanie czy nie jest to zagrażające ?
Stare kopalnie należały do Państwa, później do spółek Skarbu Państwa i nawet ewentualne zniszczenia (Bytom - Karb) były refinansowane a poszkodowanym udzielana była pomoc.
Podsumowując - trzymam kciuki by wszystko było w porządku ale dlaczego nie piszecie o "czarnym scenariuszu", który też może nastąpić:
Pokłady węgla zostaną wydobyte (podobno mamy zapas na 35-40 lat, ale opłacalność wydobycia będzie można stwierdzić po 2-3 sezonach), dzielnice pod którymi będzie wydobycie zostaną zniszczone, spółka zniknie, ludzie zostaną zwolnieni i będzie po wszystkim. Sami zobaczcie jak to się może skończyć.
g
górnik
Ta kopalnia zrujnuje,sieć kanalizacji,wodociągów ,sieć ciepłowniczą ,drogi ,budynki które nie są przystosowane na oddziaływanie poeksploatacyjne(wstrząsy,tąpnięcia,obniżenie gruntu),po 30 lata eksploatacji Brzęczkowice,Kosztowy,Brzezinka będą zrujnowane.Twierdzenie że eksploatacja nie będzie miała wpływu na infrastrukturę jest czystą hipokryzją!!!
L
LEON
KHW.SA nie dostał koncesji na wydobycie tych złóż a spółka z warszawy dostała ???
k
ktoś
Polskiego w szkole nie miałeś?
H
Harp
Agitację to możesz sobie robić w Warszawie. A w Mysłowicach ceny nieruchomości spadną na pysk, koszty zniszczenia infrastruktury będzie horendalny, a na gwarancje zatrudnienia ludzi tylko z Mysłowic nie pozwala Kodeks Pracy, bo byłaby to dyskryminacja. To nie wciskaj ciemnoty, bo ludzie tu nie są debilami.
J
John
Tusk też snuł wielkie plany, których nigdy nie miał zamiaru zrealizować.
J
John
Ciekawe o co tu chodzi, że prywaciarz chce wyłożyć pieniądze na nową kopalnię w sytuacji, gdy miliony ton węgla (po zimie!!!) leżą na zwałach kopalnianych. Może tu jest jakieś drugie dno?
G
Gość
Jeśli pracować nie umiecie,JAK CFANE AFY Z WARSZCZAWY I PSLOFSKIE BURAKI PSZENNE ZA KASA UE
Ślązacy-nasi Polscy "Grecy".=JAK NIY GOROL CFANY ZOORADNY Z KORPORACJI ZŁODZIEJI I OBCEGO KAPYTAUŁU.
Oni myśleli, że im się wszystko należy, GIREK TW Z SOSNOWCA WARSZCZAWSKIGO ZABURU AF RUSSI CO GOROLANDIA POSTAWIŁ NA NOGI A DEMOKRACJA WSZTYSKO SPRZEDAŁA ZNISZCZYŁA I ROZKRADŁA Z ZYSKIM ROLOWNIKUF I MATACKICH CFANYCH AF KOMBINACYJI POLACKI.
bo mają najstarszą cywilizację Europy=NIY POLACKO RUSKO SITFA SLOMIAN BIAŁORUSKICH INO ZNIYNAWIDZONY ŚLONSK SPRZEDANY PRZEZ GOŁODUPCUF POLACKICH 700LOT TYMU NIYMCOM.
Wy myślicie, że jak śpicie A NIY KRADNIECIE I MATACZYCIE = to wszyscy mamy was po rękach całować PO POLACKU GOROL MO ŚLONSK I ŚKLONZOKÓW W RZICI BO KASA Z NIYMIEC IDZIE NA PRZEMYSŁ BURACZANO TURYSTYCZNO EMIGRACYJNY.
Złoża w Polsce należą do skarbu państwa, ŚLONSKIEGO Z SEJMYM SKARBCYM PRZEMYSŁYM PRAWYM JAK PRZED WOJNOM AUTONOMIA BEZ RUSKI CYNTRALIZACJI PO CARZE WŁADCY POLACTWA RADUPNIAKUF.GOROLAND TO INO KRAKUF WROCEK WARAFASZCZYZNA GDAŃSK POZNAŃ RESZTA ZACOFANE GOROLOWSKIE POLA PO PGROWSKIE ZADUPIE GOŁODUPCUF A RESZTA TO MILCZENIE I EMIGRACJA Z KRAJU HAMUF POLNYCH FTORYCH CZKOŁY INO POTYNGUJOM ZIDIOCYNIE I CHAMSTFO NOWOBOGACKICH PASORZYTUF BYRACZANO PSZENNO KARTOFLANYCH=Radomiak
Przestańcie ziać zatem nienawiścią POLACKIGo SRAMATY NIOSSIOŁA i idźcie po rozum do głowy=EMIGRUJCIE Z PSYCHOPSEUDO DEBILANDI SZLACHETY SRAMATUF MITOMANUF BUFoNUF PODLUDZI PO STALINIE HOMODEBILUSS POLONUS =ZAWSZE PRZEKONANY O SWY POTYNDZE IDIOTYZMU I PYCHY BO BOG ATY I NARZARTY HAM Z GURY SRAĆ NA INNYCH ZAWSZE BYDZIE BO JES POLACKIM BOGIYM STWURCOM SWEGO PRAWA I PODMORALNOŚCI ZASCIANKOWATY Z ZADUPIA EUROPY HAMSTWA I PODCIULTURY POLACTWA.
m
myślący
Z tego co wiem inwestor chce podjąć współprace z miejscowym urzędem pracy, tak aby zapewnić przy realizacji tego projektu pierwszeństwo podjęcia pracy mieszkańcom Mysłowic i bliskich jej rejonów. Chce też już dzisiaj współpracować przy tworzeniu szkół o profilu górniczym w Myłowicach, których uczniowie zdobywali by praktyczną wiedzę górniczą w oparciu o ów projekt. Ja jestem za. Chce, żeby moje dziecko miało dobre wykształcenie i perspektywę podjęcia dobrej pracy. Do tego do gminy wpłynie mnóstwo pieniędzy. Będzie za co budować ścieżki rowerowe, parki, place zabaw, boiska, przedszkola... Do tego, z tego co się orientuję inwestor musi być ubezpieczony i założyć specjalny fundusz na rzecz likwidacji ewentualnych szkód, które pewnie nie powstaną, bo sam projekt realizowany będzie przy użyciu super nowoczesnych metod eksploatacji chodnikowej. Wybierany będzie jeden pokład (raptem ok 10 m) wobec ok 1000 m warstw nadkładu! To ledwie 1% w profilu pionowym utworów. Pomyślcie, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, z wyznaczeniem filarów w złożu zabiorą 1/100 warstw! Trochę się na tym znam i jestem przekonany, że nic nam nie grozi. Jestem za, bo to wielka szansa dla regionu. P.S. Popatrzcie sobie jak się żyje w bogatych gminach górniczych (to najbogatsze gminy w Kraju!), pomyślcie o sobie i dzieciach. Ja z pełną odpowiedzialnością i przekonaniem głosuję na "TAK".
R
Radomiak
Nie, Warszawa nie wypracowuje. Ty wypracowujesz siedząc w domu, oglądając telewizję i hejtując projekt, który przyniesie zysk Tobie i całemu narodowi. Jeśli pracować nie umiecie, to chociaż nie przeszkadzajcie jak ludzie pracy chcą wam pomóc...Ślązacy-nasi Polscy "Grecy". Oni myśleli, że im się wszystko należy, bo mają najstarszą cywilizację Europy. Wy myślicie, że jak śpicie na węglu to wszyscy mamy was po rękach całować. Złoża w Polsce należą do skarbu państwa, a nie do kilku Ślązaków, którzy mają nad nimi domy (nawiasem mówiąc też dostali je od Państwa, a więc od podatników...głównie z Warszawy). Przestańcie ziać zatem nienawiścią i idźcie po rozum do głowy!
a
adamzzawiercia
500 miejsc pracy ale dla kogo? najprędzej dla chińczyków,bo będą za łyżkę ryżu fedrować a te nasze nieroby sprzedadzą za dewizy.!Mieszkańcy nie wyrażajcie zgody bo to system rabunkowy jak wszystkie
dotychczasowe.Jak Wam się ulica lub chałupa zapadnie to pójdziecie pod szałas mieszkać.! A o pracy w
tym grajdole to zapomnijcie.! To nie dla WAS.
z
zak1953
nie oznacza wcale, iż te pieniądze wypracowuje. Zamordowany w lutym burmistrz Zdzieszowic Dieter Przewdzing, o to właśnie miał pretensje do ustawodawcy polskiego, który dokonał niekorzystnych dla prowincji zmian. Koksownia całą produkcję wyrabiała na miejscu w Zdzieszowicach. U nich pozostały zanieczyszczenia przemysłowe, podatki poszły do Warszawy, bo centrala firmy ma obecnie siedzibę w stolicy. I proszę, więcej szacunku dla faktów, jeśli nie stać cię - łaskawco - na szacunek dla innych.
m
mar
Warszawa wyrabia więcej niż 1/3 PKB Polski między innymi po to, żeby utrzymać taką chamską gębę jak Twoja. Łoży na cały kraj a na Śląsk łożyła przez dziesiątki lat, w których przynosił straty. Stul więc teraz dziób, skoro złoże (bynajmniej nie śląskie, a należące do skarbu państwa) może zapracować na twoją emeryturę, podczas gdy ty będziesz pierdzieć swoją śląską leniwą dupą w kanapę.
Dodaj ogłoszenie