Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych od 1 września 2017: sześć ważnych zmian

Agata Pustułka
123rf
Nowa lista leków refundowanych. 1 września 2017 r. wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych. Ceny zmieni kilkaset preparatów. Doszło do sporych zmian w programach lekowych, korzystnych dla chorych na nowotwory, zwłaszcza białaczkę limfocytową.

Nowa lista leków refundowanych od 1 września 2017. Jesień będzie dla ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła przebiegała pod hasłem „być albo nie być”. 1 października ma zacząć działać sieć szpitali, która budzi wiele kontrowersji. Nie wiadomo, jak będzie, czy oddziały NFZ dobrze przygotowały się do zmian. By uniknąć wpadki, aneksowały wiele umów ze szpitalami do końca 2017 roku.

W ten sposób zyskują czas, by dobrze przygotować się do nowego rozdania. „Sieciowe” kontrakty mają przecież obowiązywać przez cztery najbliższe lata. To jednak nie koniec zmartwień ministra. Przedstawiciele różnych zawodów medycznych – od rezydentów po ratowników medycznych – zapowiadają protesty. Najważniejszy powód to niskie płace.

1 września, zatem za kilka dni, w życie wchodzi znowelizowana lista leków refundowanych, a więc tych, do których zakupu dopłaca nam NFZ. To od wielu lat standard, ale chorzy oczekują jej zawsze z nadzieją. Tym razem doszło do sporych zmian w programach lekowych.

Oto szczegóły ważne dla chorych:

1. Lek Imbruvica (ibrutinibum) został objęty refundacją w ramach nowego programu lekowego Ibrutynib w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową.

2. Pixuvri (pixantroni dimaleas) został objęty refundacją w ramach nowego programu lekowego Piksantron w leczeniu chłoniaków złośliwych.

3. Rixubis (nonacogum gamma (rDNA) został objęty refundacją w ramach obowiązującego programu lekowego Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B.

4. Zmienił się opis programu lekowego 32 Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło kryteria ponownego włączenia dla populacji pediatrycznej, które umożliwiają ponowne włączenie do leczenia adalimumabem lub infliksymabem pacjenta pediatrycznego, u którego wystąpiło zaostrzenie choroby już po zakończeniu leczenia. Nawrót aktywnej choroby stwierdza się, gdy wskaźnik aktywności PCDAI jest większy od 10 punktów. Ponadto wprowadzono zmianę opisu dawkowania adalimumabu i infliksymabu, które będzie prowadzone zgodnie z opisem zawartym w „Charakterystyce produktu leczniczego” oraz z uwzględnieniem rekomendacji ECCO/ESPGHAN. W wyniku wprowadzenia kryterium przedłużenia terapii dla populacji pediatrycznej usunięty został punkt 2 kryterium włączania pacjentów z JGP do programu lekowego dla adalimumabu („łączny czas terapii adalimumabem nie jest dłuższy od łącznego czasu terapii indukcyjnej i podtrzymującej”).

5. Zmienił się opis programu lekowego 29 Leczenie stwardnienia rozsianego, umożliwiając leczenie fumaranem dimetylu, peginterferonem beta 1a oraz tery-flunomidem od 12. roku życia (w ramach wskazania off-label). Ponadto z przeciwwskazań do stosowania octanu glatirameru usunięto ciążę. Dokonano także korekty kryteriów wykluczenia dla leków pierwszej linii (zmiana progu skali EDSS z 4,5 na 5 punktów oraz zmiana parametrów limfopenii z 1000/l na 500/l dla interferonu beta). W opinii nr 151/2017 z dnia 12 czerwca 2017 roku Rada Przejrzystości uznała za zasadne wprowadzenie tych zmian.

6. Zmienił się opis programu lekowego 46 „Leczenie stwardnienia rozsianego po niepowodzeniu terapii lekami pierwszego rzutu lub szybko rozwijającej się ciężkiej postaci stwardnienia rozsianego”. Wprowadzono kryterium ponownego włączenia dla pacjentek wyłączonych z leczenia z powodu ciąży oraz dokonano zmiany okresu wykonywania MRI z 30 dni na 60 dni. Zmiany zostały pozytywnie zaopiniowane przez konsultanta krajowego w dziedzinie neurologii.

Rynek leków w Polsce to eldorado dla producentów. Bijemy wszelkie rekordy, jeśli chodzi o zakup tzw. suplementów diety, czyli różnych leków na wszystko (ogólnie sprzedaż leków w Polsce to ponad 32 mld zł rocznie). Niemal co piąty Europejczyk zażywa jakiś suplement. Problem jest tak duży, że Śląska Izba Lekarska wraz z Aptekarską stworzyły specjalny „dekalog” przestrzegający przed suplementami.

Z informacji uzyskanych przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że w Polsce działa 14,7 tys. aptek i punktów aptecznych. Najwięcej w woj. mazowieckim i śląskim (ok. 1,7 tys.). Jedna apteka przypada średnio na 2,6-2,7 tysiąca mieszkańców. Dla porównania – w krajach UE średnia wynosi 4,5 tys. osób, a w przypadku konkretnych krajów ta liczba waha się od 2,2 tys. (Belgia) do 7,5 tys. (Szwecja).

Polacy dopłacają do leków refundowanych najwięcej w Europie.

Przy tworzeniu wykazu listy leków refundowanych uwzględnia się wartość terapeutyczną leku, bezpieczeństwo jego stosowania oraz koszt terapii. Pierwszeństwo w umieszczaniu na wykazach powinny mieć leki, które przy najniższych kosztach gwarantują wysoki efekt terapeutyczny. Aktualizacja listy następuje co dwa miesiące.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!