Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych. Sprawdź, jakie zmiany obowiązują od listopada!

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
fot. 123RF
Zmiany na nowej liście leków refundowanych były wyczekiwane od dłuższego czasu. Wreszcie Polska dołączyła do krajów, które refundują specjalistyczne leczenie raka jelita grubego. Nowości jest jednak o wiele więcej.

Z początkiem listopada weszła w życie zaktualizowana lista leków, które podlegają refundacji. W zestawieniu znalazło się 76 nowych produktów, w tym między innymi preparaty stosowane w leczeniu raka jelita grubego, cukrzycy, stwardnienia rozsianego.

Trwa głosowanie...

Czy w Polsce leki są za drogie?

- Główne zmiany obejmują leczenie raka jelita grubego, gdzie wreszcie mamy w III i IVlinii leczenia Lonsurf - podkreślił minister**prof. Łukasz Szumowski**.

Leczenie jest rekomendowane w przypadku raka przerzutowego. Chodzi o nowoczesną terapię, o którą od dłuższego czasu zabiegali lekarze oraz organizacje pacjentów.

Ministerstwo chwali się wynikami, natomiast eksperci wskazują, że Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy, któremu udało się wprowadzić refundację.

- Po wielu miesiącach wspólnych pism i starań Pol-ilko, Europacolon Polska oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, minister zdrowia podjął decyzję o wpisaniu na listę leków refundowanych tego środka, który stosowany jest w trzeciej i czwartej linii leczenia zaawansowanego raka jelita grubego. Byliśmy bowiem jednym z ostatnich krajów w Europie, który nie stosował tej terapii. To niezwykle ważna i znakomita zmiana dla pacjentów

- poinformowali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stomijnego Pol-ilko.

Nowości na liście leków refundowanych dotyczą także leczenia cukrzycy typu 2. Resort obniżył koszt specjalistycznej terapii stosowanej przed włączeniem insuliny.

- Ważnym sukcesem jest refundacja wszystkich trzech dostępnych na rynku flozyn (terapii doustnej) stosowanych w cukrzycy typu drugiego przed włączeniem insuliny. Ponadto w leczeniu cukrzycy dostępne są dwa analogi insuliny ludzkiej oraz nowoczesne opatrunki do leczenia ran przewlekłych - powiedział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

Informacje o zmianach w przypadku leczenia cukrzycy były również wyczekiwane. Zwłaszcza, że nie jest to zagadnienie marginalne - w Polsce cukrzycą jest dotkniętych przeszło 2 mln osób. Oczywiście refundowane leczenie nie jest skierowane do wszystkich chorych, natomiast stanowi znaczące udogodnienie, dla zakwalifikowanych pacjentów, którzy nie rozpoczęli jeszcze leczenia insuliną.

- Ta lista jest przełomem dla chorych na cukrzycę, ponieważ wprowadza do refundacji flozyny, czyli nowoczesne leki, na których refundację czekaliśmy siedem lat. To są leki, które nie tylko pomagają dobrze kontrolować cukrzycę, ale również zapobiegają powikłaniom - powiedziała Anna Śliwińska z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Ponadto w ramach programu lekowego będzie możliwość skorzystania z innowacyjnego leczenia redukującego poziom cholersterolu LDL. To kolejny krok do walki z chorobami o charakterze cywilizacyjnym. Przypomnijmy, że incydenty sercowo-naczyniowe są cały czas główną przyczyną zgonów w naszym kraju.

Seniorzy będą mogli również skorzystać z refundacji preparatów stosowanych na osteoporozę.

- Prolia będzie refundowana dla kobiet po 60 roku życia z osteoporozą pomenopau-zalną i dla mężczyzn powyżej 60 lat, którzy bez powodzenia przeszli leczenie doustnymi bisfosfonianami lub z przeciwwskazaniami (nietolerancja) do ich stosowania po złamaniu osteoporotycznym lub po badaniu densytomytrycznym z wynikiem <= -2,5 - informuje resort zdrowia.

Na liście leków refundowanych pojawiły się preparaty stosowane w przypadku stwardnienia rozsianego, a także chorób rzadkich, w tym choroby Leśniowskiego Crohna. Pacjenci będą mogli też skorzystać z obniżonych cen wenetoklaksu, który jest stosowany w przypadku białaczki.

- Uzupełniono terapię w zakresie przewlekłej białaczki limfocytarnej u pacjentów bez delecji 17p lub/i mutacji TP53 - mówi Maciej Miłkowski. - W astmie eozynofilowej dostępny jest już drugi lek oraz dodatkowo nowe formy leku funkcjonującego na rynku do tej pory.

Resort poinformował, że dla 631 produktów leczniczych zostanie obniżona dopłata pacjenta, a dla 587 preparatów będą zredukowane ceny detaliczne. Pełne zestawienie leków jest dostępne na stronie internetowej ministerstwa.

RAK. FAKTY I MITY. Profesor Jacek Jassem o leczeniu nowotworów. Odc. 3: Czy kurkumina i zioła z Peru leczą raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa lista leków refundowanych. Sprawdź, jakie zmiany obowiązują od listopada! - Dziennik Bałtycki