Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Nasza Historia już w sprzedaży: Hochbergowie, Polski Fiat, Celtowie i wielkie budowy nazistów

Tomasz Borówka
Epoka  Gierka to również narodziny Małego Fiata
Epoka Gierka to również narodziny Małego Fiata Dziennik Zachodni
Nowy numer miesięcznika "Nasza Historia" od dziś w sprzedaży, a w nim znów potężna porcja historii Śląska i nie tylko.

Na okładce - Edward Gierek. Fakt - komunista. Ale też postać nieodłącznie kojarzona m.in. z Polskim Fiatem. I w numerze właśnie artykuł Sławomira Cichego o dziejach tego fiata - i to nie tylko modeli czasów PRL, ale i chluby II Rzeczypospolitej.
Z kolei Jadwiga Jencze-lewska kontynuuje swój znakomity cykl poświęcony wielkim arystokratycznym rodom, którym Śląsk i cały nasz region zawdzięczają wiele, a o których pamięć, niestety - wskutek dziejowej zawieruchy - postradały (i dopiero w ostatnich latach odzyskiwać ją poczynają). Bohaterami nowego odcinka są Hochbergowie, książęta pszczyńscy i nie tylko. Jest więc okazja poczytać, jak to naprawdę było ze słynnym Janem Henrykiem XV i jego dwoma żonami: legendarną, piękną Daisy i zmysłową Klotyldą, oraz oczywiście poznać inne szczegóły dziejów rodu.

Następny atut nowego numeru to artykuł Dawida Smolorza o modernizacji komunikacyjnej, jaka nastąpiła na Śląsku w czasach III Rzeszy. Nic nie poradzimy na to, że na Śląsku taką mamy "zakręconą" historię. Tak bowiem wyszło, że akurat za Hitlera Śląsk zyskał Kanał Gliwicki, autostradę oraz superszybki pociąg...

Grażyna Kuźnik i tym razem odsłoni mroczne tajemnice, przedstawiając nam ociekający krwią, rodzinny (a do tego z politycznym podtekstem) horror.

W najnowszym numerze "Naszej Historii" jest też i drugi świetny materiał Grażyny Kuźnik: o przedwojennym śląskim dziennikarzu Bolesławie Pa-lędzkim.

Czasy pradawne naszej hitorii ponownie przybliża nam - ze znawstwem - Mieczysław Żeglin. Tym razem opowiada o starożytnych Celtach i naszym po nich dziedzictwie.

Piszący zaś te słowa miał przyjemność - w autorskiej spółce z Anną Zielonką - przypomnieć niezwykłą postać Karola Pniaka, pochodzącego z Jaworzna asa Polskich Sił Powietrznych. Major Pniak nigdy nie napisał pamiętników, twierdząc, że o jego losach można poczytać w książkach. Owszem, miał rację (o czym się przekonałem nieraz o nim czytając), lecz na szczęście nam jeszcze udało się namówić na wspomnienia wciąż mieszkającą w Jaworznie rodzinę, z synem pilota Sił Powietrznych RP i RAF-u na czele!
Część ogólnopolska "Naszej Historii" również warta jest polecenia. Czy wiecie Państwo, że Rydz-Śmigły planował zamach stanu? Nie? To koniecznie poczytajcie!

*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!