Nowa organizacja ruchu na ulicach Katowic. Szykują się duże...

  Nowa organizacja ruchu na ulicach Katowic. Szykują się duże zmiany

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowa organizacja ruchu na ulicach w Katowicach. Szykują się duże zmiany
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Bartosz Wojsa

  Buspas na ulicy Mikołowskiej, tymczasowe ograniczenie wjazdu dla samochodów na ulicę Teatralną przy Teatrze Śląskim. W Katowicach, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, czekają nas duże zmiany. Ale spokojnie, na razie to tylko testy. Władze miasta chcą sprawdzić, jak inaczej może wyglądać organizacja ruchu i jak zareagują na to mieszkańcy.
  Dzisiaj, 14 września, o godz. 10. przy ulicy Teatralnej w Katowicach, tuż przy Teatrze Śląskim, odbyło się spotkanie dotyczące Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Wzięli w nim udział między innymi: Marcin Krupa - prezydent Katowic, Barbara Lampart - naczelnik wydziału kształtowania środowiska, Wioleta Niziołek-Żądło - koordynator projektów społecznych, a także przedstawiciele Regionalnego Instytutu Kultury.

  Zobacz galerię

  W ramach ETZT, który będzie trwał od 16 do 22 września, promowane będą wszelkie ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu. Także w Katowicach władze przygotowały z tej okazji dla mieszkańców wiele zmian.

  - W Katowicach stawiamy na budowanie transportu zrównoważonego, czyli takiego, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Transport zrównoważony oznacza także dawanie mieszkańcom wyboru środka transportu, którym można komfortowo przemieszczać się po mieście - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - W Katowicach aktualnie realizujemy wiele inwestycji w obszarze transportu o wartości ponad 700 mln złotych. To budowa czterech centrów przesiadkowych i nowych dróg rowerowych, przebudowa dwóch węzłów drogowych drogi krajowej nr 81, rozwój sieci rowerów miejskich czy zakup nowych autobusów. Te wszystkie inwestycje są bardzo ważne i zmienią transportowe oblicze naszego miasta, natomiast równie ważne są działania na mniejszą skalę, które pozwalają zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej - dodaje prezydent Krupa.

  Jednym z projektów, jakie przygotował urząd miasta w Katowicach, jest testowe uruchomienie buspasa dla autobusów jadących ul. Mikołowską w dół - na odcinku od ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Buspas będzie funkcjonował przez tydzień - od najbliższej niedzieli do soboty. Po zakończeniu testu urzędnicy przeanalizują efekty. Jeśli wypadną pomyślnie - buspas w tej części miasta będzie mógł zostać wdrożony na stałe.

  Drugim testowanym rozwiązaniem będzie wdrożenie tzw. wonnerfu. - Ulica Teatralna w centrum Katowic na jeden dzień zmieni swój charakter i stanie się "Małą Strefą Kultury". Zmiana ma pokazać mieszkańcom, jak Teatralna mogłaby wyglądać, gdyby ograniczono w tym miejscu ruch i parkowanie samochodów - mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach.

  Uspokojenie ruchu ma wpłynąć m.in. na poprawę jakości przestrzeni miejskiej i rozwój przedsiębiorczości lokalnej. Jak przekonują w magistracie, inne korzyści, jakie niesie ze sobą zrównoważona mobilność to: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza czy zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

  W ramach ETZT miasto przygotowało dla mieszkańców również szereg atrakcji związanych z różnymi środkami transportu. Każdego dnia, od 16 do 22 września, będziemy mogli liczyć na coś innego. Oto program:

  16 września - inauguracja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu:
  - Mała Strefa Kultury - ograniczenie ruchu i parkowania na ul. Teatralnej i udostępnienie tej przestrzeni dla mieszkańców. Wydarzenie to będzie stanowiło punkt wyjścia do konsultacji z mieszkańcami na temat możliwych zmian funkcji ulicy,
  - Buspas na ul. Mikołowskiej.

  17 września:
  - Dedykowana linia tramwajowa COP24 we wrześniu będzie jeździła trasą Katowice Plac Wolności - Koszutka Słoneczna Pętla. Rozkład tej linii umieszczony na stronie KZK GOP obowiązuje od 16 do 22 września w godz. 10-18. Linia będzie oznaczona logo Katowic i logo COP24. W środku będzie osoba zapraszająca na wydarzenia odbywające się w Dobrym Klimacie - pawilonie edukacyjnym na rynku.

  18 września:
  - W pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport.

  19 września:
  - Na ten dzień zaplanowano w pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej (godz. 10-12). Zajęcia te zostaną poprowadzone przez funkcjonariuszki Straży Miejskiej z zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej. Jedną z atrakcji zajęć będzie zestaw do Programu Edukacji Komunikacyjnej "Autochodzik". Jest to dostosowane do wzrostu dzieci miasteczko ruchu drogowego zbudowane w taki sposób, że dzieci mogą wcielić się w role zarówno kierowców, jak i pieszych. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w zajęciach najmłodsi poznają zasady ruchu drogowego, co wpływa na poprawę ich bezpieczeństwa na drogach.

  20 września:
  - Akcja Bezpieczny Pieszy - event i kampania "Zapuść żurawia":
  Akcja jest organizowana przez Wojewódzką Komendę Policji w Katowicach, a jej celem jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Ambasadorem akcji są bracia Golec.
  Na 20 września zaplanowane jest wydarzenie poprzedzające akcję, którego organizatorami są WKP w Katowicach, KZK GOP, Tramwaje Śląskie oraz Miasto Katowice. Kampania społeczna "Zapuść żurawia" przyjęła nietypową formę. Działania obejmą branding tramwaju, event na rynku w Katowicach oraz wewnątrz tramwaju z elementami flashmob, a także promocję w mediach społecznościowych i na nośnikach miejskich.
  WKP zorganizuje Akademię Bezpiecznego Malucha, w ramach której dzieci pod opieką animatorów poznają - w formie zabawy - zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas eventu w obrandowanym tramwaju odbędzie się flashmob, z udziałem przebranych animatorów, którzy będą wręczać pasażerom odblaski. Gościem specjalnym wydarzenia będą bracia Golec, którzy wezmą udział we flashmob, wykonując swoje najpopularniejsze utwory. Śpiewając, wysiądą z tramwaju na rynku, by zaskoczyć zgromadzonych na wydarzeniu uczestników.

  - W pawilonie edukacyjnym "Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport. A po lekcjach wszyscy będą mogli zapoznać się z alternatywnym środkiem transportu, jakim są kolobeżki - hulajnogi na pompowanych kołach. Dla uczestników przewidziano pokazy kolobeżek ciągniętych przez psy, animacje oraz możliwość skorzystania i przejażdżki na kolobeżce.

  21 września:
  - Piątek, 21 września, będzie prawdziwą gratką dla fanów motoryzacji i nowinek technologicznych. Na rynku będzie można zobaczyć wystawę elektrycznych samochodów i skuterów. Będzie też możliwość porozmawiania z ekspertami zajmującymi się popularyzowaniem elektromobilnego transportu,
  - W piątek odbędą się również lekcje komunikacyjne skierowane do uczniów katowickich podstawówek. Miejsce: "Dobry Klimat",
  - 21 września jest ponadto Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych. W ramach tego wydarzenia Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Katowicach będą prowadzili w obrębie dróg wspólne działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia płynące z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  22 września:
  - Dzień Bez Samochodu - podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z jazdy autem na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego,
  - Dodatkowo z propozycją spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut - darmowa będzie cała godzina,
  - Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące nisko emisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami car-sharingu wraz z możliwością uzyskania vouchera na próbne skorzystanie z tej usługi).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A moze nieruchome schody uruchomić

  ser (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  W ramach zrównoważonego transportu? Mowa oczywiście o schodach z dworca pkp na dworzec kzkgop. A buspas przydałby się też na Sokolskiej, w stronę północną. A komentarze piszą wyłącznie jeżdżący...rozwiń całość

  W ramach zrównoważonego transportu? Mowa oczywiście o schodach z dworca pkp na dworzec kzkgop. A buspas przydałby się też na Sokolskiej, w stronę północną. A komentarze piszą wyłącznie jeżdżący prywatnymi samochodami?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to był dobry pomysł

  zett (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Żona jeździ tamtędy o 15, autobusem. I twierdzi, że połowę czasu, jaki zajmuje autobusowi droga ..... spędza na wspomnianej Mikołowskiej w korkach. Brawo za inicjatywę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mikołowska

  jaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  bus pasy to blokada miasta(patrz Kraków),ŁAMANIE PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO przez kierowców autobusów (wiazd na skrzyżowanie przy braku zjazdu zniego-blokada innych użytkowników)
  wymuszenia oraz...rozwiń całość

  bus pasy to blokada miasta(patrz Kraków),ŁAMANIE PRZEPISÓW RUCHU DROGOWEGO przez kierowców autobusów (wiazd na skrzyżowanie przy braku zjazdu zniego-blokada innych użytkowników)
  wymuszenia oraz brak sankcji -same autobusy zbyt duże gabaryty miasto wybudowane do jazdy furmankami ,prawdziwy problem który celowo jest nie rozwiązywany wcelu wyłudzania pieniędzy to
  brak parkinów bo lepiej kraść pieniadze od obywateli tworząc strefy płatne .pomysłodawców bus pasa poddać badaniom psychiatrycznym a na pewno usunąć ze stanowiska by nie wymyślali głupotzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  korki korki korki

  Andrzej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Z niczego zrobił się poranny korek na Mikołowskiej. Bez sensu w ogole, ponieważ ta ulica i tak jest jedną z niewielu która łączy kilka dzielnic miasta z innymi dzielnicami, przechodząc przez...rozwiń całość

  Z niczego zrobił się poranny korek na Mikołowskiej. Bez sensu w ogole, ponieważ ta ulica i tak jest jedną z niewielu która łączy kilka dzielnic miasta z innymi dzielnicami, przechodząc przez centrum.
  Mieszkam blisko Mikołowskiej. Jeżdże rano i wieczorem tam i obecna czasowa zmiana to jest bardzo zły pomysł. Sztucznie stworzyliśmy korek na równym miejscu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ul. Mikołowska

  j@mi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czy urzędnicy z Katowickich magistratów nie jeżdżą ul. Mikołowską ??? Czy nie szkoda wam ludzi mieszkających przy tej ulicy. Tam panuje zawsze nadmierny ruch, a przy buspasie bezustanny korek....rozwiń całość

  Czy urzędnicy z Katowickich magistratów nie jeżdżą ul. Mikołowską ??? Czy nie szkoda wam ludzi mieszkających przy tej ulicy. Tam panuje zawsze nadmierny ruch, a przy buspasie bezustanny korek. Mieszkańcy tej ulicy nie powinni płacić czynszu za mieszkanie w smogu. Urzędasy pomyślcie jak rozładować ruch na tej ulicy a nie ją korkować. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oznakowanie Mikołowskiej

  N. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ile kosztowało nowe oznakowanie na Mikołowskiej? Kto za to płaci? Ci którzy stoją w korkach!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mikołowska

  mieszkaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Buspas na Mikołowskiej to najbardziej d****** pomysl na jaki można było wpaść. Jedżę tamtędy dwa razy dziennie. Lewy pas stoi od AWFu, prawy pusty. Czemu to ma służyć???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podziekowanie

  Mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Mieszkańcy podziekuja przy urnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marcinie Krupa

  Johan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  mieszkańcy proponują by zajął się pan ruchem na Nowogrodzkiej. Dostanie pan premię od PIS i Kaczyńskiego. NIE WYBIERAMY MARCINA KRUPY !!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gosc

  BABA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  masz racje to pisowiec cichy ja już na niego nie głosuja zresztą na żodnego pisowca jedna banda POLSKE chce zniszczyć szkoda mioch wnuków

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pracownicy urzedu tez go maja dosc

  aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  jw

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak po polsku można prosić Panie Bartoschu

  Miodzio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Event, woonerf, branding,event w obrandowanym tramwaju,flashmob,voucher,transport multimodalny - JUŻ JEDZIEMY, CAŁY ŚWIAT U NASZYCH STÓP

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY