"Nowa praca z KSSE", czyli prawie 60 tysięcy złotych na założenie firmy i większe szanse na rynku pracy. Ten program to ciekawa propozycja

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski

Wideo

Zobacz galerię (2 zdjęcia)
Prawie 60 tysięcy złotych na założenie firmy oraz większe szanse na rynku pracy to główne korzyści z udziału w programie „Nowa praca z KSSE”. Projekt ruszył 1 lutego br. i potrwa do 30 września 2022 roku.

– Jesteśmy przygotowani na zmiany na rynku pracy w związku z pandemią COVID-19. Pozyskaliśmy na ten cel ponad 2 mln zł dofinansowania ze środków unijnych – informuje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Realizując nasz nowy projekt „Nowa Praca z KSSE” będziemy wspierać zwalnianych pracowników, jak i tych przewidzianych do zwolnienia i zagrożonych zwolnieniem z przedsiębiorstw działających na terenie strefy w związku z negatywnymi skutkami trwającej pandemii koronawirusa – zaznacza szef KSSE. – Z jednej strony przedsięwzięcie jest odpowiedzią na pojawiające się problemy na rynku pracy, z drugiej będzie realną szansą dla firm, które rozpoczną inwestycje na terenie Katowickiej SSE i poszukują nowych pracowników – dodaje.

– W projekcie weźmie udział 38 osób, które skorzystają ze wsparcia w ramach dwóch ścieżek (samozatrudnienia i zatrudnienia), a będą to m.in. szkolenia i kursy zawodowe, doradztwo zawodowe, płatne staże oraz dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i wsparcie pomostowe dla nowo powstałych przedsiębiorstw – wyjaśnia Mateusz Rykała, wiceprezes KSSE, kierujący Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską Katowickiej SSE, która realizuje przedsięwzięcie.

– Projekt kierowany jest przede wszystkim do pracowników i byłych pracowników firm strefowych, ale możliwe, że do projektu będziemy zapraszać także inne osoby, których sytuacja na śląskim rynku pracy jest niestabilna lub które utraciły pracę z przyczyn zakładu pracy – dodaje wiceprezes.

Zobacz koniecznie

I ścieżka: Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej i roczne wsparcie na pokrycie kosztów prowadzenia firmy

– Wsparcie finansowe dla firmy będzie przyznawane w dwóch formach – jednorazowego zastrzyku kapitału w wysokości ponad 23 tysięcy złotych na zakup środków, które są niezbędne do otwarcia firmy, np. samochodu, towaru, komputera, mebli i wyposażania biura, czy miejsca prowadzenia firmy. Można też sfinansować remont lokalu – tłumaczy Anna Kopka, kierownik projektu w KSSE. – Drugą formą wsparcia finansowego jest tzw. wsparcie pomostowe, wypłacane w kwocie 2800 złotych miesięcznie przez okres 12 miesięcy. Środki te mają pomóc w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, czyli mają głównie pokrywać koszty stałe prowadzenia firmy, jak składki ZUS, czynsz, obsługa księgowa, czy działania promocyjne – zaznacza. – Każdy z uczestników ma więc możliwość uzyskania w ramach tej ścieżki łącznie prawie 60 tysięcy złotych – podsumowuje.

II ścieżka: Bezpłatne szkolenia i doradztwo

KSSE przewidziała szeroki wachlarz narzędzi, które będą indywidualnie dopasowane do potrzeb uczestników projektu. Beneficjenci będą mogli skorzystać m.in. ze szkoleń i certyfikowanych kursów zawodowych, staży, stypendiów szkoleniowych, a także pośrednictwa pracy, szkoleń podwyższających kompetencje czy kwalifikacje zawodowe.
Projekt jest realizowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. (KSSE) w ramach Osi Priorytetowej VII Regionalny rynek pracy, Działanie 7.4 Wspomaganie procesów adaptacji do zmian na regionalnym rynku pracy (działania z zakresu outplacementu), Poddziałanie 7.4.2 Outplacement – konkurs, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Nie przeocz

Więcej informacji:

www.ksse.com.pl/nowa-praca-z-ksse
e-mail: nowapraca@ksse.com.pl
tel.: +48 789 057 423
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska KSSE
ul. Żytnia 8
40-205 Sosnowiec

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie