"Nowa praca z KSSE", czyli prawie 60 tysięcy złotych na założenie firmy i większe szanse na rynku pracy. Ten program to ciekawa propozycja

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna należy do światowych liderów. Tym razem oferuje wsparcie w czasach pandemii
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna należy do światowych liderów. Tym razem oferuje wsparcie w czasach pandemii KSSE
Udostępnij:
Prawie 60 tysięcy złotych na założenie firmy oraz większe szanse na rynku pracy to główne korzyści z udziału w programie „Nowa praca z KSSE”. Projekt ruszył 1 lutego br. i potrwa do 30 września 2022 roku.

– Jesteśmy przygotowani na zmiany na rynku pracy w związku z pandemią COVID-19. Pozyskaliśmy na ten cel ponad 2 mln zł dofinansowania ze środków unijnych – informuje dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Realizując nasz nowy projekt „Nowa Praca z KSSE” będziemy wspierać zwalnianych pracowników, jak i tych przewidzianych do zwolnienia i zagrożonych zwolnieniem z przedsiębiorstw działających na terenie strefy w związku z negatywnymi skutkami trwającej pandemii koronawirusa – zaznacza szef KSSE. – Z jednej strony przedsięwzięcie jest odpowiedzią na pojawiające się problemy na rynku pracy, z drugiej będzie realną szansą dla firm, które rozpoczną inwestycje na terenie Katowickiej SSE i poszukują nowych pracowników – dodaje.

– W projekcie weźmie udział 38 osób, które skorzystają ze wsparcia w ramach dwóch ścieżek (samozatrudnienia i zatrudnienia), a będą to m.in. szkolenia i kursy zawodowe, doradztwo zawodowe, płatne staże oraz dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i wsparcie pomostowe dla nowo powstałych przedsiębiorstw – wyjaśnia Mateusz Rykała, wiceprezes KSSE, kierujący Podstrefą Sosnowiecko-Dąbrowską Katowickiej SSE, która realizuje przedsięwzięcie.

– Projekt kierowany jest przede wszystkim do pracowników i byłych pracowników firm strefowych, ale możliwe, że do projektu będziemy zapraszać także inne osoby, których sytuacja na śląskim rynku pracy jest niestabilna lub które utraciły pracę z przyczyn zakładu pracy – dodaje wiceprezes.

Zobacz koniecznie

I ścieżka: Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej i roczne wsparcie na pokrycie kosztów prowadzenia firmy

– Wsparcie finansowe dla firmy będzie przyznawane w dwóch formach – jednorazowego zastrzyku kapitału w wysokości ponad 23 tysięcy złotych na zakup środków, które są niezbędne do otwarcia firmy, np. samochodu, towaru, komputera, mebli i wyposażania biura, czy miejsca prowadzenia firmy. Można też sfinansować remont lokalu – tłumaczy Anna Kopka, kierownik projektu w KSSE. – Drugą formą wsparcia finansowego jest tzw. wsparcie pomostowe, wypłacane w kwocie 2800 złotych miesięcznie przez okres 12 miesięcy. Środki te mają pomóc w utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstwa, czyli mają głównie pokrywać koszty stałe prowadzenia firmy, jak składki ZUS, czynsz, obsługa księgowa, czy działania promocyjne – zaznacza. – Każdy z uczestników ma więc możliwość uzyskania w ramach tej ścieżki łącznie prawie 60 tysięcy złotych – podsumowuje.

II ścieżka: Bezpłatne szkolenia i doradztwo

KSSE przewidziała szeroki wachlarz narzędzi, które będą indywidualnie dopasowane do potrzeb uczestników projektu. Beneficjenci będą mogli skorzystać m.in. ze szkoleń i certyfikowanych kursów zawodowych, staży, stypendiów szkoleniowych, a także pośrednictwa pracy, szkoleń podwyższających kompetencje czy kwalifikacje zawodowe.
Projekt jest realizowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. (KSSE) w ramach Osi Priorytetowej VII Regionalny rynek pracy, Działanie 7.4 Wspomaganie procesów adaptacji do zmian na regionalnym rynku pracy (działania z zakresu outplacementu), Poddziałanie 7.4.2 Outplacement – konkurs, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Nie przeocz

Więcej informacji:

www.ksse.com.pl/nowa-praca-z-ksse
e-mail: [email protected]
tel.: +48 789 057 423
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska KSSE
ul. Żytnia 8
40-205 Sosnowiec

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie