Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba Muzeum Śląskiego: Brakuje pieniędzy na przeprowadzkę!

Justyna Przybytek
Ogromne pomieszczenia Muzeum Śląskiego znajdują się pod ziemią. Na powierzchni widoczna jest tylko taka zabudowa
Ogromne pomieszczenia Muzeum Śląskiego znajdują się pod ziemią. Na powierzchni widoczna jest tylko taka zabudowa Lucyna Nenow
W piątek w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego rozpoczną się odbiory techniczne - 7 czerwca generalny wykonawca inwestycji odda budowlę w stanie surowym. To dobra wiadomość. Zła: muzeum w nowej siedzibie na pewno nie zostanie otwarte w tym roku. Powód? Brak pieniędzy. Na utrzymanie nowej siedziby MŚ dostało z budżetu województwa w tym roku mniej więcej tyle pieniędzy, ile kosztuje kilka bardziej wartościowych muzealnych eksponatów - 2,6 mln zł. Pieniądze mają wystarczyć m.in. na wykonanie wystawy stałej Centrum Scenografii Polskiej i dokupienie licencji na system sprzedaży biletów.

Na przeprowadzkę zbyt wiele nie ma, dlatego zajmie, choć odległość między starą a nową siedzibą, to raptem kilkaset metrów, co najmniej pół roku.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Muzeum Śląskie pod ziemią, a i tak je widać [ZDJĘCIA, INFOGRAFIKA]
Muzeum Śląskie prawie gotowe. Układają cegłę na elewacji NOSPR [ZDJĘCIA]

- Będziemy wszystko przewozili naszym samochodem, dzięki temu obniżymy koszty, niestety cała operacja będzie trwała przez to dłużej - zapowiada pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego Janusz Gawron. Trzymajmy kciuki za muzealników, bo w magazynach i na wystawach MŚ jest około 106 tysięcy eksponatów, w tym sporo o naprawdę dużych gabarytach, jak np. fiat 126p.

Rzecz jest kuriozalna, bo budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego, która na terenie po kopalni Katowice z wielką pompą w blasku fleszy ruszyła w lipcu 2011 r. , kosztuje około 300 mln zł. W ciągu dwóch lat z placu budowy wywieziono już 250 tys. m sześc. ziemi, wylano 57 tys. m sześc. betonu - to tyle ile zmieści się w 20 basenach olimpijskich - i zużyto 4000 ton stali. I tak powstało najnowocześniejsze muzeum w województwie, niepowtarzalne w skali polskiej, bo prawie w całości schowane pod ziemią. Powierzchnia wystawiennicza (ok. 25 tys. mkw. powierzchni użytkowej) mieści się na podziemnych kondygnacjach, z których najgłębsza jest 16 metrów pod poziomem terenu. Cały zaś labirytn podziemnych sal wystawienniczych rozciąga się na długości 230 metrów.

Pierwsi zwiedzający mieli wejść do nowej siedziby muzeum już we wrześniu. Oczywiście nie oglądać wystawy, ale sam wyjątkowy gmach. W tym czasie przeprowadzka trwała by już na dobre. W ubiegłym roku, poprzedni dyrektor MŚ - Leszek Jodliński - zapowiadał, że pierwsze z wystawy uda się udostępnić jesienią. Teraz już wiadomo, że nie ma to szans.

- Otwarcie muzeum zostało przesunięte na kolejny rok, ze względu na kwestie finansowe. Aby gmach otworzyć dla zwiedzających muszą działać media, trzeba zaaranżować wystawy, powiesić eksponaty, a to wszystko kosztuje. Pieniędzy potrzeba chociażby na benzynę na czas przeprowadzki - wyjaśnia dyrektor Gawron. Ile potrzeba na przeprowadzkę, nie policzył. Ale nawet, gdyby została zlecona i dobrze opłacona, nie przyspieszyłaby otwarcia muzeum, bo nadal brakowałoby pieniędzy na jego utrzymanie.
Jodliński oszacował, że roczny koszt prowadzenia nowej siedziby to około 18 mln złotych. Do jej utrzymania potrzeba też ludzi. Obecnie w MŚ pracuje około 100 osób, trzeba zatrudnić kolejnych kilkadziesiąt. - Teraz zwiększymy zatrudnienie o kilku fachowców m.in. od elektryki, którzy będą przy odbiorach, aby zapoznali się z działaniem wszystkich instalacji. Resztę dopiero w przyszłym roku - dodaje Gawron.

Odbiory gmachu potrwają około dwóch miesięcy.

- Jest co oglądać i sprawdzać, ale na pewno wykonawcy trzeba będzie zlecić sporo poprawek - zapowiada dyrektor.
Po ich wykonaniu, jeśli odbiory nie potrwają dłużej, rozpoczną się przenosiny. Jako pierwsza zostanie urządzona wystawa Centrum Scenografii Polskiej, która będzie mieściła się nie w głównym gmachu, a w sąsiedztwie, w odnowionym pokopalnianym budynku, dawniej magazynie odzieżowym. Potem przyjdzie pora na kolejne eksponaty. Na koniec przeniesione zostaną wystawy, które obecnie można oglądać siedzibie Muzeum przy al. Korfantego.

- Zostawimy je, aby do końca tego roku można je było nadal oglądać w starej siedzibie - zapewnia Gawron. W sumie wystaw stałych w nowej siedzibie ma być sześć. W tym największa i najważniejsza dotycząca historii Górnego Śląska.

- Na tę na pewno trzeba będzie poczekać, myślę że dużo wcześniej otworzymy muzeum, niż wystawę - dopowiada dyrektor.

Kalendarium budowy Muzeum Śl.

październik 2006 - Ogłoszono międzynarodowy konkurs na koncepcję architektoniczną nowego gmachu Muzeum Śląskiego i zagospodarowanie części terenu byłej kopalni "Katowice"
czerwiec 2007 - Z 18 nadesłanych prac wybrano projekt austriackiej pracownii Riegler Riewe Architekten ZT-Ges.m.b.H z Grazu
luty 2008 - Umowa na realizację kompletnej dokumentacji projektowej.
kwiecień 2010 - Przetarg na roboty budowlane. Generalnym wykonawcą został Budimex.
lipiec 2011 - Wbicie pierwszej łopaty pod budowę nowej siedziby MŚ.
grudzień 2011 - Niecałe pół roku od wbicia pierwszej łopaty z dołu głębokiego na 16 metrów wyrastają pierwsze ściany nowej siedziby.
marzec 2013 - Pierwszy termin ukończenia budowy. Niedotrzymany ze względu na opóźnienia na budowie, spowodowane osuwającą się ziemią.



*Operacja przeszczepu twarzy: Poznaj pacjenta i autorów sukcesu [ZDJĘCIA + OPINIE + KOMENTARZE]
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera