Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba NOSPR to nowa ikona Katowic? Oceńcie [NOWA SIEDZIBA NOSPR ZDJĘCIA WNĘTRZ]

K. Pachelska, B. Siemianowska
Nowa siedziba NOSPR w Katowicach, nowa siedziba NOSPR zdjęcia
Nowa siedziba NOSPR w Katowicach, nowa siedziba NOSPR zdjęcia Fot Arkadiusz Gola
Nowa siedziba NOSPR: Nie do końca dobra lokalizacja, mało zieleni, ale świetna akustyka i doskonały przykład rewitalizacji. Opinie o nowej siedzibie NOSPR są podzielone.

Jutro w Międzynarodowym Dniu Muzyki, w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się pierwszy koncert. Okazały budynek nowej siedziby NOSPR w centrum miasta, na rogu alei Roździeńskiego i ulicy Olimpijskiej, zaprojektowany przez Konior Studio, pracownię katowiczanina Tomasza Koniora, zacznie tętnić życiem.

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

Już teraz nowa siedziba NOSPR wzbudza wielkie zainteresowanie, na sesje zdjęciowe umawiają się tu magazyny o budownictwie i architekturze. Za to przed budynkiem nowej siedziby NOSPR, przy fontannie na placu Wojciecha Kilara, widać fotografujących się młodych ludzi, dla których to nowa, atrakcyjna "miejscówka" w Katowicach.

Nową siedzibę NOSPR-u trudno przegapić. Jego długość to 99,3 m, szerokość 61,6 m, a wysokość - 28,05 m. Ma 35 tys. metrów kwadratowych powierzchni, a jego kubatura to 181 tys. m szesc. Sama sala koncertowa nowej siedziby NOSPR mieści 1800 foteli, a sala kameralna - 300. Ogółem jest tu aż 419 pomieszczeń i 13 klatek schodowych, w tym studio nagrań, sale prób, 37 garderoby dla muzyków oraz pomieszczenia administracyjne, techniczne i gościnne oraz siedem wind.

Nowa siedziba NOSPR: antracyt w szkatułce
Budynek nowej siedziby NOSPR kosztował 265 milionów złotych, wkład własny Katowic to 142 mln zł, a reszta to dofinansowanie ze środków unijnych. To pierwszy element strefy kultury, powstającej na terenie po KWK "Katowice", obok Muzeum Śląskiego i Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Chociaż przetarg na budowę nowej siedziby NOSPR był ostatnim ogłoszonym w strefie kultury, gmach zostanie otwarty dla publiczności jako pierwszy. Ciemnoczerwona elewacja z cegieł odcina się od wyłożonego jasnymi płytami placu. Budynek nawiązuje do architektury Nikiszowca, z jego domami z czerwonej cegły.

- Ta budowla w niezwykły sposób wpisuje się w Katowice, jest jak wyszlifowana bryła antracytu ukryta w szkatułce - mówiła o nowej siedzibie NOSPR minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, kiedy gościła w Katowicach na początku września. - Ta harmonijna kompozycja została pragmatycznie zbudowana, wszystko tu ma sens. Ta sala jest też doskonale wykończona, zadbano o każdy szczegół. To wyczekany dom dla NOSPR-u, świątynia muzyki na miarę możliwości orkiestry. Jestem pełna podziwu dla Tomasza Koniora, nie mogę wyjść ze zdumienia, w jaki sposób udało mu się połączyć miękkie formy architektoniczne z tak doskonałą akustyką. Ta sala jest piękna. Ona ma w sobie miękkość, łagodność, wręcz otula słuchaczy - chwaliła architekta pani minister.

Nowa siedziba NOSPR: trudno tu dotrzeć pieszo?
Czy gmach nowej siedziby NOSPR, prosty w formie i jednocześnie tak śląski, może zostać nową ikoną architektoniczną na miarę Spodka?

- Nowa siedziba NOSPR to duża wartość dla Katowic, gwarantuje wizyty najlepszych muzyków i wydarzenia na najwyższym poziomie - mówi architekt Robert Konieczny. - Obiekt ma świetną akustykę. Czas pokaże, czy Muzeum Śląskie, MCK i nowa siedziba NOSPR staną się ikonami takimi jak Spodek - dodaje. Ale zauważa też, że lokalizacja nowej siedziby orkiestry nie jest najlepsza. - Trudno tu np. dotrzeć pieszo - komentuje. Inni narzekają, że na placu Kilara jest za mało zieleni - tylko kilkanaście drzew.

- Nie mówiłbym o jednej ikonie Katowic, teraz to już zespół charakterystycznych obiektów. Bo też chyba nie o to chodzi, żeby detronizować np. Spodek - ocenia z kolei dr Michał Stangel, urbanista z Politechniki Śląskiej. - Nowe obiekty mają podźwignąć jeszcze wyżej atrakcyjność Katowic, widzę to jako funkcjonalną synergię przestrzenną, wzajemne oddziaływanie na siebie tych miejsc. Poza tym zrealizowano bardzo udany projekt rewitalizacji terenu pokopalnianego. Zamiast kolejnego centrum handlowego mamy trzy obiekty, które z pewnością będą silnym magnesem kulturalnym, będą przyciągać ludzi - podkreśla urbanista.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera