Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wersja Regionalnego Systemu Ostrzegania. Można wybrać rejon ostrzeżeń

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
ARC
Najważniejsza zmiana w nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania dotyczy rejonu ostrzeżeń, o którym ta nas powiadamia. Teraz można zawężać go do poszczególnych gmin, a nie całego województwa.

To spore ułatwienie dla osób, które do tej pory korzystały z aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania, ale denerwowały ich komunikaty z gmin odległych od ich miejsca zamieszkania. Nowa wersja aplikacji RSO na smartfony ten problem niweluje. Teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić do osób przebywających na zagrożonym terenie.

- Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. - Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Pracownicy wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia - tłumaczą w MSWiA.

Oprócz tej funkcji, nowa wersja aplikacja ma wgrane udogodnienia dla osób niedowidzących. Do końca lipca bieżącego roku, nowa aplikacja została pobrana już ponad 50 tys. razy. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy korzystać ze starej wersji - aktualnie obie wersje aplikacji funkcjonują w sposób równorzędny.

Nowa wersja RSO wymaga co najmniej następujących wersji systemów w telefonie:

  • Android - 4.4.4
  • iOS – 9
  • Windows 10 - 1607 (Anniversary Update)

Przypomnijmy: Regionalny System Ostrzegania (RSO) jest darmową usługą, która umożliwia powiadamianie obywateli o zagrożeniach. Informacje przekazywane są przez Aplikację Mobilną RSO, programy naziemnego multipleksu cyfrowego MUX-3 oraz zamieszczane są na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

- RSO pełni również rolę edukacyjną. W systemie dostępne są poradniki dotyczące m.in. tego jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego - podaje MSWiA.

Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w RSO umieszczane są także ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne (w tym mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek). Ponadto, w systemie zamieszczone są również inne ostrzeżenia, np. drogowe.

Aplikacja RSO jest całkowicie bezpłatna dla trzech systemów: Android, iOS, Windows Phone. Można je kupić w sklepach, kolejno: Google Play, Apple App Store oraz Windowsh Phote Store.

Jak podaje MSWiA, do końca maja 2018 r. aplikacja mobilna RSO została pobrana łącznie ponad 800 tysięcy razy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!