Będzie mieć 46 metrów wysokości i będzie najwyższą wieżą kontroli lotów na polskich lotniskach. 13 marca 2017 r. zaczęła się budowa nowej wieży w Pyrzowicach.

Nowa wieża w Pyrzowicach ma być gotowa na początku 2018 roku, ale wówczas jeszcze nie zostanie oddana do użytku. Trzeba ją będzie jeszcze wyposażyć. Za to gdy będzie już gotowa, będzie to najwyższa wieża kontroli lotów w Polsce - 46 metrów - i będzie widoczna już z trasy S1. Buduje ją firma Budimex, która wygrała przetarg na to zadanie. W przetargu startowało sześć firm. Na budowę Budimex ma 44 tygodnie. Budowa właśnie się rozpoczęła - wieża powstaje od 13 marca 2017 roku.

Inwestycja kosztuje 24 mln 877 tysięcy 409 złotych. A inwestorem nie jest GTL, zarządca portu, lecz Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Przypomnijmy. Jesienią 2016 roku PAŻP podpisała umowę z Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, dotyczącą sprzedaży działki pod budowę wieży. Wtedy mówiono, że inwestycja będzie gotowa w roku 2018. Wtedy PAŻP kupił od GTL działkę o powierzchni 0,52 ha na lotnisku.

Nowa wieża będzie niemal dwa razy wyższa niż obecna. Poziom operacyjny będzie znajdował się na wysokości 42 metrów, a kubatura obiektu wynosić będzie 7350 m sześciennych. Obiekt będzie miał 1832 m kwadratowych powierzchni, na której rozmieszczone zostaną pomieszczenie ze stanowiskami kontroli wieżowej, kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i garażowe oraz zaplecze socjalne. Wokół wieży powstanie system dróg wewnętrznych wraz z parkingami. Nowa wieża powstanie nieco na wschód od tej istniejącej, w miejscu dzisiejszych hangarów.

Obecna wieża na lotnisku w Pyrzowicach ma 23 m wysokości. Pracuje tu 30 osób, w tym 10 kobiet. Konieczność budowy nowej wieży wynika z inwestycji, jakie w ostatnich latach przeprowadzono w Pyrzowicach. M.in. zmienił się układ pola manewrowego i płyt postojowych.