Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorskie zabiegi leczenia jaskry

Aga
Paweł Relikowski / Polska Press
W Oddziale Klinicznym Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącym się w Szpitalu Kolejowym w Katowicach, zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały wykonał pierwsze w Polsce zabiegi ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego ( ang Ultrasound Ciliary Plasty- UCP). Zabieg ten stosuje się w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne. Jest to procedura innowacyjna wykorzystująca energię ultradźwięków do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej. Zabieg trwa mniej niż pięć minut.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w warunkach sali operacyjnej. Zadaniem chirurga jest precyzyjne ustawienie przetwornika emitującego ultradźwięki na oku. Po przyssaniu plastikowego interfejsu za pomocą mikropompy, chirurg kontroluje proces leczenia. Wiązka lecznicza jest aplikowana na sześć sektorów twardówki, pod którą zlokalizowane jest ciało rzęskowe.
Dzięki komputeryzacji i miniaturyzacji zabieg trwa mniej niż pięć minut i jest komfortowy dla pacjenta. Wymaga jednak wielu precyzyjnych pomiarów przy kwalifikacji do zabiegu. Ze względu na niezwykłą precyzję i innowacyjność obarczony jest nielicznymi łagodnymi powikłaniami. Pierwsze siedem zabiegów potwierdza te obserwacje. Klinika stara się o pozyskanie na stałe tego urządzenia niezwykle przydatnego w leczeniu jaskry.

W Polsce jaskrą dotkniętych jest ok. 750 000 osób. Blisko połowa z nich niestety nadal nie została zdiagnozowana. Przyczyną jest bezobjawowy przebieg choroby, niska świadomość Polaków na jej temat i w efekcie brak wizyt kontrolnych u lekarzy okulistów. Około 70 procent przypadków jaskry w naszym kraju jest wykrywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Jaskra – choć nie dotyczy wyłącznie osób starszych, to najczęściej występuje właśnie u seniorów. Polega na niszczeniu nerwu wzrokowego, co prowadzi do pogorszenia, a nawet utraty wzroku. Jak być świadomym postępu jaskry? To dość trudne, zwłaszcza że nie są znane dokładne przyczyny występowania tej choroby. Niepokoić powinny światłowstręt, częste łzawienie, tęczowe przebłyski, zaciemnienia spowodowane źródłem światła lub zwiększona trudność w przystosowaniu się do ciemności. W przypadku nagłego i silnego ataku jaskry, co wiąże się z bólem oka, łuku brwiowego, a nawet bólami brzucha i wymiotami – niezbędna jest szybka reakcja specjalisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!