Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe bloki TBS-u w Rybniku-Boguszowicach rosną z dnia na dzień. Do wzięcia jest jeszcze około 20 wolnych mieszkań

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
W rybnickiej dzielnicy Boguszowice, przy ulicy Sztolniowej w iście błyskawicznym tempie rosną nowe bloki. Postępy w pracach widać praktycznie każdego dnia. To inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Ale uwaga! Nie wszystkie mieszkania są zarezerwowane, jeśli ktoś chciałby otrzymać takie lokum, może jeszcze się zgłaszać!

Prace postępują w tempie godnym podziwu. Budynki - oczywiście w stanie surowym - są już na ukończeniu. Patrząc na realizację inwestycji, można się spodziewać, że akurat w tym przypadku o poślizgu nie będzie mowy. Tak w kilku zdaniach opisać można budowę nowych mieszkań w Rybniku, w dzielnicy Boguszowice przy ulicy Sztolniowej. To inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego "Twój Dom".

Stan surowy budynków przy Sztolniowej w Boguszowicach

- W budynkach A i B murujemy już ostatnią kondygnację i przymierzamy się do zalewania ostatnich stropów, czyli de facto dachów. Jak to zostanie wykonane będziemy mieli już te części w stanie surowym - mówi Olgierd Zaraś, prezes TBS w Rybniku. Potem przyjdzie czas na montaż stolarki okiennej, drzwiowej, realizację wszystkich instalacji.

- Co warto podkreślić, wciąż jeszcze około 20 mieszkań przy Sztolniowej nie ma swojego najemcy. Zapraszamy do nas, do TBS-u, na rozmowy osób chętnych do ubiegania się o takie mieszkanie - mówi Zaraś.

Umowę na budowę nowych mieszkań w rybnickiej dzielnicy Boguszowice TBS Rybnik podpisał późną jesienią 2022 roku. Z rozpoczęciem budowy nikt jednak nie zamierzał czekać do wiosny. Wiosenna aura, dodatnie temperatury, brak przymrozków sprawiły, że na placu budowy sporo się już dzieje.

TBS Rybnik buduje. Łącznie nowe mieszkania powstają w trzech lokalizacjach

Inwestycja TBS-u przy Sztolniowej realizowana jest od jesieni ubiegłego roku. Najpierw rozpoczęła się wycinka drzew i krzewów, potem prace ziemne. Na tym terenie - przypomnijmy - powstanie pięć czterokondygnacyjnych podpiwniczonych budynków. Dwa z nich będą wolnostojące, a trzy stworzą zabudowę szeregową.

- W każdym z budynków zaplanowano 16 mieszkań, które będą miały 1, 2 lub 3 pokoje. Do mieszkań będą przynależeć komórki lokatorskie. Metraże będą oscylować w przybliżeniu między 31 a 60 m2. Budynki będą zasilane w ciepło systemowe z ciepłowni, z ciepłociągu będzie też dostarczana ciepła woda użytkowa – wskazuje Olgierd Zaraś.

Niektóre mieszkania są już zarezerwowane. Ale nabór trwa

Nabór chętnych do zamieszkania w nowych budynkach już trwa. I trwać jeszcze będzie, bo chociaż w Rybniku mówiło się o sporym głodzie mieszkań, to chętni do najmu na razie do nowej inwestycji przy Sztolniowej podchodzą spokojnie. Na ten moment wolnych jest jeszcze około 20 mieszkań. A nabór trwa.

Zasady obecnie prowadzonego naboru są takie same, jak miało to miejsce w przypadku mieszkań przy ulicy Hallera – z tą różnicą, że minimalną wysokość partycypacji w kosztach budowy określono na poziomie 15%. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację zadania złożyło konsorcjum: WODPOL Sp. z o.o. z Żywca (lider) i PBO Śląsk Sp. z o.o. z Sosnowca (partner). Koszt inwestycji to blisko 24,9 mln zł. Warto dodać, że to samo konsorcjum realizuje również inwestycję TBS przy ul. Hallera.

- To kolejne budynki, jakie będziemy budować w Rybniku. Jako, że trochę się już tutaj zadomowiliśmy, powinno być łatwiej – mówi Adam Marszałek, prezes firmy WODPOL Sp. z o.o. z Żywca. - Zadanie jest podobne, realizowane w podobnej technologii, w lokalizacji niezbyt odległej od naszej pierwszej inwestycji, poza tym nie mamy tutaj ograniczeń w postaci konieczności uzgodnień z konserwatorem zabytków, tak w przypadku ul. Hallera. Chcemy zacząć jak najszybciej, maksymalnie wykorzystać dobrą pogodę do robót ziemnych i ruszać w górę budynkami, by rosły co najmniej w takim tempie jak te na ul . Hallera – przekonuje prezes.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty