MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe ekrany akustyczne staną przy czterech drogach woj. śląskiego. Będą miały długość 7,5 kilometra

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Nowe ekrany akustyczne powstaną w Sławkowie przy DJ94 oraz w trzech innych miejscachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe ekrany akustyczne powstaną w Sławkowie przy DJ94 oraz w trzech innych miejscachZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA/UM Sławków
Zabezpieczenia przeciwhałasowe powstaną wzdłuż trasy S86 w Sosnowcu, DK86 w Sarnowie, DK44 w Mikołowie oraz DK94 w Sławkowie. Swoim zakresem obejmą odcinki dróg o łącznej długości ponad 7,5 km. Do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęły już częściowo oferty firm, chętnych na wykonanie tego przedsięwzięcia, a do 17 marca mogą jeszcze zgłaszać się oferenci, którzy chcieliby zająć się tym zadanie w Sarnowie w powiecie będzińskim.

Jak informuje GDDKiA najdłuższe odcinki przewidziane do budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych zlokalizowane są wzdłuż DK94 w Sławkowie i DK86 w Sarnowie. Pierwszy z nich, na długości ok. 3,3 km, od okolic ul. Wrocławskiej do okolic ul. Olkuskiej. Drugi w Sarnowie, od Goląszki do węzła drogowego z ul. Podgórna, na długości ok. 3,2 km. O wykonanie zabezpieczeń przeciwhałasowych na tym odcinku od lat walczą mieszkańcy i władze Sławkowa.

– Nasze działania doprowadziły w 2019 roku do wpisania tej inwestycji do wojewódzkiego programu ochrony przed hałasem. Teraz znamy już bliższe szczegóły realizacji tej inwestycji. Z informacji jakie otrzymałem w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wynika, iż budowa zakończyć ma się jesienią 2025 roku – wyjaśnia burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk.

W pierwszej połowie 2019 roku w sprawie budowy ekranów akustycznych wzdłuż drogi krajowej nr 94 w Sławkowie do władz województwa wystąpił burmistrz miasta. Wysiłki burmistrza i mieszkańców wsparli w specjalnym apelu miejscy radni. Konieczność budowy ekranów akustycznych zgłaszana była też przez władze miasta i sławkowian podczas konsultacji wojewódzkiego programu ochrony przed hałasem.

W Sosnowcu, wzdłuż S86 od ul. Staropogońskiej do ul. Suchej, ekrany akustyczne powstaną na odcinku o długości 550 m. W Mikołowie przy DK44 w okolicy ul. Karsów i Kuźnickiej, o długości 570 m.

W ramach opracowywanych dokumentacji projektowych przewiduje się wykonanie pomiarów hałasu w środowisku. Na ich podstawie zostaną opracowane analizy wykonalności wraz z koncepcją rozwiązań projektowych. Następnie opracowane zostaną projekty budowlane i wykonawcze, na podstawie których uzyskane zostaną decyzje zezwalające na wykonanie inwestycji – decyzje ZRID bądź zgłoszenia robót budowlanych.

Wszystkie te inwestycje zostały zaplanowane do realizacji w latach 2024-2025.

Postępowania przetargowe w trakcie

Przetarg na zaprojektowanie budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż DK86 w Sarnowie zapoczątkowany został 21 lutego br. Na oferty GDDKiA czeka do 17 marca br. Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej (do 11 miesięcy od daty podpisania umowy) oraz wsparcie zamawiającego na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom (4 miesiące). Wykonawca będzie też odpowiedzialny za pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót, wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (77 miesięcy). Termin realizacji całego zakresu umowy wyniesie 92 miesiące.

Przetarg na zaprojektowanie budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż DK44 od km 22+160 do km 22+730 w Mikołowie został ogłoszony 16 lutego br. Oferty wpłynęły do 2 marca br. Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej (do 10 miesięcy od daty podpisania umowy) oraz wsparcie zamawiającego na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom (4 miesiące). Wykonawca będzie też odpowiedzialny za pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót, wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (73 miesiące). Termin realizacji całego zakresu umowy wyniesie 87 miesięcy.

Przetarg na zaprojektowanie budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż DK94 przebiegającej przez Sławków został ogłoszony 3 lutego br. Oferty wpłynęły do 3 marca br. Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej (do 14 miesięcy od daty podpisania umowy) oraz wsparcie zamawiającego na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom (6 miesięcy). Wykonawca będzie też odpowiedzialny za pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót, wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (71 miesięcy). Termin realizacji całego zakresu umowy wyniesie 91 miesięcy.

Przetarg na zaprojektowanie budowy zabezpieczeń przeciwhałasowych wzdłuż drogi ekspresowej S86 od ul. Staropogońskiej do ul. Suchej w Sosnowcu został ogłoszony 17 lutego br. Tu również oferty zostały zgłoszone do 2 marca br.

Umowa obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej (do 8 miesięcy od daty podpisania umowy) oraz wsparcie zamawiającego na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom (4 miesiące). Wykonawca będzie też odpowiedzialny za pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót, wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową (72 miesiące). Termin realizacji całego zakresu umowy wyniesie 84 miesięcy.

Kryterium oceny ofert stanowią cena (60 proc.) oraz doświadczenie osoby wyznaczonej do realizacji zamówienia (40 proc.). Dokumentacje postępowań przetargowych dostępne są na platformie zakupowej GDDKiA.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni