Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe karty ŚKUP nie będą miały zdjęć, ani informacji o imieniu i nazwisku pasażera

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Nowe karty ŚKUP nie będą miały zdjęć, ani informacji o imieniu i nazwisku pasażera.
Nowe karty ŚKUP nie będą miały zdjęć, ani informacji o imieniu i nazwisku pasażera. Mat. pras.
Nowo zamawiane spersonalizowane Śląskie Karty Usług Publicznych nie będą już zawierały zdjęć, ani informacji o imieniu i nazwisku pasażera. Otrzyma on jedynie kartę z opisem „Na okaziciela". Co istotne, szczegółowe dane składającego wniosek o wydanie dokumentu będą zapisywane jedynie w systemie. Zmiany obowiązują od 4 października.

Zmiana wyglądu karty spersonalizowanej nie spowoduje żadnych zmian w procesie wydawania i korzystania z karty. Zdjęcie pasażera będzie zapisane w systemie, dzięki czemu kontroler będzie mógł ocenić, czy kartą posługuje się właściwa osoba. Karta wydana jako spersonalizowana będzie nadal uprawniała do zakupu biletów dedykowanych dla kont imiennych oraz zakodowania ulg.

Karta ŚKUP

Karta ŚKUP jest używana jako nośnik biletów komunikacji miejskiej oraz ulg. Można na niej zakodować również pieniądz elektroniczny wydawany przez mBank S.A. (tzw. e-portmonetka), którym można opłacić przejazd według taryfy odległościowej (kilometrowej) ZTM, jak i zakupić bilety elektroniczne. Kartą można posługiwać się we wszystkich pojazdach kursujących na zlecenie ZTM (autobusy, tramwaje, trolejbusy). Można nią również zapłacić za usługi parkowania w Katowicach oraz w Tychach.

Pasażerowie mogą uzyskać dodatkowe informacje za pośrednictwem infolinii czynnej całą dobę przez 7 dni w tygodniu pod nr tel. 800 16 30 30, skrzynki mailowej pod adresem: [email protected], profilu na portalu Facebook "ZTM Info".

Aplikacja Transport GZM

Przy tej okazji warto wspomnieć, że nowy system sprzedaży biletów, wraz z obsługującą go aplikacją mobilną Transport GZM, będzie działał od listopada. Karty ŚKUP nie znikną jednak z obiegu – za ich pomocą będzie można korzystać z biletów, które były kupione i zapisane na nich przed uruchomieniem nowego systemu płatności za bilety.

Do najważniejszych zmian w unowocześnionym systemie należeć będzie przejście z trybu offline do online, dzięki czemu transakcje będą dokonywane w czasie niemal rzeczywistym. W celu utworzenia konta i korzystania z nowych funkcjo systemu nie będzie już potrzeba karta, wystarczy pobrać aplikację w sklepie Google Play lub App Store. Wygodniejszy będzie również sposób rejestrowania się nowych użytkowników czy kodowania zniżek.

Metrokarta

Z kolei od marca przyszłego roku dostępne również będą Metrokarty. Pozwolą one, aby pasażerowie, którzy za pomocą karty wolą kupować bilety komunikacji miejskiej, mogli w pełni korzystać z unowocześnionego systemu. Nowe karty zmienią się wizualnie i technologicznie. Będą wykonane z trwalszych materiałów, będą miały nową szatę graficzną, nie będą na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. Dane te, podobnie jak po obecnie wprowadzanej zmianie, będą potrzebne jedynie do założenia konta imiennego i będą wyświetlane podczas kontroli biletów na terminalu kontrolera.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera