MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe metrolinie na Śląsku. 3 linie autobusowe ruszą 3 czerwca - połączą Katowice, Sosnowiec i gminę Wyry

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nowe metrolinie ruszą 3 czerwca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowe metrolinie ruszą 3 czerwca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE metropoliaztm.pl
Na drogach metropolii pojawią się 3 nowe metrolinie. - Linia M12 zapewni bezpośrednie połączenie gminy Wyry z Katowicami, M13 będzie kursować pomiędzy Strefą Ekonomiczną w Sosnowcu a centrum Katowic, natomiast M17 połączy Sosnowiec z Bytomiem – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Autobusy ruszą w trasę 3 czerwca.

3 nowe metrolinie połączą śląskie miasta – ruszą 3 czerwca

Zgodnie z planem, po drogach naszej metropolii mają kursować łącznie 32 metrolinie.

– Zbliżamy się do momentu, w którym po ulicach metropolii będą kursować wszystkie z zaplanowanych przez nas metrolinii. Dzięki liniom metropolitalnym nie tylko usprawniliśmy podróżowanie pomiędzy dużymi miastami oraz portem lotniczym w Pyrzowicach, ale także ograniczyliśmy wykluczenie komunikacyjne w tych gminach, które w mniejszym stopniu były obsługiwane przez transport publiczny – komentuje Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Linia M13 połączy Strefę Ekonomiczną w Sosnowcu oraz centrum Katowic. Ma ułatwić dojazdy i powroty z pracy mieszkańców Mysłowic i Katowic – w tym dzielnicy Giszowiec . W Sosnowcu trasa autobusu M13 będzie biec dzielnicami Niwka, Dańdówka i Bobrek. ZTM informuje, że linia będzie kursować co 30 minut w dni robocze oraz co godzinę w dni wolne.

Linia M17 będzie kursować w relacji Sosnowiec Urząd Miasta – Bytom Dworzec. Jak podkreśla ZTM, metrolinia zapewni zwiększoną ofertę przewozową w Sosnowcu, Czeladzi, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich i Bytomiu. Ponadto autobus M17 połączy bezpośrednio Sosnowiec ze strefą ekonomiczną w Bańgowie. Linia będzie kursować z taką samą częstotliwością, jak M13.

Ostatnią metrolinią, która ruszy 3 czerwca będzie M12 łącząca Katowice i gminę Wyry. Kursować będzie przez Centrum Przesiadkowe Brynów, Centrum Przesiadkowe w Mikołowie i Łaziska Górne.

- Będzie to pierwsze, bezpośrednie połączenie gminy Wyry z Katowicami. W naszej gminie będzie ona obsługiwała pięć przystanków. Myślę, że już od września linia stanie się na tyle popularna, że uczniowie, którzy od nowego roku szkolnego będą dojeżdżać do szkół ponadpodstawowych, zaczną z niej regularnie korzystać – mówi Barbara Prasoł, wójt gminy Wyry.

Barbara Prasoł ma również nadzieję, że bezpośrednie połączenie z Katowicami zachęci wielu mieszkańców gminy Wyry pracujących w Katowicach do przesiadki z samochodu na autobus.

- Wielokrotnie zapowiadałam, że linia M12 wkrótce powstanie, bardzo się cieszę, że mogę teraz to naszym mieszkańcom potwierdzić – dodaje.

Część kursów M12 w dni robocze oraz soboty będzie się odbywać w relacji skróconej pomiędzy przystankami Katowice Sądowa – Łaziska Średnie Zwycięstwa. Na tej trasie autobusy będą jeździć co godzinę.

Szczegółowe przebiegi tras nowych metrolinii można znaleźć w komunikacie na stronie internetowej rj.metropoliaztm.pl oraz na planszach w naszej galerii.

- Metrolinie to finansowane z budżetu GZM połączenia autobusowe, których celem jest poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej do czasu utworzenia Kolei Metropolitalnej. Ich wyróżnikiem jest zwiększona częstotliwość kursowania i niemal całodobowa obsługa poszczególnych linii. Część metrolinii, po wprowadzeniu Kolei Metropolitalnej, nadal będzie jeździć na trasach, gdzie zbiorowy transport kolejowy nie funkcjonuje – informuje ZTM.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera