MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe miejsca w Żłobku Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Będzie ich 88, w dwóch kolejnych placówkach edukacyjnych

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W filii Żłobka Miejskiego przy ul. Mireckiego opieką ma dziś zapewnioną 120 maluchów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W filii Żłobka Miejskiego przy ul. Mireckiego opieką ma dziś zapewnioną 120 maluchów Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej będzie więcej miejsc w filiach Żłobka Miejskiego. Dzięki dofinansowaniu z programu Maluch plus powstanie ich 88. To dobre wieści dla rodziców, którzy będą mogli liczyć na opiekę dla swoich maluchów w kolejnych, nowych placówkach na terenie miasta. - Wniosek zyskał już akceptację Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w lipcu mamy podpisać umowę – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Żłobek Miejski w Dąbrowie Górniczej: na początek 88 nowych miejsc

Łączna wysokość deklarowanego wsparcia dla gminy Dąbrowa Górnicza z programu Maluch plus na utworzenie nowych miejsc wynosi 4 mln 300 tys. 478,58 zł. Utworzenie miejsc nie powinno przekroczyć przyznanych w ramach programu limitów.

- Z uwagi na to, że istnieje możliwość stworzenia większej liczby miejsc żłobkowych na Łęknicach, czyli w części miasta, gdzie ich obecnie brakuje, postanowiliśmy nie zwiększać liczby miejsc w placówce głównej przy ul. Jaworowej, ale 56 miejsc utworzyć właśnie na Łęknicach oraz 32 miejsca na Manhattanie – mówi Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Tych 88 nowych miejsc ma kosztować 3 mln 270 tys zł. Pozostałą część z ponad 4 mln 300 tys. zł miasto zamierza natomiast wykorzystać na utworzenie kolejnych miejsc w nowych filiach Żłobka Miejskiego, które miałyby powstać w dzielnicy Ząbkowice i Strzemieszyce. Tam również nie ma dziś miejskiej opieki na poziomie żłobkowym. Lokalny samorząd ma na to trzy lata od 2023 roku, kiedy podpisze umowę na wykorzystanie dofinansowania z programu Maluch plus.

Żłobek Miejski w Dąbrowie Górniczej i jego filie zapewniają opiekę 292 maluchom

Żłobek Miejski w Dąbrowie Górniczej posiada obecnie 292 miejsca. Wszystkie są zajęte. W Żłobku Miejskim przy ul. Jaworowej 4 są 144 miejsca, w Filii nr 1 przy ul. Tysiąclecia 23 jest 28 miejsc, natomiast Filia nr 2 (ul. Mireckiego 28) zapewnia opiekę 120 maluchom.

- W Żłobku Miejskim prowadzony jest nabór ciągły, za pomocą platformy elektronicznej, która umożliwia składanie wniosków w trybie całorocznym. Również przez cały rok przydzielane są dzieciom miejsca w miarę ich zwalniania przez osoby rezygnujące z opieki, Z uwagi na to nie ma stałej liczby oczekujących, liczba ta zmienia się na bieżąco – wyjaśnia Piotr Purzyński.

Jak dodaje, nie wszystkie osoby oczekujące są również zainteresowane miejscem w żłobku od zaraz, ponieważ część rodziców zapisuje dzieci zamierzając je oddać pod opiekę żłobka w późniejszym, dokładnie niesprecyzowanym terminie, co można zweryfikować dopiero przed podpisaniem umowy.

Roczny koszt utrzymania miejsc żłobkowych w 2022 roku wyniósł w Dąbrowie Górniczej 5 mln 484 tys. 399,92 zł.

Żłobek Miejski w Dąbrowie Górniczej: kiedy nowe miejsca dla dzieci?

Od kiedy dzieci będą mogły zatem znaleźć opiekę w Przedszkolu 32 na Manhattanie i Zespole Szkół nr 4 na Łęknicach?

- Uruchomienie nowych miejsc jest uzależnione od tego, jak szybko otrzymamy środki ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, co po podpisaniu umów pozwoli na realizację planowanych inwestycji. Nabór będzie odbywał się na obecnie obowiązujących zasadach za pomocą platformy elektronicznej – tłumaczy Piotr Purzyński.

Opłaty wnoszone przez rodziców za pobyt dziecka w żłobku wynoszą obecnie 250 zł miesięcznie (opłata stała) plus 12 zł za wyżywienie za każdy dzień pobytu.

Program Maluch plus pomaga gminom i rodzicom

Program Maluch plus, wspierający system opieki, został przekształcony z programu rocznego w program długofalowy na lata 2022-2029. W ramach programu dofinansowywane będzie tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci.
Budżet nowej edycji Programu wynosi 5,5 mld zł, co zapewni większe wsparcie w utworzeniu i dofinansowaniu funkcjonowania jednego miejsca opieki. Tak wysoka pula pieniędzy pozwoli na dofinansowanie tworzenia aż 102 tys. miejsc.

Adresatami programu są:

  1. jednostki, w których istnieje potrzeba rozwoju instytucji opieki dla dzieci do lat 3, ze względu na niezaspokojone potrzeby społeczności lokalnych,
  2. podmioty inne niż te jednostki, czyli.:
  • osoby fizyczne, w tym pracodawcy oraz podmioty współpracujące z pracodawcami, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy i współpracujące z nimi podmioty,
  • instytucje publiczne oraz współpracujące z nimi podmioty, prowadzące lub zamierzające prowadzić w latach 2023–2029 instytucje opieki dla dzieci w wieku do lat 3,
  • którzy nie są wykluczeni z dofinansowania na podstawie art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, 1236 i 1535 z późn. zm.).

Program kierowany jest w pierwszej kolejności do gmin, ale wnioski mogą składać wszystkie podmioty, które, zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, mogą tworzyć i prowadzić miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni