Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Śląskie otwarte! ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA, PRAKTYCZNE INFORMACJE

RED, DN, LOTA, KAP
Nowe Muzeum Śląskie
Nowe Muzeum Śląskie arc. Dziennik Zachodni
Jak i kiedy zwiedzać nowe Muzeum Śląskie? Jakie są ceny biletów, godziny otwarcia? Gdzie są parkingi i kawiarnia? ZOBACZ program Festiwalu Otwarcia Muzeum Śląskiego. Na dziennikzachodni.pl relacjonujemy to wydarzenie LIVE

ZOBACZ KONIECZNIE:

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach: najpiękniejsze zdjęcia

Informacje praktyczne. Jak i kiedy zwiedzać nowe Muzeum Śląskie, ceny biletów, godziny otwarcia, parkingi, kawiarnia, program Festiwalu Otwarcia

Nowe Muzeum Śląskie znajduje się przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1 w dzielnicy Bogucice. Niedaleko Spodka, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz osiedla Gwiazdy, praktycznie tuż przy al. Roździeńskiego.

Festiwal Otwarcia Muzeum Śląskiego trwał 3 dni, od 26 do 28 czerwca.

Aktualizacja g. 14
Kolejna grupa 1000 osób wchodzi do podziemnych sal nowego muzeum. Mają dwie godziny na zwiedzenie ekspozycji. Tymczasem tylko po to, by dokładnie obejrzeć wystawę o historii Górnego Śląska potrzeba właśnie 1-2 godzin. Następna grupa wejdzie o 16.

Ile kosztują bilety do nowego Muzeum Śląskiego?
Do niedzieli za darmo wejdą ci, którzy zarezerwowali bilety. Potem przez miesiąc muzeum będzie za darmo. Ale są już ustalone "normalne" ceny. Bilet do MŚ z wjazdem na wieżę będzie kosztować 24 zł a ulgowy 16, sam wjazd na wieżę - 5 i 3 zł. Audioprzewodnik: 5 zł. wszystkie wystawy, i przy Dobrowolskiego, i Korfantego: 27 zł, ulgowy 18 zł. Wspólny bilet MŚ i Muzeum Górnośląskiego - 30 zł. Bilet grupowy: 18 zł, rodzinny 62 (nowa siedziba plus wieża). Abonament roczny: 149 zł.

Parkingi: z biletem do 6 godzin za darmo, potem 5 zł za godzinę. Bez biletu: 5 zł za godzinę

Aktualizacja g.13.40
Gdzie w nowym Muzeum Śląskim znaleźć słynną Pomarańczarkę Aleksandra Gierymskiego? Trzeba zjechać na poziom minus dwa. Pierwszy obraz, jaki zobaczymy to będzie Portret Józefa Ciechońskiego Jana Matejki, tuż przy wejściu. Jeśli skręcimy za nim w lewo, najpierw zobaczymy obraz, który w Muzeum Śląskim ma numer inwentarza: jeden. To kupiony jako pierwsze dzieło do powstającego Muzeum Śląskiego jeszcze na długo przed wojną przez Tadeusza Dobrowolskiego Ostafi Daszkiewicz Jana Matejki. W następnym "boksie" po prawej stronie wisi Pomarańczarka Gierymskiego.

- W przyszłym roku szykujemy pewną akcję z tym obrazem - wyjaśnia Henryka Olszewska-Jarema, kierownik działu sztuki w Muzeum Śląskim. - Ściągniemy z Warszawy tę drugą Pomarańczarkę i powiesimy obok siebie. Aby ludzie przekonali się, że one naprawdę są dwie!

Gierymski namalował dwa, niemal identyczne obrazy pod tytułami „Żydówka z cytrynami” i „Pomarańczarka”. Jeden kupiło MŚ, drugi był w Muzeum Narodowym w Warszawie.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.17

O wystawie o Górnym Śląsku mówi Jarema Szandar, firma AdVenture, która zajmowała się wystawą o historii Górnego Śląska w nowym Muzeum Śląskim: Trudno mi oceniać efekt. Jestem ciekaw opinii ludzi. Włożyliśmy w tę wystawę wiele pracy. Czy jest jakaś część, która wymagała włożenia wyjątkowo dużej energii lub mi bliska? Chyba ulica międzywojenna. To arcydzieło ale... chcemy je poprawić. Plansze na środku nieco zamykają perspektywę. Kiedy ich nie było, efekt był lepszy.

Międzywojenna ulica podzielona jest na pół: po jednej stronie widzimy eksponaty dotyczące Polski, po drugiej - niemieckie.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 12:10

Tak wygląda słynna gilotyna, o którą toczyły się boje.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 12:05

Hejnał Muzeum Ślaskiego brzmi tak:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 12:00

Pierwsi zwiedzający już na wieży widokowej. Czeka druga grupa.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:50

Gdzie na wystawie o historii Górnego Śląska jest słynna gilotyna, o którą było tyle zamieszania? Otóż łatwo ją przeoczyć. Jest w tej części ekspozycji, gdzie jest dość ciemno, gilotyna jest dodatkowo schowana w osobnym szklanym boksie, tyle że przeszklenia są dopiero na wysokości wzroku dorosłego człowieka. - Chodziło o to, aby ludzie nie robili sobie przy niej zdjęć - wyjaśnia Jarosław Racięski, kierownik działu historycznego w muzeum.

O wystawie dot. historii Górnego Śląska mówi Jarosław Racięski, kierownik działu historycznego w Muzeum Śląskim: To jest wystawa, która budzi emocje, wyreżyserowana. Nie mam tu ulubionego miejsca, podoba mi się cała. Ale ja, cały zespół muzeum jesteśmy zmęczeni. Przygotowanie wystawy zajęło cztery miesiące, a naszym zadaniem było... czepianie się, szukanie dziury w całym. Widzę dzisiaj reakcje ludzi. Warto było.
AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:30

Do Muzeum Śląskiego można autem, ale można też rowerem.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:15

Pod wieżą widokową Muzeum Śląskiego kolejki. Wkrótce otwarcie.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:10

Na kolejną transmisję LIVE WIDEO zapraszamy ok. godz. 17:00:

Otwarcie nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach - WIDEO:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:55

Tak wygląda strefa dla dzieci w nowym Muzeum Śląskim.

Na zwiedzenie całej wystawy historycznej potrzeba kilku godzin.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:35

Na wystawie o historii Górnego Śląska znalazło się nawet miejsce dla... Fiata 126p.

A tak wygląda teren muzeum z góry:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:25

Mówi dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:20

Tak wygląda wystawa o historii Górnego Śląska.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:05

Na otwarciu m.in. słynna scenografka, Barbara Ptak.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:00

Muzeum Śląskie otwarte. Są już pierwsi goście.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 9:50

Pierwszym gościem nowego Muzeum Śląskiego będzie emerytka, pani Halina z sąsiedniego osiedla Gwiazdy.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:50

Ceny parkingów przy nowym Muzeum Śląskim znane.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:45

- Górny Śląsk potrafi zadbać o swoje dziedzictwo i godnie je zaprezentować - mówi dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast. - To Śląsk mówi Polsce poprzez swoje nowe Muzeum Śląskie - dodaj.e

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:40

Do godziny 22 będzie można dziś wjechać na wieżę widokową na terenie nowego Muzeum Śląskiego.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:35

Tak wygląda kawiarnia w nowym Muzeum Śląskim. Kawy napijemy się już od 5 zł. Są stoliki z palet i kącik dla dzieci.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:30

W nowym Muzeum Śląskim są już pierwsi zwiedzający. Warto się wybrać - do końca sierpnia zwiedzanie za darmo.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 7:00

W czwartek wieczorem przy i w muzeum trwały ostatnie przygotowania do otwarcia. Montowano tablice informujące, dosypywano ziemi na rabaty. Stały już namioty, w których zaplanowano warsztaty i punkt informacyjny. W piątek 26.06 podziemne ekspozycje można zwiedzać od g. 10, ale tylko pod warunkiem, że zarezerwowaliśmy wcześniej wejściówkę.

Festiwal Otwarcia Muzeum Śląskiego - MAPA PDF:

#muzeumslaskie Tweets

Tweets by @MuzeumSlaskie

ZOBACZ TAKŻE:
Nowe Muzeum Śląskie. Otwarcie już dziś! ZOBACZ PROGRAM

Ile kosztują bilety?
W czasie Festiwalu Otwarcia wstęp jest darmowy, ale żeby dostać wejściówkę, trzeba było zarejestrować się na stronie otwarte.muzeum-slaskie.pl. W ciągu tych 3 dni do Muzeum wejdą tylko osoby zarejestrowane. Przez miesiąc po otwarciu, muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie. Też trzeba będzie odebrać w kasie darmową wejściówkę, ale nie trzeba się wcześniej zapisywać. "Normalne" ceny, jakie będą obowiązywać od sierpnia, są jeszcze ustalane.

Co jeśli nie mamy wejściówek do muzeum w czasie Festiwalu Otwarcia?
Nie zwiedzimy wystaw muzeum, znajdujących się pod ziemią, ale możemy wziąć udział w wydarzeniach na zewnątrz (czyli na powierzchni). Przez 3 dni, w godz. 10.00-22.00 będzie można wjechać na wieżę szybu "Warszawa". Odbędą się też: spektakularny mapping 3D (godz. 22.00, pt., sob. i niedz.), warsztaty dla dzieci, gra terenowa, widowiska multimedialne (godz. 22.30, sob.-niedz.), koncerty (AbradAb, Orkiestra Dęta Katowice, Ligocianie, Marek "Makaron" Motyka, Ryszard "Rico" Rajca), projekcje filmów. Cały program na www.dziennikzachodni.pl.

Jak dojechać komunikacją miejską i gdzie zaparkować samochód?
Jadąc od strony Zagłębia, trzeba skręcić w prawo przed zjazdem do tunelu, a potem na światłach w lewo. Tu, na ul. Nadgórników, są już parkingi. Można skręcić jeszcze raz w lewo, wówczas wjedziemy na trzy duże parkingi między NOSPR i muzeum. Są darmowe. Parking oznaczony literą B jest też przeznaczony dla autobusów. Od strony Chorzowa możemy skręcić za rondem w lewo w ul. Olimpijską i potem w prawo - na parkingi przy NOSPR. Jeśli jedziemy tunelem, trzeba z niego wyjechać kierując się drogowskazem na os. Gwiazdy i skręcić w lewo. Autobusy KZK GOP zatrzymują się przy al. Roździeńskiego, na przystanku naprzeciw i przy hotelu Novotel oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Olimpijską. Jeśli jedziemy tramwajem, trzeba wysiąść na rondzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!