Nowe Muzeum Śląskie otwarte! ZDJĘCIA, WIDEO, MAPA, PRAKTYCZNE INFORMACJE

RED, DN, LOTA, KAP
Nowe Muzeum Śląskie
Nowe Muzeum Śląskie arc. Dziennik Zachodni
Jak i kiedy zwiedzać nowe Muzeum Śląskie? Jakie są ceny biletów, godziny otwarcia? Gdzie są parkingi i kawiarnia? ZOBACZ program Festiwalu Otwarcia Muzeum Śląskiego. Na dziennikzachodni.pl relacjonujemy to wydarzenie LIVE

ZOBACZ KONIECZNIE:

Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach: najpiękniejsze zdjęcia

Informacje praktyczne. Jak i kiedy zwiedzać nowe Muzeum Śląskie, ceny biletów, godziny otwarcia, parkingi, kawiarnia, program Festiwalu Otwarcia

Nowe Muzeum Śląskie znajduje się przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1 w dzielnicy Bogucice. Niedaleko Spodka, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz osiedla Gwiazdy, praktycznie tuż przy al. Roździeńskiego.

Festiwal Otwarcia Muzeum Śląskiego trwał 3 dni, od 26 do 28 czerwca.

Aktualizacja g. 14
Kolejna grupa 1000 osób wchodzi do podziemnych sal nowego muzeum. Mają dwie godziny na zwiedzenie ekspozycji. Tymczasem tylko po to, by dokładnie obejrzeć wystawę o historii Górnego Śląska potrzeba właśnie 1-2 godzin. Następna grupa wejdzie o 16.

Ile kosztują bilety do nowego Muzeum Śląskiego?
Do niedzieli za darmo wejdą ci, którzy zarezerwowali bilety. Potem przez miesiąc muzeum będzie za darmo. Ale są już ustalone "normalne" ceny. Bilet do MŚ z wjazdem na wieżę będzie kosztować 24 zł a ulgowy 16, sam wjazd na wieżę - 5 i 3 zł. Audioprzewodnik: 5 zł. wszystkie wystawy, i przy Dobrowolskiego, i Korfantego: 27 zł, ulgowy 18 zł. Wspólny bilet MŚ i Muzeum Górnośląskiego - 30 zł. Bilet grupowy: 18 zł, rodzinny 62 (nowa siedziba plus wieża). Abonament roczny: 149 zł.

Parkingi: z biletem do 6 godzin za darmo, potem 5 zł za godzinę. Bez biletu: 5 zł za godzinę

Aktualizacja g.13.40
Gdzie w nowym Muzeum Śląskim znaleźć słynną Pomarańczarkę Aleksandra Gierymskiego? Trzeba zjechać na poziom minus dwa. Pierwszy obraz, jaki zobaczymy to będzie Portret Józefa Ciechońskiego Jana Matejki, tuż przy wejściu. Jeśli skręcimy za nim w lewo, najpierw zobaczymy obraz, który w Muzeum Śląskim ma numer inwentarza: jeden. To kupiony jako pierwsze dzieło do powstającego Muzeum Śląskiego jeszcze na długo przed wojną przez Tadeusza Dobrowolskiego Ostafi Daszkiewicz Jana Matejki. W następnym "boksie" po prawej stronie wisi Pomarańczarka Gierymskiego.

- W przyszłym roku szykujemy pewną akcję z tym obrazem - wyjaśnia Henryka Olszewska-Jarema, kierownik działu sztuki w Muzeum Śląskim. - Ściągniemy z Warszawy tę drugą Pomarańczarkę i powiesimy obok siebie. Aby ludzie przekonali się, że one naprawdę są dwie!

Gierymski namalował dwa, niemal identyczne obrazy pod tytułami „Żydówka z cytrynami” i „Pomarańczarka”. Jeden kupiło MŚ, drugi był w Muzeum Narodowym w Warszawie.

AKTUALIZACJA GODZ. 12.17

O wystawie o Górnym Śląsku mówi Jarema Szandar, firma AdVenture, która zajmowała się wystawą o historii Górnego Śląska w nowym Muzeum Śląskim: Trudno mi oceniać efekt. Jestem ciekaw opinii ludzi. Włożyliśmy w tę wystawę wiele pracy. Czy jest jakaś część, która wymagała włożenia wyjątkowo dużej energii lub mi bliska? Chyba ulica międzywojenna. To arcydzieło ale... chcemy je poprawić. Plansze na środku nieco zamykają perspektywę. Kiedy ich nie było, efekt był lepszy.

Międzywojenna ulica podzielona jest na pół: po jednej stronie widzimy eksponaty dotyczące Polski, po drugiej - niemieckie.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 12:10

Tak wygląda słynna gilotyna, o którą toczyły się boje.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 12:05

Hejnał Muzeum Ślaskiego brzmi tak:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 12:00

Pierwsi zwiedzający już na wieży widokowej. Czeka druga grupa.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:50

Gdzie na wystawie o historii Górnego Śląska jest słynna gilotyna, o którą było tyle zamieszania? Otóż łatwo ją przeoczyć. Jest w tej części ekspozycji, gdzie jest dość ciemno, gilotyna jest dodatkowo schowana w osobnym szklanym boksie, tyle że przeszklenia są dopiero na wysokości wzroku dorosłego człowieka. - Chodziło o to, aby ludzie nie robili sobie przy niej zdjęć - wyjaśnia Jarosław Racięski, kierownik działu historycznego w muzeum.

O wystawie dot. historii Górnego Śląska mówi Jarosław Racięski, kierownik działu historycznego w Muzeum Śląskim: To jest wystawa, która budzi emocje, wyreżyserowana. Nie mam tu ulubionego miejsca, podoba mi się cała. Ale ja, cały zespół muzeum jesteśmy zmęczeni. Przygotowanie wystawy zajęło cztery miesiące, a naszym zadaniem było... czepianie się, szukanie dziury w całym. Widzę dzisiaj reakcje ludzi. Warto było.
AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:30

Do Muzeum Śląskiego można autem, ale można też rowerem.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:15

Pod wieżą widokową Muzeum Śląskiego kolejki. Wkrótce otwarcie.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 11:10

Na kolejną transmisję LIVE WIDEO zapraszamy ok. godz. 17:00:

Otwarcie nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach - WIDEO:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:55

Tak wygląda strefa dla dzieci w nowym Muzeum Śląskim.

Na zwiedzenie całej wystawy historycznej potrzeba kilku godzin.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:35

Na wystawie o historii Górnego Śląska znalazło się nawet miejsce dla... Fiata 126p.

A tak wygląda teren muzeum z góry:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:25

Mówi dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast:

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:20

Tak wygląda wystawa o historii Górnego Śląska.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:05

Na otwarciu m.in. słynna scenografka, Barbara Ptak.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 10:00

Muzeum Śląskie otwarte. Są już pierwsi goście.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 9:50

Pierwszym gościem nowego Muzeum Śląskiego będzie emerytka, pani Halina z sąsiedniego osiedla Gwiazdy.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:50

Ceny parkingów przy nowym Muzeum Śląskim znane.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:45

- Górny Śląsk potrafi zadbać o swoje dziedzictwo i godnie je zaprezentować - mówi dyrektor Muzeum Śląskiego, Alicja Knast. - To Śląsk mówi Polsce poprzez swoje nowe Muzeum Śląskie - dodaj.e

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:40

Do godziny 22 będzie można dziś wjechać na wieżę widokową na terenie nowego Muzeum Śląskiego.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:35

Tak wygląda kawiarnia w nowym Muzeum Śląskim. Kawy napijemy się już od 5 zł. Są stoliki z palet i kącik dla dzieci.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 8:30

W nowym Muzeum Śląskim są już pierwsi zwiedzający. Warto się wybrać - do końca sierpnia zwiedzanie za darmo.

AKTUALIZACJA 26.06, godz. 7:00

W czwartek wieczorem przy i w muzeum trwały ostatnie przygotowania do otwarcia. Montowano tablice informujące, dosypywano ziemi na rabaty. Stały już namioty, w których zaplanowano warsztaty i punkt informacyjny. W piątek 26.06 podziemne ekspozycje można zwiedzać od g. 10, ale tylko pod warunkiem, że zarezerwowaliśmy wcześniej wejściówkę.

Festiwal Otwarcia Muzeum Śląskiego - MAPA PDF:

#muzeumslaskie Tweets

Tweets by @MuzeumSlaskie

ZOBACZ TAKŻE:
Nowe Muzeum Śląskie. Otwarcie już dziś! ZOBACZ PROGRAM

Ile kosztują bilety?
W czasie Festiwalu Otwarcia wstęp jest darmowy, ale żeby dostać wejściówkę, trzeba było zarejestrować się na stronie otwarte.muzeum-slaskie.pl. W ciągu tych 3 dni do Muzeum wejdą tylko osoby zarejestrowane. Przez miesiąc po otwarciu, muzeum będzie można zwiedzać bezpłatnie. Też trzeba będzie odebrać w kasie darmową wejściówkę, ale nie trzeba się wcześniej zapisywać. "Normalne" ceny, jakie będą obowiązywać od sierpnia, są jeszcze ustalane.

Co jeśli nie mamy wejściówek do muzeum w czasie Festiwalu Otwarcia?
Nie zwiedzimy wystaw muzeum, znajdujących się pod ziemią, ale możemy wziąć udział w wydarzeniach na zewnątrz (czyli na powierzchni). Przez 3 dni, w godz. 10.00-22.00 będzie można wjechać na wieżę szybu "Warszawa". Odbędą się też: spektakularny mapping 3D (godz. 22.00, pt., sob. i niedz.), warsztaty dla dzieci, gra terenowa, widowiska multimedialne (godz. 22.30, sob.-niedz.), koncerty (AbradAb, Orkiestra Dęta Katowice, Ligocianie, Marek "Makaron" Motyka, Ryszard "Rico" Rajca), projekcje filmów. Cały program na www.dziennikzachodni.pl.

Jak dojechać komunikacją miejską i gdzie zaparkować samochód?
Jadąc od strony Zagłębia, trzeba skręcić w prawo przed zjazdem do tunelu, a potem na światłach w lewo. Tu, na ul. Nadgórników, są już parkingi. Można skręcić jeszcze raz w lewo, wówczas wjedziemy na trzy duże parkingi między NOSPR i muzeum. Są darmowe. Parking oznaczony literą B jest też przeznaczony dla autobusów. Od strony Chorzowa możemy skręcić za rondem w lewo w ul. Olimpijską i potem w prawo - na parkingi przy NOSPR. Jeśli jedziemy tunelem, trzeba z niego wyjechać kierując się drogowskazem na os. Gwiazdy i skręcić w lewo. Autobusy KZK GOP zatrzymują się przy al. Roździeńskiego, na przystanku naprzeciw i przy hotelu Novotel oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Olimpijską. Jeśli jedziemy tramwajem, trzeba wysiąść na rondzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Piwisz
rewelacja nylem z rodzina 2 razy a jeszcze wszystkiego nie obejzalem
r
refleksjo dawca
Zwiedzający powinni być prowadzeni do bloków poszczególnych ekspozycji wg życzenia zwiększającego. Pozwoli to zniwelować szum informacyjny który sprzyja nie trafiony hejtom.
K
Krziżok
Dzięki za dotychczasowe komentarze, zdecydowanie osłabiły mój zapał na wyjazd do Katowic. Czyli trzeba poczekać...
l
laurahuetter
Po odwiedzeniu tego przybytku jestem zniesmaczony. Jak pisał TBH jest parę niezłych miejsc (np. prymitywiści), reszta to jakiś taki śmietnik bez ładu i składu. Wnętrze ciekawe ale na zewnątrz to koszmar - wygląda jak kolejna galeria handlowa tylko w trakcie budowy. Wystawa "Światło historii" to klapa na całej linii. Miałem nadzieję, że tym razem uda się przedstawić prawdziwą historię Górnego Śląska. Nadzieje okazały się płonne - kolejna czysto polska agitka. Mieszkamy TU od pokoleń - popytajcie dziadków, nasza historia naprawdę wyglądała inaczej. To nadal jest Muzeum Polskie nie śląskie. Tela piyniyndzy i zaś momy szajs...
T
TBH
HITY nowej odsłony wystawienniczej Muzeum Śląskiego to (moim zdaniem):
1 - wystawa "Światło historii" o dziejach Górnego Śląska (główna, obok architektury atrakcja, zachęcająca do wielokrotnego zwiedzania, lektorzy w mini-info-kioskach mówiący wyłącznie po śląsku),
2 - formuła ekspozycji "Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej" (prymitywistów) z konsekwentnym, punktowym oświetleniem obrazów (efekt jest nie tylko przyjazny, ale wręcz baśniowy),
3 - techniczna strona ekspozycji "Laboratorium Przestrzeni Teatralnych" - rysunków projektów scenografii i strojów Centrum Scenografii Polskiej (choć poważnym minusem jest BRAK choć jednej oryginalnej SCENOGRAFII 1:1)

KLAPY (czyli super wtopy):
1 - "Galeria Sztuki Polskiej 1800-1945" (znów ciasnota - jak w starej siedzibie, brak przestrzeni dla kontemplacji dzieł; brak barwnego podziału galerii na epoki, czyli charakterystycznej kolorystyki ścian; galeria w nowej siedzibie SKARLAŁA - dopiero po dodaniu bytomskiej jej części i rozluźnieniu ekspozycji może powstać dobra wystawa sztuki "tradycyjnej"),
2 - "Muzeum w organizacji" - ostatnia w ciągu wystawa poświęcona dziejom Muzeum Śląskiego (mnóstwo przypadkowych szpargałów bez składu i ładu; brak dużego modelu gmachu MŚK z 1939 r. - jest średni na wystawie historycznej, choć tam nie jest potrzebny; brak wyrazistego przeglądu projektów gmachów MŚK i zupełnie niedostrzegalna koncepcja wystawy, poza ciekawym kalendarium na ścianach);
3 - żwirowe "dojście" do muzeum z parkingu muzealnego psujące humor wchodzącym na tereny zielone MŚK.

SZTAMPY (czyli mniejsze minusy):
1 - "Galeria Sztuki Polskiej po 1945" ("klasyczna" formuła, bez cienia nowatorstwa);
2 - dwie wystawy czasowe, które wobec braku jasnego wyodrębnienia uciekają zwiedzającym w natłoku atrakcji: "Modry" i "Sztuka do miejsca" (świadczy to o braku oswojenia muzealników z przerastającą ich jeszcze przestrzenią muzeum);
3 - pseudo ekspozycja w Warsztatach - zasyfiona składnica złomu bez jakiegokolwiek pomysłu, czyli magazyn rupieci (norma w podrzędnych muzeach - tu jednak zadra na wizerunku)
G
Gość
Galeria sztuki polskiej do 1945 roku to wystawiennicza porażka - perspektywa M3 z bazarem na Obrokach - obrazy zawieszone przypadkowo, w wersji "pokazać jak najwięcej", bez jakiej idei, bez pomysłu, nawet bez wiedzy o wartości dzieł i sensie ich wystawiania. Kiedy chcesz obejrzeć pracę z pewnej odległości, opierasz się o obrazy za twoimi plecami... Totalna amatorszczyzna... Szkoda...
Podobnie Centrum Scenografii Polskiej - bałagan, bezmyślnie poustawiane szafy wystawiennicze, brak wyczucia, brak dobrego smaku. Zmarnowano piękną, nowoczesną przestrzeń, która można było wspaniale wykorzystać, ale zabrakło kogoś, kto miałby szersze spojrzenie. Obie wystawy należy zakomponować na nowo.
P
Pablo
Pomysłodawcy budynku przewidzieli, że na Śląsku, na Śląsku w Polsce, prawdę historyczną można jedynie pod ziemią pokazać. Ale pomylili się. Jak widać nawet tam nie można. Można za to urządzić undergroundowy, dzielnicowy festyn. Pewnie największy i najdroższy w tym kraju.
b
bo POLACKi SZLOMSSAK 777
TO AFA ZE WSI POLACKI PIESSELOVIEC ONR I PSSU CO NISZCZY PRZEMYSŁ OBCY BO NIY BANANOVO BuraKOwy SRAMACKI AZJI =ssPÓlszczanie i PoloniZOOcja.AFOcyntryzm.JACKA I PLacka =CARciulla i PAWflaka.=GUMOFILCOWACYNIE SŁOMOM POLC KOśćI WARHOLOWACYNIE I SZCZYRZYNIE WEDUG DREWNIANY MISKI PAWLACKA JAK SIE SLONSK ZAFINIZOOUJE NIY BYDZIE INAKSZY I DARVIN TO POhFOLI BO TO BORZEK AFI.onR
h
hm
To je muzeum we wersji okupanta Slonska !!! Tam je wersjo prowdy niydopuszczalno, yno ta, co je po stary lini PZPR i niy pociskejcie zodnych kitow, bo tego zodyn niy kupi !!!! Scjlesien und Oberschlesien mo swoja prowdziwo historio, ale w PL niydopuszczalno !!!! Chore i pierdolniynte PL !!!!
#.
Czyli, jak wydano 324 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania z UE, na eksponowanie papendekla i drugorzędnego malarstwa polskiego. W tym przybytku nie znajdziecie prawdziwych eksponatów pochodzących ze Śląska. Znajdziecie tandetne papier-mâché i wizję historii Śląska po polsku. Nic nowego. Kolejne pokolenie zakłamanych Polaków prezentuje polską rację stanu na Śląsku. Jak polskie dziady od 1945 roku szabrowały wszystko, co dało się unieść, poprzez lata polskiej hipokryzji o Śląsku, po dzień współczesny i kolejne pokolenie polskiego chamstwa. Ten przybytek w 85% sfinansowała UE i w takiej proporcji powinna być zachowana ekspozycja w muzeum. To dzięki Ślązakom, Niemcom i Brytyjczykom tworzono dobrobyt na Śląsku. Polacy przynieśli chciwość i cierpienie. Warszawskie muzea są (dosłownie) zawalone eksponatami zrabowanymi ze Śląska po 1945 roku. Może pewnego dnia Polacy staną się częścią zachodniej cywilizacji i pójdą po rozum do głowy. Oddadzą co ukradli, a eksponaty ze Śląska znajdą się w tym muzeum. Wtedy będzie można nazwać ten przybytek Muzeum Śląskim. Obecnie to erzac czegoś typowego - polskiego.
G
Gość
Czasy komunizmu to przeszłość.Wszyscy chcą demokracji?????Jakiej!!!!!
G
Gość
Czy jest jakieś muzeum w Polsce które pokazuje historię śląskiego przemysłu? Mam gdzieś że jakimś fanatyków z białym ptakiem kojarzy się wszystko z SS,chciałbym takie muzeum zwiedzić.
z
zirytowany
czy naprawdę każdy artykuł MUSI wiązać się z automatycznym odpaleniem video? ok, zobaczę 50 reklam zanim znajdę które okienko trzeba wyłączyć żeby ktoś nie pieprzył mi w głośnikach w tle, reklamodawcy zachwyceni.

ale z czasem zaczyna mi się odechciewać włączania linków, które wrzucacie na FB...
c
chopek
A. Krzysztyniak i Riegler Riewe Architekten RULES
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni