Nowe obostrzenia od 24 października: seniorzy w domach, zamknięte restauracje, zdalne nauczanie... Cała Polska strefą czerwoną. Sprawdź

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek, 23 października, wprowadzenie nowych obostrzeń w związku niesłabnącą falą zakażeń koronawirusem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek, 23 października, wprowadzenie nowych obostrzeń w związku niesłabnącą falą zakażeń koronawirusem. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE dariusz bloch/polska press
Udostępnij:
Od soboty, 24 października, w kraju obowiązują zaostrzenia restrykcji związanych z pandemią. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe rygory w związku z wciąż rosnącą falą zakażeń koronawirusem. Cały kraj został objęty czerwoną strefą, a uczniowie wyższych klas szkół podstawowych przejdą na zdalne nauczanie. Na dwa tygodnie zamknięte zostaną restauracje, kawiarnie i puby. Seniorzy mają zostać w domach, a dzieci do 16. roku życia do godz. 16 mogą wychodzić tylko pod opieką dorosłych. Sprawdź, jak jeszcze zmienią się przepisy począwszy od soboty 24.10.2020.

Dotąd, przypomnijmy, obowiązywał w Polsce podział na strefy żółte i czerwone. W pierwszych rygory epidemiologiczne były nieco łagodniejsze, co wynikało z mniejszej liczby zakażeń wśród mieszkańców. Teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości postanowił w całym kraju wprowadzić strefę czerwoną.

- Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu - mówił podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną. Wszystkie te zasady, do których przyzwyczaili się mieszkańcy strefy czerwonej, obowiązują na terytorium całej Rzeczpospolitej. Po drugie szkoła podstawowa w klasach od 4 do 8 będzie pracować w trybie zdalnym - zapowiedział.

Zdaniem premiera odpowiedzialność za efektywność działań spoczywa na całym społeczeństwie, także dzieciach i młodzieży. - Ich odpowiedzialność będzie polegała także na tym, że w godzinach od 8 do 16 nie mogą sami przemieszczać się i spotykać się w grupach, tylko pod opieką dorosłego - tłumaczył.

Ponadto na dwa najbliższe tygodnie zamknięte zostaną restauracje, kawiarnie i puby. Zamawiać będzie można tylko jedzenie i picie na wynos. Wprowadzony zostanie zakaz zbierania się i organizowania spotkań powyżej 5 osób w grupie - chyba, że będzie to spowodowane kwestiami zawodowymi.

- Osoby starsze, seniorzy po 70. roku życia nie będą mogły opuszczać miejsc zamieszkania, chyba że wychodzą do apteki lub do sklepu - wymieniał Morawiecki. Premier wspomniał także o tzw. Korpusie Wsparcia Seniorów oraz o zasadach - dezynfekcja, dystans, maseczki, wietrzenie - jako kluczowych w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa.

Premier już w czwartek, 22 października, miał przedstawić nowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa. Jeszcze w środę zapowiedział, że będzie rekomendował, aby cała Polska objęta została czerwoną strefą, a starsi uczniowie szkół podstawowych uczyli się zdalnie lub naprzemiennie, tzw. hybrydowo.

- Mamy taką liczbę czerwonych powiatów, że będę rekomendował, aby od soboty cała Polska była strefą czerwoną. Już dzisiaj jest to około 75-80 proc., więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe - mówił podczas posiedzenia Sejmu.

Surowsze obostrzenia zahamują wzrost nowych zakażeń?

Eksperci z ExMetrix przewidują, że surowsze obostrzenia w perspektywie kilkunastu dni doprowadzą do zmniejszenia dobowej liczby nowych zakażeń koronawirusem.

- Są trzy rzeczy, które znacząco wpływają na zmniejszenie przyrostu zakażeń. To noszenie maseczek, zachowanie zalecanego dystansu oraz zmniejszenie liczby kontaktów międzyludzkich. Z naszych analiz wynika, że sam rygor w zasłanianiu ust i nosa zmniejsza dobowy przyrost zakażeń o co najmniej 35 proc. - ocenił w rozmowie z DZ Ryszard Łukoś, analityk ExMetrix.

Cała Polska objęta czerwoną strefą. Oto obowiązujące w czerwonej strefie obostrzenia:

 • Nakaz zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej
 • Lokale gastronomiczne mogę realizować wyłącznie zamówienia posiłków na wynos
 • Nauka w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych i wyższych tylko w trybie zdalnym
 • W godz. 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia tylko pod opieka dorosłego
 • Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
 • Wydarzenia kulturalne - do 25 proc. publiczności
 • Zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni
 • Zawieszona działalność sanatoriów
 • 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m kw.
 • 1 osoba na 15 m kw. w placówkach handlowych powyżej 100 m kw.
 • W transporcie publicznym zajętych 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich
 • Ograniczenie spotkań, imprez i zebrań publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego
 • Ograniczenie przemieszczania się osób 70+ za wyjątkiem: wykonywania działalności zawodowej, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cieć
MATOŁusz zamknij się w chałupie to POLSKA odżyje
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie