Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dotyczące służby cywilnej. W urzędach będą czystki?

Bartosz Pudełko
Do 23 lutego pracę stracić może nawet do 1,5 tys. urzędników służby cywilnej w całym kraju. To efekt nowelizacji ustawy, która w życie weszła w sobotę. W jej myśl umowy urzędników zajmujących wyższe stanowiska wygasną w ciągu 30 dni od wejścia przepisu w życie. Oczywiście umowy te mogą zostać przedłużone lub osobom takim zaproponuje się inne stanowiska, ale istnieje też możliwość, że otrzymają one wypowiedzenia.

Kogo dotyczą nowe przepisy? W skład służby cywilnej wchodzą organy administracji rządowej. Są to m.in. departamenty ministerstw czy urzędy centralne, ale również urzędy wojewódzkie, urzędy pracy czy wojewódzcy inspektorzy. Nie należy jednak mylić organów służby cywilnej z organami samorządu terytorialnego. Nowe przepisy nie dotyczą więc np. urzędów miejskich.

Również i w samej służbie cywilnej zmiany nie odnoszą się do wszystkich urzędników, a jedynie do tych zajmujących wyższe stanowiska. Są to przede wszystkim dyrektorzy wydziałów lub równorzędnych komórek i ich zastępcy.

W samym tylko Śląskim Urzędzie Wojewódzkim nowelizacja ustawy obejmuje 29 urzędników. Tylu zajmuje wspomniane już wyższe stanowiska. Nie oznacza to jednak, że wszyscy stracą pracę. Jak dowiedzieliśmy w biurze prasowym wojewody, decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Nowelizacja ustawy zakłada więcej zmian. Jedną z najistotniejszych jest nowy sposób mianowania urzędników na wspomniane wcześniej stanowiska. Do tej pory odbywało się ono w ramach konkursu. Teraz - w drodze powołania. Zniesione zostały również dotychczasowe wymogi dla Szefa Służby Cywilnej, a więc zwierzchnika całej struktury. W myśl starych przepisów aby otrzymać takie stanowisko musiał on legitymować się co najmniej 5-letnim doświadczeniem na kierowniczym stanowisku w administracji rządowej lub 7-letnim na kierowniczym stanowisku w sektorze finansów publicznych. Nie mógł również być członkiem żadnej partii politycznej w okresie co najmniej 5 lat przed objęciem funkcji. Ten ostatni wymóg zmieniono i teraz aby zostać Szefem Służby Cywilnej kandydat nie może być członkiem partii w chwili objęcia stanowiska.

Cała nowelizacja wzbudziła spore kontrowersje wśród opozycji, która partii rządzącej zarzuciła „demontaż” służby cywilnej. PiS odbija piłeczkę twierdząc, że zmiany otworzą drogę do wyższych stanowisk młodym osobom.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!