Nowe rozdanie funduszy unijnych: Ruda zrealizuje wiele cyfrowych projektów

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Ruda Śląska w czołówce miast najaktywniej składających wnioski: W mieście zrealizują wiele cyfrowych projektów. Będzie to m.in. wirtualny spacer po rudzkich zabytkach w trójwymiarze, wykonanie wersji elektronicznej części zbiorów rudzkiej biblioteki, opracowanie katalogu on-line posiadanych wydawnictw oraz utworzenie bazy utworów i audycji muzycznych lokalnych twórców. Wymienione przedsięwzięcia uda się zrealizować dzięki unijnej dotacji. Zarząd Województwa Śląskiego opublikował wczoraj listę przedsięwzięć objętych dofinansowaniem.

- To kolejne dofinansowanie, które otrzymaliśmy z nowego rozdania funduszy unijnych. Pod względem aktywności przy składaniu wniosków jesteśmy w czołówce. W ramach tzw. ZIT-ów złożyliśmy ich już 15. Pod tym względem wyprzedziły nas tylko Katowice i Sosnowiec – podkreśla Grażyna Dziedzic.

Pierwszy z dofinansowanych projektów to pn. „Wirtualne zabytki Rudy Śląskiej”. Zanim rudzianie przystąpią do stworzenia elektronicznego przewodnika po mieście, przeprowadzona zostanie dokładna inwentaryzacja wybranych zabytkowych budynków metodą skaningu laserowego 3D.

- Projektem zostanie objętych 10 zabytkowych kościołów i Wielki Piec „A” Huty Pokój – mówi dr Łukasz Urbańczyk, Miejski Konserwator Zabytków. - Dla każdego obiektu pozyskana zostanie tzw. „chmura punktów”, tworząca trójwymiarowy kolorowy model, który poprzez Internet zostanie udostępniony do samodzielnego zwiedzania w formie wirtualnego spaceru – tłumaczy. Powstaną również filmy prezentujące skanowane obiekty.

Pozyskane dane zostaną połączone z istniejącymi systemami informacji o mieście. Skaning dokumentować będzie również bardzo dokładnie stan zachowania zabytków, pozwoli na wykrycie uszkodzeń, nachyleń, dokonywanie późniejszych zdalnych pomiarów wszystkich zeskanowanych elementów i posłuży do opracowania pełnej dokumentacji architektoniczno – budowlanej. Wartość tego projektu to prawie 488 tys. zł, a wnioskowane dofinansowanie – ponad 412 tys. zł.

Warto dodać, że dotacja unijna nie jest jedynym zastrzykiem gotówki, który pozwoli na realizację przedsięwzięcia. Projekt „Wirtualne zabytki Rudy Śląskiej” okazał się na tyle wartościowy i interesujący, że zyskał także finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to kwota ponad 55 tys. zł, która przeznaczona będzie na pokrycie części wkładu własnego miasta.

- Całe zadanie jest warte niemal pół miliona złotych. Dzięki otrzymanym dotacjom na jego realizację z budżetu miasta wyłożymy jedynie ok. 20 tys. zł – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Kolejnym realizowanym projektem jest „Archipelag cyfrowy – Nowa Biblioteka w Rudzie Śląskiej” , autorstwa Miejskiej Biblioteki Publicznej. przyznana dotacja wynosi 572 tys. zł, jednakże wartość całego zadania to kwota ponad 750 tys. zł.
Przedsięwzięcie rudzkiej biblioteki składa się z trzech podzadań, które razem będą tworzyć spójną, cyfrowa całość. Projekt zakłada uruchomienie nowego katalogu cyfrowego biblioteki.

- Nowe oprogramowanie umożliwi szybki dostęp z dowolnego miejsca na świecie i o dowolnej porze dnia do aktualnej informacji o zasobach biblioteki. Pozwoli także za pośrednictwem Internetu na dokonanie prolongaty, rezerwacji lub zamówienia dokumentu oraz sprawdzenie czy zamówiona książka jest już dostępna – wyjaśnia Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Kolejnym krokiem milowym i zarazem cyfrową rewolucją w rudzkiej książnicy będzie digitalizacja unikalnych zbiorów dotyczących miasta i regionu, które znajdują się w zasobie biblioteki. W tym celu zakupiony zostanie specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie. Dodatkowo, w ramach tzw. „streamingu bibliotecznego” utworzona zostanie e-baza utworów i audycji muzycznych, dzięki której będzie można z wykorzystaniem łącz internetowych zapoznać się z dorobkiem lokalnych twórców
i artystów.

Dwa zadania otrzymają finansowanie, to pewne, ale są jeszcze projekty znajdujące się na liście rezerwowej, w tym m.in. „Miejski Portal Bezpieczeństwa Ruda Śląska”, który zakłada budowę tytułowego portalu jako modułu Publicznego Sytemu Informacji Przestrzennej.

– Cały czas jest szansa, że i ten projekt zostanie dofinansowany. Uzależnione to będzie m.in. od oszczędności, które uzyskane będą podczas realizacji zadań znajdujących się na liście głównej – podkreśla Aleksandra Kruszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta.

Dofinansowanie, które otrzymają rudzkie projekty, miasto otrzyma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Osi Priorytetowej II Cyfrowe Śląskie, Działania 2.1 Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych.

Konieczny zakaz eksportu drewna, inaczej wiele firm upadnie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie