MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe stanowisko w szkole od września. Nie trzeba być nauczycielem, żeby móc je zajmować

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wraz z nowelizacją specustawy dotyczącej pomocy obywatelom Ukrainy pojawiło się nowe stanowisko pracy. Mowa o asystencie międzykulturowym. Chociaż już wcześniej tacy asystenci mogli być zatrudniani w placówkach oświatowych, to teraz, wraz z wejściem obowiązku szkolnego dla uczniów z Ukrainy, mogą okazać się niezbędni. Sprawdzamy, ile zarabia asystent międzykulturowy i kto może nim zostać.

Spis treści

Kim jest asystent międzykulturowy?

Asystent międzykulturowy to osoba, która ma wspierać uczniów z doświadczeniem migracyjnym. Takich osób z uwagi na wprowadzenie od roku szkolnego 2024/2025 obowiązku szkolnego dla uczniów z Ukrainy jest coraz więcej.

nauczycielka pomaga uczennicy
Zobacz, czym się zajmuje asystent międzykulturowy w szkole, co trzeba zrobić, by nim być i ile zarabia taka osoba. 123 RF/ zdjęcie seryjne

Praca na tym stanowisku polega m.in. na wsparciu dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracyjnym w komunikowaniu się z resztą grupy. Ponadto do zadań asystenta międzykulturowego należy też:

  • wsparcie w adaptacji szkolnej i środowiskowej;
  • pomoc rodzicom dzieci z doświadczeniem migracyjnym, kontakt na linii nauczyciele-rodzice;
  • wspieranie uczniów w integracji z otoczeniem;
  • opieka w zakresie edukacji i nauki (rozmowa z nauczycielami poszczególnych przedmiotów, by dostosowywali lekcje i sprawdziany do potrzeb uczniów z doświadczeniem migracyjnym i uwzględniali ich potrzeby).

– Asystent międzykulturowy udziela osobom, o których mowa w ust. 7 [czyli osoby niebędące obywatelami polskimi, podlegające obowiązkowi szkolnemu lub obowiązkowi nauki, które nie znają języka polskiego albo znają go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki], pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziała z ich rodzicami oraz ze szkołą – czytamy w znowelizowanej ustawie.

Czy trzeba zatrudnić asystenta międzykulturowego?

Zatrudnianie asystenta międzykulturowego nie jest obowiązkowe. Decyzja ta zależy więc od konkretnej placówki, ale warto rozważyć powołanie takiego stanowiska, jeśli w danej szkole znajdują się osoby z doświadczeniem migracyjnym.

Ile zarabia asystent międzykulturowy?

Asystent międzykulturowy nie jest nauczycielem ani pracownikiem pedagogicznym. W związku z tym nie podlega Karcie Nauczyciela. W szkołach samorządowych ma status pracownika samorządowego, w związku z czym podlega ustawie o pracownikach samorządowych.

Zgodnie z opublikowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 lipca 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, asystent międzykulturowy zaliczany jest do VII grupy zaszeregowania. Jego pensja wynosi więc 4300 zł.

Jakie wymagania trzeba spełnić, by zostać asystentem międzykulturowym?

Osoba, chcąca pracować na tym stanowisku musi mieć przynajmniej średnie wykształcenie, a także – zgodnie z nowelizacją specustawy – osoba nieposiadająca obywatelstwa polskiego i zna język polski w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym pomoc uczniowi, który nie zna języka polskiego albo zna go na poziomie niewystarczającym do korzystania z nauki. Jednocześnie wymóg znajomości języka polskiego nie musi być udokumentowany przez kandydata na to stanowisko.

Ponadto przed zatrudnieniem asystenta międzykulturowego należy także otrzymać o kandydata na to stanowisko zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego oraz sprawdzić, czy nie znajduje się w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Wakaty dla asystentów międzykulturowych

Trudno oszacować liczbę wakatów w przypadku asystenta międzykulturowego, ponieważ dyrektorzy mogą samodzielnie zatrudnić takiego pracownika, ale niekiedy to organizacje pozarządowe realizują zadania zlecone przez samorządy i zajmują się ich zatrudnianiem i przekierowują takiego pracownika do placówki (np. Fundacja Polskie Forum Migracyjne zapewnia taką pomoc w warszawskich szkołach).

Obecnie w bazie ofert dla nauczycieli poszukiwany jest tylko jeden asystent międzykulturowy – w woj. małopolskim. Niekoniecznie odzwierciedla to jednak zapotrzebowanie na asystentów międzykulturowych. Takie dane będziemy mieć najpewniej wraz z rozpoczęciem roku szkolnego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródła:

  • Ustawa z dnia 15 maja 2024 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw;
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych;
  • M. Kowalski, Asystent międzykulturowy w szkole – nowe stanowisko pracy [w:] Portal Oświatowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni