MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych 2023. Trzy poziomy wsparcia. Od kiedy? Będzie można dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane opiekunom, jeżeli zrezygnują pracy zarobkowej po to, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Może być to zarówno dziecko, jak i dorosły. Teraz ma się to zmienić.
Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane opiekunom, jeżeli zrezygnują pracy zarobkowej po to, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Może być to zarówno dziecko, jak i dorosły. Teraz ma się to zmienić. Steve Buissinne/Pixabay.com
Osoby wspierające niepełnosprawnych, czyli ich opiekunowie, będą mogły dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego. Natomiast od 2024 roku pojawi się zupełnie nowe świadczenie dla niepełnosprawnych, które ma mieć trzy poziomy. Takie są ustalenia kierownictwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i protestujących osób z niepełnosprawnością wraz z ich opiekunami.

Spis treści

Świadczenie pielęgnacyjne – czy można połączyć z zatrudnieniem i pracą zarobkową?

Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane opiekunom, jeżeli zrezygnują pracy zarobkowej po to, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Może być to zarówno dziecko, jak i dorosły. Teraz ma się to zmienić.

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej odbyło się w czwartek spotkanie kierownictwa resortu i grupy protestujących skupionych w ruchu OzN (Osoby z Niepełnosprawnością). Jeden z ich głównych postulatów to umożliwienie pracy osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne. Dzięki zmianom o świadczenie będą mogli ubiegać się nie tylko ci, którzy rezygnują z pracy zarobkowej.

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych 2023. Są szczegóły

Czwartkowe spotkanie trwało trzy godziny. Po jego zakończeniu szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że ma pojawić się:

  • nowe świadczenie wspierające dedykowane osobom z niepełnosprawnością,
  • możliwość dorabiania przez opiekunów do świadczenia pielęgnacyjnego.

– Mówiliśmy też, i ten dialog będzie dalej prowadzony, o ustawie o asystencji, nad którą trwają prace u pana prezydenta, który jest jej inicjatorem – wskazała.

Wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów

Maląg zaakcentowała, że „najważniejszy jest konstruktywny dialog”.

– Konstruktywny dialog – to znaczy, że mówimy otwarcie o wszystkich sprawach, problemach i szukamy drogi, jak należy je rozwiązać – wyjaśniła. – Zależy nam na rozwiązaniach kompleksowych, systemowych, przede wszystkim – prawo do godnego, niezależnego życia i osoby niepełnosprawnej, ale także opiekunów – podkreśliła szefowa MRiPS.

– Jesteśmy w punkcie, gdzie mogę z nieskrywaną radością zaprezentować efekt naszego dialogu – wstępne porozumienie wokół trzech zasadniczych elementów, tworzących ten model wpierania osoby z niepełnosprawnością i jej opiekuna – powiedział wiceminister, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych będzie mieć trzy poziomy

Jak zaznaczył Paweł Wdówik, „świadczenie wynikające z niepełnosprawności, będzie miało trzy poziomy”. Pierwszy, najwyższy poziom świadczenia wspierającego, zostanie uruchomiony od 2024 roku, drugi od 2025, zaś trzeci od 2026 r.

– Pierwszym elementem ma być „świadczenie wspierające, kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością, nieobwarowane jakimikolwiek uzależnieniami typu dochód na członka rodziny, moment powstania niepełnosprawności, stopień niepełnosprawności czy aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych – zaznaczył Wdówik.

Wdówik podał, że poziom najwyższy będzie dla osób wymagających największego wsparcia i będzie równy dwukrotności renty socjalnej. Poziom drugi – ma być równy rencie socjalnej, a poziom trzeci to 50 proc. renty socjalnej. Aby mieć możliwość wystąpienia o świadczenie – najpierw trzeba będzie mieć ustalony potrzebny poziom wsparcia. Według zapowiedzi Wdówika – zajmą się tym wojewódzkie zespoły orzecznicze.

Ustalanie potrzeby wsparcia będzie mieć – jak dodał – wartość punktową. Będzie można uzyskać od zera do stu punktów.

– Od stycznia 2024 uruchomimy pierwszy poziom świadczenia wspierającego dla osób między 90 a setnym punktem w tej skali, czyli wymagających najwyższego poziomu wsparcia – zapowiedział wiceminister.

– Dla opiekunów, którzy po decyzji osoby niepełnosprawnej, czy wspólnej decyzji, że świadczenie przechodzi na tę osobę, uruchamiamy pakiet ochronny, opłacamy składki, jeśli osoba nie podejmie zatrudnienia. Jest możliwość przejścia na świadczenie przedemerytalne lub korzystania z zasiłku dla bezrobotnych i pakietu pomocowego z Funduszu Pracy, który w szczegółach będziemy jeszcze ustalać – dodał wiceminister.

Świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy

Wiceszef MRiPS wskazał, że dla osób, które z różnych względów nie będą chciały przejść na nowy system świadczenia wspierającego, pozostaje świadczenie pielęgnacyjne z możliwością podjęcia dodatkowej pracy i zarobkowania do poziomu mniej więcej 20 tys. zł rocznie. Jak dodał – szczegółowa kwota zostanie dopiero dopracowana.

– Będziemy wspólnie pochylać się nad rozwiązaniami dotyczącymi asystencji – zapewnił. – Tutaj będzie wprowadzona możliwość wymiany tego świadczenia wspierającego na godziny asystenckie, czyli na dodatkowe wsparcie poza tym, które będzie gwarantowane w ustawie – poinformował Wdówik.

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych – dobry kierunek zmian?

Katarzyna Kosecka z ruchu OzN oceniła, że to dobry kierunek, jeśli chodzi o rozmowy z MRiPS.

– Wszystkie możliwości są otwarte, jesteśmy w dialogu, nikt nie jest poszkodowany, nikt nie jest wykluczony. Wszystkie grupy społeczne, opiekunowie, są zabezpieczeni finansowo. Jeśli chodzi o asystencję, która bardzo leży nam na sercu, będziemy już w poniedziałek rozmawiać tutaj, w tym budynku, na te tematy i mamy nadzieję, że osoby niepełnosprawne będą mogły godnie żyć. O to nam wszystkim chodzi – stwierdziła.

Bogumiła Siedlecka-Goślicka zauważyła, że – jako osoba z niepełnosprawnością znaczną – jest każdego dnia zależna od opiekuna.

– Po dzisiejszych trzech godzinach rozmów wychodzę do domu z nadzieją, ale chcę też zaznaczyć, że będziemy czekać, by te godziny przełożyły się na realne zmiany dla osób z niepełnosprawnością, jak i samych opiekunów i opiekunki tych osób. To, co jest dla nas kluczowe to, by osoby z niepełnosprawnościami miały wybór – nie tylko opcję, że w momencie, kiedy opiekun, opiekunka, osoba bliska odejdzie z tego świata, to czeka ją tylko DPS. My chcemy godnego życia, bez względu na to, czy mamy bliskich, rodziny, czy jesteśmy na tym świecie sami. Potrzebujemy asystencji, zabezpieczenia finansowego, potrzebujemy zmian także w kwestii zawodowej, społecznej – powiedziała.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych 2023. Trzy poziomy wsparcia. Od kiedy? Będzie można dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni