Matura z polskiego 2023. Co będzie inne?
Egzaminem, w którym znalazło się najwięcej zmian, jest z pewnością ten z języka polskiego. Uczniowie zastanawiają się, jak będzie wyglądała matura w formule 2023 i w jaki sposób mają się do niej przygotować. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:
- wydłuży się czas na rozwiązanie zadań maturalnych. Będzie on wynosił 240 minut (dotychczas wynosił 170 minut), jednocześnie zwiększona zostanie liczba zadań;
- arkusz nr 1 to część testowa podzielona na zagadnienia o nazwie „Język polski w użyciu. Test” oraz „Test historycznoliteracki” (maksymalna liczba punktów za rozwiązanie tej części to 25)
- w arkuszu nr 2 uczniowie będą musieli zmierzyć się z wypracowaniem, a więc stworzyć wypowiedź argumentacyjną, za którą mogą uzyskać 35 punktów. Zasady pisania rozprawki są nieco inne niż w latach ubiegłych;
- zazwyczaj uczeń musiał napisać streszczenie, teraz zostanie ono zastąpione przez notatkę syntetyzującą.
Wiele osób dyskutuje na temat tego, czy matura 2023 z języka polskiego będzie łatwiejsza, czy trudniejsza. Szef CKE w lipcu na konferencji zapowiadał, że ma być ona nieco bardziej wymagającą.
Ustna matura 2023. MEiN i CKE ogłosiły zmiany: matura będzie...
Z kolei na konferencji prasowej, która odbyła się 26 stycznia 2023 podkreślano, że wymagania egzaminacyjne zostały znacznie okrojone, a egzamin dostosowany do uczniów, którzy przez 1,5 roku uczyli się zdalnie.
– Na poziomie poszczególnych arkuszy zostały wprowadzone dostosowania, które uwzględniają to, co działo się w nauczaniu zdalnym. Oprócz ograniczenia wymagań, wprowadzono też korekty w katalogu lektur obowiązkowych. Nie uległ zmianie czas, to miało być i pozostaje 240 minut. Zmniejszona została także liczba zadań. Plany były takie, że maturzysta będzie musiał napisać wypracowanie na 400 słów i odwołać się do lektury wskazanej w arkuszu. To zostało zawieszone, maturzysta będzie musiał napisać krótszą pracę, bo na 300 słów. Będzie mógł odwołać się również do dowolnej, wybranej przez siebie lektury – mówił dyrektor Smolik.
Test historycznoliteracki na maturze z języka polskiego 2023. Jak go rozwiązać?
Druga część egzaminu dojrzałości z języka polskiego to test historycznoliteracki. Można za niego otrzymać sporo punktów, bo aż 15. Znajdują się w nim teksty lub fragmenty tekstów z poszczególnych epok. W ich rozwiązywaniu przyda się nie tylko wiedza na temat konkretnych utworów, ale także znajomość środków stylistycznych, interpretacji treści alegorycznych i symbolicznych czy znajomość konkretnych pojęć.
Jak przygotować się do matury z polskiego 2023, a w sposób szczególny do części zatytułowanej test historycznoliteracki? Poniżej zamieściliśmy kilka podpowiedzi:
- ważne jest dokładne omawianie poszczególnych utworów na lekcjach i robienie z nich notatek. Najlepszym pomysłem będzie powtórzenie sobie głównych motywów (np. biblijnych czy mitologicznych), a także lektur obowiązkowych (m.in. „Lalka” Prusa, „Dziady” Mickiewicza, „Przedwiośnie” Żeromskiego itd.);
- test historycznoliteracki to tak naprawdę odpowiadanie na pytania w oparciu o analizę i interpretację danego utworu. Warto więc ćwiczyć tę umiejętność na lekcjach, jak i poza nimi;
- warto powtórzyć sobie treść lektur obowiązkowych;
- dobrym pomysłem będzie również powtórka wiadomości z zakresu środków stylistycznych oraz poetyki danego utworu i funkcji językowych;
- powtórzenie najważniejszych motywów i toposów z poszczególnych epok również okaże się pomocne.
Niektórzy maturzyści chętnie kupują zeszyty ćwiczeń, które zawierają typy zadań z nowej matury. To dobry pomysł na przećwiczenie swoich umiejętności. Jednak, jeśli chodzi o część historycznoliteracką, ciekawym sposobem na powtórki jest po prostu dokładne omawianie utworów, nauka symbolicznego i alegorycznego odczytywania utworu, znajomość poetyki danego tekstu i interpretacji utworu. Warto o tym pamięć, przygotowując się do matury.
Chcąc zdać maturę z języka polskiego, należy otrzymać minimum 30 proc., a więc przynajmniej 18 punktów. Jeśli w pełni poprawnie uda się komuś rozwiązać test historycznoliteracki ma już zapewnione 15 punktów! Warto więc dobrze przygotować się do tej części.
Przykładowe zadania na maturze z polskiego 2023. Zasady oceniania testu historycznoliterackiego
Najlepszym pomysłem na powtórkę przed maturą próbną może okazać się wykonanie zadań z arkusza pokazowego. Tam też znajdziemy część historycznoliteracką. Sprawdźcie przykładowe zadania oraz proponowane rozwiązania i zasady oceniania:
Proponowane rozwiązania oraz zasady oceniania znajdują się w komunikacie na stronie cke.gov.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HP EliteBook 645 G9 14"/Ryzen7/16GB/512GB/Win11 (6F1P2EA)
Wróć do gryHP EliteBook 645 to ekonomiczny, wydajn…
kup teraz

HP ProBook 445 G9 14"/Ryzen5/16GB/512GB/Win11 (6A160EA)
Najważniejsze funkcje w nowoczesnej konstrukcjiLap…
kup teraz

HP 255 15,6"/Ryzen3/8GB/256GB/Win11 (6F296EA)
TANIA DOSTAWA ! - hp inc. UMA Ryze3 5425U 255 G9/1…
kup teraz

HP ProBook 445 G9 14"/Ryzen5/8GB/512GB/Win11 (6A162EA)
Najważniejsze funkcje w nowoczesnej konstrukcjiLap…
kup teraz

HP EliteBook 645 G9 14"/Ryzen5/16GB/512GB/Win11 (6A171EA)
Wróć do gryHP EliteBook 645 to ekonomiczny, wydajn…
kup teraz

MSI Katana 15 B12VFK 15,6"/i7/16GB/1TB/NoOS (B12VFK083XPL)
MSI Katana 15 B12VFK Core i7-12650H | 15,6"-144Hz …
Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?