Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zwierzęta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Podsumowanie 2019 roku i plany na 2020 rok w naszym zoo

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Mieszkańcy śląskiego zoo. Na zdjęciu: kot argentyńskiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mieszkańcy śląskiego zoo. Na zdjęciu: kot argentyńskiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Śląski Ogród Zoologiczny
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w 2019 roku przybyło sporo nowych mieszkańców. Pojawiły się także nowe gatunki zwierząt. To nie koniec zmian w śląskim zoo. 2020 rok rozpoczął się od przyjazdu do zoo pingwinów Humboldta. Tym samym, po ponad 43 latach nieobecności, ten gatunek zwierząt powrócił do śląskiego zoo. Co jeszcze nas czeka w 2020 roku w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym?

Śląski Ogród Zoologiczny w 2019 roku. Przybyło nowych mieszkańców zoo

W 2019 roku w Ślaskim Ogrodzie Zoologicznym pojawiło się kilka nowych gatunków zwierząt, których do tej pory nie można było oglądać w chorzowskim zoo. Do śląskiego zoo przyjechały lwiatki złote (2 samce i 1 samica przywiezione z ogrodu zoologicznego w Beauval) oraz trzy owce rasy Suffolk.

Nowe gatunki pojawiły się również w akwarium (Pachypanchax sakaramyi) oraz w terrariach, gdzie zamieszkały trzy osobniki felsumy klemmeri, para anolisów brodatych oraz scynków krokodylich.

- Kolekcję zwierząt powiększano również o nowe osobniki gatunków prezentowanych obecnie w chorzowskim zoo. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest prowadzenie hodowli oraz wzbogacanie jej puli genowej. Decyzją koordynatora gatunku, ze Schwerin do Chorzowa trafiła samica gibona czapnika o imieniu Wali, która została towarzyszką samotnego do tej pory samca Jantana. Towarzystwo zyskała również samica lemura wari czarno-białego Fabia, do której dołączył pochodzący z węgierskiego Nyiregyha Oktawian, oraz Tatyana - samica rosomaka, dla której pozyskano samca z zoo w Osnabruck - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości ze Ślaskiego Ogrodu Zoologicznego. W 2019 roku utworzono także nowe pary hodowlane mniej znanych zwiedzającym gatunków. Było to możliwe dzięki sprowadzeniu samicy sowy jarzębatej z zoo w Zurychu, samca kota argentyńskiego z francuskiego Nesles czy też samca świni rzecznej z ogrodu zoologicznego w Amsterdamie.

- Kolekcja śląskiego zoo powiększyła się także o trzy młode samce sajmiri wiewiórczej, 4 czaple nadobne, 3 agamy kołnierzaste, 4 flamingi oraz 2 bociany czarne. Miejsce mieszkających do tej pory w śląskim zoo 2 samic otocjona wielkouchego samic zajęła również nowo utworzona para hodowlana tego gatunku - wylicza dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Plany na 2020 rok w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

Pierwszy nowy gatunek 2020 roku dotarł już do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. 28 stycznia przyjechała do zoo w Chorzowie grupa 11 pingwinów Humboldta (4 samice i 7 samców), które zajęły nowo powstały budynek. Ptaki sprowadzone zostały z ogrodu zoologicznego w Koszycach. Obecnie aklimatyzują się do nowego miejsca i poznają opiekunów. Na razie nie można ich jeszcze zobaczyć - na wybieg zewnętrzny wyjdą, gdy tylko temperatury na zewnątrz będą wyższe. Docelowo planowane są jeszcze dwa transporty z innych ogrodów, jednak ich daty nie zostały jeszcze ustalone.

- Sprowadzenie nowych osobników w innych gatunkach, uzależnione jest od ostatecznej decyzji koordynatorów tych gatunków. Obecnie potwierdzona jest wymiana samicy tamaryny cesarskiej na samca tego gatunku, dzięki czemu utworzona zostanie grupa hodowlana, która będzie mogła się rozmnażać - zapowiada Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Wśród dalszych planów na 2020 r. na pewno wspomnieć należy o planie sprowadzenia samca żyrafy, który dołączy do trzech mieszkających w śląskim zoo samic. Podobne rozmowy prowadzone są także w sprawie sprowadzenia samca kudu wielkiego i addaksa oraz samicy teju argentyńskiego. Podejmować będziemy również próbę sprowadzenia samic ibisów purpurowych i samca kakadu żółtolicej do mieszkających u nas osobników - zdradza plany na 2020 rok dyrektorka śląskiego zoo.

Ponadto pracownicy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego będą także konsultować z koordynatorem hodowli panter śnieżnych możliwość wymiany mieszkających u w śląskim zoo osobników tego gatunku w celu utworzenia nowej pary hodowlanej, która będzie się mogła rozmnażać. Wszystkie plany są jeszcze w trakcie ustaleń.

- W najbliższym roku z pewnością konieczny będzie wyjazd kilku osobników gatunków, które dobrze rozmnażają się w śląskim zoo. Zwierzęta te przeniesione zostaną do innych ośrodków hodowlanych, gdzie zgodnie z decyzją koordynatorów gatunków dołączą do grup i par hodowlanych - mówi dyrektorka zoo w Chorzowie.

Tego typu wyjazdy wstępnie planowane są wśród zwierząt kopytnych:

  • niale grzywiaste,
  • wielbłądy dwugarbne,
  • addaksy,
  • wikunie,
  • sitatungi.

Wyjazdy zaplanowano także wśród ptaków:

  • tragopany modrolice,
  • gołąbki zielonoskrzydłe,
  • kukabury chichotliwe,
  • strusie afrykańskie,
  • zięby australijskie.

Wstępnie mówi się także o wyjeździe młodego kangura rudego i trzech młodych gerez abisyńskich. Tego typu wyjazdy są konieczne również ze względu na możliwość prowadzenia dalszej hodowli wspomnianych gatunków zarówno w śląskim zoo jak i ogrodach zoologicznych, do których pojadą.

Nie przegap

Inwestycje budowlane w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w 2020 roku

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w tym roku zaplanowano także kilka inwestycji budowlanych. Na 2020 r. zaplanowane jest rozpoczęcie dwóch inwestycji z programu Jassica prowadzonego przez Park Śląski w ramach projektu Modernizacja Parku Śląskiego.

Pierwsza z zaplanowanych inwestycji dotyczy budowy nowego obiektu administracyjno – edukacyjnego, w którym znajdą się pomieszczenia administracyjne, sale edukacyjne oraz powierzchnia wystawiennicza. Oddanie budynku do użytkowania umożliwi także całoroczne wejście do zoo od strony ul. Złotej.

Kolejna inwestycja to przebudowa dawnego budynku dla nosorożców i żyraf na obiekt umożliwiający ekspozycję gatunków zwierząt z obszaru Ameryki Południowej w tym leniwców i wydr dużych.

- W ramach realizacji pierwszej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego i dzięki dużej ilości oddanych głosów przez mieszkańców województwa śląskiego, powstanie nowy budynek i wybiegi dla panter śnieżnych, co umożliwi nam uczestnictwo w programie rozmnażania tego cennego gatunku zwierząt - podkreśla Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera