MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe życie willi Chruszczowa w Katowicach. Powstanie tu Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
20.01.2023 podpisano umowę w sprawie powstania Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej ŚUM
20.01.2023 podpisano umowę w sprawie powstania Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej ŚUM ŚUM/Lucyna Nenow
Nieopodal akademików na Ligocie w środku lasu wznosi się charakterystyczny, okrągły budynek. „Willa Chruszczowa” od lat 90-tych stoi nieużywana. 20 stycznia Lasy Państwowe i Śląski Uniwersytet Medyczny podpisały umowę, która tchnie w to miejsce nowe życie. Remont pochłonie jednak około 27 milionów złotych. Zobaczcie wizualizacje oraz obecny stan budynku.

Spis treści

Niezwykła historia obiektu

W dawnej „willi Chruszczowa” w Katowicach powstanie Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Na łamach Dziennika Zachodniego niejednokrotnie pokazywaliśmy to miejsce i opowiadaliśmy jego historię. Dziś otrzymało nowe życie (a właściwie jego obietnicę).

W dużym skrócie – willę wybudowano na potrzeby przyjazdu Nikity Chruszczowa do Polski w 1959 roku, ale z powodu próby zamachu na jego życie w Sosnowcu plany się zmieniły – dygnitarz nigdy się tu nie zjawił. Wybrał inne miejsce na nocleg. Budynek przez kilka lat w celach rozrywkowych wykorzystywali członkowie PZPR-u. Później willę przekazano Akademii Medycznej.

Od lat 70-tych do 1995 roku mieściła się tu Klinika Endokrynologii Dziecięcej. Choć próbowano przystosować budynek do nowych warunków sanitarnych, nic z tego nie wyszło. Prac nie ukończono. Przez niemal trzydzieści lat willa stała pusta.

— Tu de facto znajdował się szpital. Dziś trudno sobie to wyobrazić. Akurat jestem absolwentem Wydziału Lekarskiego w Katowicach i odbywałem tu zajęcia. A teraz widzę gołe mury, które wyglądają, jakby nigdy tu nie było tynku oraz życia i właściwie budynek zawsze był w stanie surowym – opowiada Ireneusz Ryszkiel kanclerz ŚUM.

Jak będzie działać Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego?

Willa znajduje się w środku lasu w pobliżu akademików na Ligocie. Wiedzie do niej asfaltowa droga. Centrum rehabilitacji będzie korzystać także z innego obiektu – przy ulicy Medyków 10. Jednostka będzie łączyła naukę studentów z rehabilitacją dzienną. Będzie się skupiać na dzieciach oraz pacjentach chorujących na raka.

— Dla pacjentów, którzy wymagają stałej fizjoterapii, to jest idealne miejsce, aby odbyć ją w trybie dziennym i potem wrócić do domu – przekonuje rektor ŚUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Reanimacja willi – ile to będzie kosztować?

— Całość inwestycji (w obrębie willi – przyp.red.) pochłonie wraz z wyposażeniem ok. 23 milionów złotych. Druga część 3,5-4 milionów. Całość 27,5 milionów złotych – mówi kanclerz uczelni Ireneusz Ryszkiel.

Jak dodaje kanclerz, większość pieniędzy na Centrum pójdzie z kasy wojewódzkiej. Zapytaliśmy także rektora ŚUM o to, co stało na przeszkodzie przez dwadzieścia osiem lat, aby zająć się budynkiem stojącym w centrum lasu. Kilka miesięcy temu opracowano plan funkcjonalno-użytkowy.

— Bardzo dobre pytanie. Nie wiem czy jestem dobrym adresatem, bo jestem rektorem od trzech lat. Wiedzieliśmy, że to nam ciąży – zwłaszcza, że miejsce jest atrakcyjne i myśleliśmy, jak je zagospodarować. Co do pomysłu rehabilitacji – była taka potrzeba i tę potrzebę połączyliśmy z miejscem, które stało i niszczało. Myślę, że częściowo ta nietypowość budynku powodowała brak koncepcji na jego zagospodarowanie – twierdzi rektor ŚUM prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański.

Jakie były inne pomysły na wykorzystanie willi?

Rektor wspomina także, że jednym z pomysłów, które się pojawiły było stworzenie w Wilii Chruszczowa kliniki pulmonologicznej. Według rektora na przeszkodzie stał jednak nietypowy układ pomieszczeń i kształt budynku. Trudno byłoby dostosować willę do współczesnych wymagań szpitala. Pojawił się także pomysł studentek Politechniki Śląskiej Kseni Makały i Katarzyny Zaremby, aby budynek stał się kasynem.

Aby ptaki nie zderzyły się z budynkiem – leśnicy zaopiniują projekt

Przeszkodą były także nieuregulowane sprawy własnościowe. Chociaż Śląski Uniwersytet Medyczny posiadał budynek, to teren należał do Lasów Państwowych. Nie dziwi zatem, że na konferencji prasowej w Willi Chruszczowa pojawili się także przedstawiciele Nadleśnictwa Katowice. Podpisana z uniwersytetem umowa zapewnia wykorzystanie terenu w sposób niekomercyjny. Cała sprawa musiała być załatwiana poprzez ministerstwo zdrowia.

— Mam nadzieję, że ku uciesze społeczeństwa i lasów państwowych ten teren będzie użytkowany w charakterze leśnym, bo ten las wokół cały czas będzie. Chcę tutaj uspokoić, że jeśli będą wycinki, to pojedynczych drzew przeszkadzających inwestycji – przekazał nam nadleśniczy nadleśnictwa Katowice Stanisław Jeziorański.

Nadleśniczy w imieniu dyrektora generalnego podpisał umowę z ŚUM. Lasy państwowej zapewniły sobie także możliwość zaopiniowania i wniesienia uwag do projektu. Nieodpowiednie przystosowanie budynku mogłoby mieć negatywny wpływ na zwierzynę.

Już teraz leśnicy otrzymywali sygnały, że ptaki zderzały się przeszkloną ścianą frontową Willi Chruszczowa. Z tego powodu na wizualizacji jest już zmieniony nieco wygląd obiektu.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera