Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi lokatorzy w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym

TOS/inf.prasowa
Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny wkroczył w nowy rok z zapleczem innowacji czterech przedsiębiorstw - Almar IT, GF Projekt, Górnik Architekci pracowni projektowej oraz Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej, które pod koniec 2015r. wprowadziły się do pokopalnianych budynków przy ulicy Wojska Polskiego 8. Nowoczesna infrastruktura, wysoki standard budynku, lepsze otoczenie biznesowe, możliwość skorzystania ze wsparcia Parku m.in. w zakresie pozyskania środków finansowych na rozwój firmy – to najważniejsze i najczęściej wymieniane przez nowych lokatorów czynniki, które wpłynęły na decyzję o wyborze miejsca pod działalność.

Zakwaszanie środowiska, które spowodowane jest spalaniem paliw zawierających związki siarki, to jeden z istotniejszych problemów naszego otoczenia. Zjawisko zostało opisane już w 1692 r. przez brytyjskiego chemika i fizyka Roberta Boyle, a blisko 200 lat później, w 1872 r. Angus Smith użył określenia „kwaśny deszcz”. Dopiero w latach 60. XX wieku podjęto szczegółowe badania dotyczące zakwaszenia środowiska, a ich wyniki stały się fundamentem prac naukowo-technicznych ukierunkowanych na minimalizowanie zagrożeń opisywanego zjawiska. GF Projekt oraz Górnik Architekci pracownia projektowa – firmy, które ulokowały się w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym, będą wspólnie zajmować się tym problemem. Przedsiębiorstwa prowadzić będą projekt instalacji odsiarczania spalin dla sektora energetyki przy jednoczesnym użyciu najnowszych dostępnych rozwiązań na świecie. Oprócz tego firmy zajmują się świadczeniem usług projektowych na każdym etapie realizacji inwestycji, od projektu koncepcyjnego i projektu budowlanego, po projekty wykonawcze, przetargowe i powykonawcze. Przemysł energetyczny, farmaceutyczny, spożywczy, kosmetyczny, motoryzacyjny oraz lotniczy to główne branże, w których działają przedsiębiorstwa.

Kolejną firmą, która pod koniec roku wprowadziła się do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego jest Almar IT. Przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się w produkcji autorskiego oprogramowania na potrzeby szeroko pojętego zarządzania stacjami paliw.

– Nasze rozwiązania umożliwiają m.in. kontrolę i zarządzanie stacją paliw, w tym wydającą paliwo w systemie bezobsługowym, sterowanie automatyką stacji (dystrybutory, zbiorniki, pylony cenowe), prowadzenie gospodarki magazynowej, prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów, obsługę urządzeń fiskalnych, raportowanie i prowadzenie analiz, prowadzenie rozrachunków z kontrahentami oraz zarządzanie promocjami i systemem lojalnościowym – tłumaczy Dariusz Dudziński z firmy Almar IT.

Przedsiębiorstwo zajmuje się także produkcją elementów automatyki przemysłowej współpracujących z tworzonym oprogramowaniem oraz bezobsługowych terminali kasowych dedykowanych właśnie dla stacji paliw. W obrębie Parku firma prowadzić będzie projekt budowy platformy handlowej, której istotą jest centralne zarządzanie gospodarką magazynową niezależnych podmiotów z zachowaniem ich autonomiczności i poufności informacji. Żadne z dostępnych gotowych rozwiązań na rynku nie mogło być zastosowane, gdyż nie spełniało potrzeb i oczekiwań klienta.

Sosnowiecka Sieć Szerokopasmowa to czwarta firma, która zasiedliła SPNT. Działalność spółki będzie polegać na świadczeniu usług dostępu do szerokopasmowej sieci dla operatorów usług telekomunikacyjnych w oparciu o przygotowaną już sieć światłowodową na terenie Sosnowca.

- Usługi dostępu do szerokopasmowego internetu będą realizowane głównie na terenie tzw. „obszarów szarych”, czyli miejsc gdzie zdiagnozowano bardzo niską liczbę punktów dostępowych do internetu z wykorzystaniem technologii światłowodowej. W Sosnowcu są to m.in. Kazimierz Górniczy, Ostrowy Górnicze, Maczki – mówi Piotr Kłys, prezes zarządu Sosnowieckiej Sieci Szerokopasmowej.

- Każdy ze współpracujących ze spółką operatorów będzie mógł udostępniać odbiorcom końcowym na tych obszarach usługę dostępu opartą na nowoczesnej technologii NGN – dodaje.

W planach firmy jest także propagowanie oraz wdrażanie na terenie Sosnowca nowych technologii i rozwiązań z szeroko rozumianej informatyki oraz ICT. Działania te prowadzone będą w ramach projektu TechCity o otwartej formule dla wszystkich zainteresowanych.

Obecnie w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym działa 13 firm, które zajmują powierzchnię ponad 4,5 tysiąca metrów kwadratowych. – W najbliższym czasie wprowadzi się kolejne, bardzo interesujące i perspektywiczne przedsiębiorstwo, które mocno zaangażowane jest w prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej oraz wdrażanie na jej podstawie innowacji produktowych i procesowych – zdradza Monika Zając, dyrektor SPNT. -W ostatnim czasie mamy spore zainteresowanie powierzchniami Parku – dodaje.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera