Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna hala targowa zastąpiła katowicki szaberplac

Grzegorz Lisiecki
fot. Marzena Bugała
Zamiast budek i straganów - nowoczesna hala targowa. Tak od dzisiaj ma wyglądać handel przy ulicy Bocheńskiego, czyli miejscu, o którym przez dziesięciolecia mówiono szaberplac, albo czarny rynek.

Piotr Cybułka, wokalista i basista grupy Poziom 600, w latach 80. w piosence "Czarny Rynek" śpiewał: "W Katowicach na bazarze kupisz to, co chcesz". I taka właśnie była katowicka rzeczywistość tamtych czasów: na sklepowych półkach pustki, a na szaberplacu - pełny wybór. Nic więc dziwnego, że na zakupy do Załęża przyjeżdżali mieszkańcy najodleglejszych zakątków województwa. Tłoczno było szczególnie w weekendy, kiedy po szaberplacu krążyły tysiące osób.

Część stanowisk zajęli handlowcy, którzy do tej pory pracowali na targowisku

Nikogo nie zrażały skandaliczne ceny, bo przecież innej opcji po prostu nie było. Czarny rynek nie stracił na popularności także w latach 90., kiedy w sklepach był już całkiem duży wybór. - Ale na szaber-placu często było wtedy taniej - wspomina pani Krystyna, mieszkanka pobliskiego osiedla Tysiąclecia. - Kupowało się przede wszystkim ubrania, bo było tam wszystko: spódnice, garsonki, bluzki, dżinsy. Był też duży wybór sprzętu gospodarstwa domowego - dodaje.

Na Załężu można było wtedy rzeczywiście kupić wszystko, nie tylko żelazko czy telewizor, ale nawet... kałasznikowa.
Na szczęście z tego rodzaju handlem poradziła sobie policja.
Z czasem obok szaberplacu pojawiła się także hurtownia warzyw i owoców, które sprzedawane były często wprost z dużych ciężarówek. Ludzi przychodziło więcej i więcej.

Czarny rynek cieszył się dużą popularnością również w tym wieku. Nic więc dziwnego, że pojawił się pomysł wybudowania hali targowej. Obok szaber-placu. - Chcieliśmy "ucywilizować" handel, zapewnić godziwe warunki: pod dachem - mówi Robert Pawłowski, zarządca obiektu.

Prace rozpoczęły się w kwietniu. Ich efekt można oglądać już dzisiaj - Hala Targowa Katowice Załęże rozpoczyna swoją działalność. - Mamy 131 stanowisk handlowych - mówi Pawłowski. - Sporą część z nich zajęli handlowcy, którzy do tej pory funkcjonowali na targowisku. Są także najemcy spoza Śląska, na przykład z Łodzi czy Krakowa. W hali mamy stanowiska z odzieżą, konfekcją damską i męską, sklepy z obuwiem i meblami, perfumerie - wylicza.

Całość zajmuje kilka tysięcy metrów kwadratowych. Inwestycja nie została jednak jeszcze zakończona. Na pierwszym piętrze mają bowiem powstać magazyny dla tych, którzy wynajmują stanowiska w hali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty