Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne biurowce PRL na zdjęciach archiwalnych. To one nadawały Katowicom charakteru. Nie wszystkie przetrwały do dziś

Karina Trojok
Karina Trojok
Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Biurowiec, Plac Grunwaldzki. Do jesieni 2011 roku był to gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego. Tak biurowiec przy placu Grunwaldzkim, między ulicą Sokolską a aleją Korfantego, nazywał się przez ponad 60 lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Biurowiec, Plac Grunwaldzki. Do jesieni 2011 roku był to gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego. Tak biurowiec przy placu Grunwaldzkim, między ulicą Sokolską a aleją Korfantego, nazywał się przez ponad 60 lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Archiwum DZ
Katowice na przestrzeni lat zmieniły się nie do poznania. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne biurowce, w planach są kolejne inwestycje i zabudowa. Ale biurowce na mapie Katowic pojawiły się już kilkadziesiąt lat temu. Nowoczesne jak na tamte czasy, choć lata największej świetności mają już dawno za sobą. W większości przetrwały do dziś.

Nowoczesne biurowce z dawnych lat

W 1956 roku, ogłoszono konkurs urbanistyczny na zagospodarowanie śródmieścia na północ od linii kolejowej. Najbardziej reprezentacyjną w regionie w przyszłości miała się stać ulica Armii Czerwonej, dziś aleja Korfantego.
Pierwsze, co w tej części śródmieścia powstało, to Zenit i Delikatesy.
Spod ołówków architektów Miastoprojektu wyszły m.in.: hotel Katowice, Silesia, Superjednostka, Tysiąclecie, Gwiazdy.

Od 1963 do 1971 roku przy Armii Czerwonej i rynku powstały hotele Katowice i Silesia (stał się perłą PRL). Pojawił się Dom Prasy, budynki Biura Projektów Przemysłu Węglowego Separator, pałac ślubów, Ślizgowiec, Haperowiec i Superjednostka.
Dominantą całej arterii miał być budynek DOKP.

Wieżowiec DOKP (budynek Dyrekcji Okręgowych Kolei Państwowych) zbudowano przy rondzie w Katowicach.
Miał 72 metry wysokości, 18 pięter, ponad 17. tys. mkw. powierzchni użytkowej i był jednym z pierwszych katowickich wysokościowców. Gdy został oddany do użytku w 1974 roku, uchodził za bardzo nowoczesny biurowiec.

Musisz to wiedzieć

Dziś możemy już tylko wspominać o budynku DOKP i oglądać go na archiwalnych zdjęciach. Rozbiórka wieżowca rozpoczęła się w grudniu 2015 roku. Obecnie w jego miejscu stoi biurowiec .KTW I, a tuż obok trwa budowa drugiej, znacznie wyższej wieży.

Jak prezentowały się nowoczesne biurowce z tamtych lat na archiwalnych zdjęciach? Zerknijcie do galerii.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera