Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne defibrylatory w różnych częściach Bielska-Białej pomogą uratować czyjeś życie

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, podczas umieszczania pierwszego defibrylatora na placu Wojska Polskiego
Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej, podczas umieszczania pierwszego defibrylatora na placu Wojska Polskiego Jacek Kachel/ Wydział Prasowy UM BB
W różnych częściach Bielska-Białej zostały zamontowane nowoczesne defibrylatory, które są połączone systemem informatycznym z pogotowiem ratunkowym i Strażą Miejską. Dzięki temu w chwili wyjęcia urządzenia z osłony służby ratunkowe dostają sygnał, że ktoś potrzebuje pomocy. Defibrylatory w Bielsku-Białej to efekt interpelacji lekarki kardiolog Agnieszki Gorgoń-Komor, byłej radnej Bielska-Białej, a obecnie senator RP.

Defibrylator to urządzenie medyczne, które impulsami prądu o odpowiednio dużej energii oddziałuje na mięsień sercowy umożliwiając mu powrót do normalnej pracy. Właściwe użycie defibrylatora potrafi uratować życie osobie, u której doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Agnieszka Gorgoń-Komor, lekarka kardiolog, była radna Rady Miejskiej, a obecnie senator RP przypomina, że jeśli defibrylator zostanie zastosowany odpowiednio szybko, wówczas pacjent może wyjść bez szwanku z zatrzymania krążenia, a więc bez deficytu neurologicznego i uszczerbku na zdrowiu. Ale jeśli taka pomoc jest odwlekana, szanse pacjenta maleją.

To właśnie Gorgoń-Komor, jako radna Bielska-Białej apelowała o dostęp do takich urządzeń w mieście - w 2016 r. interpelowała o utworzenie aktualnej mapy lokalizacji defibrylatorów w mieście, następnie postulowała o instalację defibrylatora w Ratuszu, a w marcu 2019 r. zwracała się z propozycją umieszczenia tych urządzeń w autobusach MZK.

– Kiedy byłam radną, zgłosiłam interpelację dotyczącą umieszczenia defibrylatora w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej. I to urządzenie zostało wykorzystane. Pan ochroniarz, który go użył, uratował ludzkie życie. Ten człowiek wyszedł z tego bez szwanku – przypomina lekarka.

W efekcie jej starań na terenie Bielska-Białej zostało zamontowanych dziesięć defibrylatorów. Koszt tej inwestycji to ok. 150 tys. zł. Pierwszy defibrylator znalazł się na placu Wojska Polskiego.

Lokalizacje defibrylatorów w Bielsku-Białej

  • plac Wojska Polskiego
  • lotnisko w Aleksandrowicach
  • szalet na Bulwarach Straceńskich
  • Rynek
  • skatepark na Błoniach
  • dworzec PKP
  • Bielskie Centrum Kultury
  • Dom Kultury w Hałcnowie
  • siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej w Straconce
  • przystanek autobusowy przy hotelu Prezydent

Jak podkreślają bielscy urzędnicy, defibrylatory zamontowane w różnych częściach miasta to bardzo nowoczesne i łatwe w użyciu urządzenia. Opatrzone są prostymi, graficznymi wskazówkami, dzięki którym nawet osoby bez przeszkolenia będą wiedziały, jak nimi się posłużyć.

Urządzenia wydają także wskazówki głosowe i - co najważniejsze - są połączone systemem informatycznym z pogotowiem ratunkowym i Strażą Miejską. Dzięki temu w chwili wyjęcia urządzenia z osłony służby ratunkowe dostają sygnał, że ktoś potrzebuje pomocy.

- To, że te defibrylatory będą w miejscach publicznych i będą sprzężone z pogotowiem ratunkowym i pomocą doraźną, jest sprawą najważniejszą. Myślę, że bielszczanie zasługują na to, żeby być bezpiecznymi w przestrzeni publicznej, zanim dotrze do nich wykwalifikowana pomoc - podkreśla Agnieszka Gorgoń-Komor.

Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej podczas umieszczania pierwszego defibrylatora na placu Wojska Polskiego zwrócił uwagę, że to urządzenie jest bardzo pomocne w momencie ratowania życia.

- Umówmy się, że to ogromny stres dla osoby udzielającej pomocy. Nawet dla nas, a przecież jesteśmy przeszkoleni, bo uczą nas, jak wykonywać akcję reanimacyjną. Jednak zdenerwowanie może powodować, że zapomnimy o pewnych elementach i kolejności wykonywania czynności. A to urządzenie myśli za nas - w kolejnych krokach informuje o tym, w jaki sposób należy prowadzić akcję reanimacyjną – wyliczał.

Warto dodać, że defibrylatory dzięki łączności umożliwiają personelowi ratowniczemu pełny obraz każdego zdarzenia - w efekcie jeszcze przed przybyciem na miejsce, ratownicy będą już znać szczegóły dotyczące wykonanych wstrząsów, czy aktualny zapis EKG pacjenta.

Jak skorzystać z defibrylatora?

Należy otworzyć pokrywę aparatu i odsłonić klatkę piersiową pacjenta, a następnie pociągnąć za czerwony uchwyt i założyć elektrody na klatce piersiowej pacjenta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera