Cytomer spektralny AURORA jest jednym z najnowocześniejszych sprzętów służących do pogłębionej diagnostyki chorób onkologicznych i hematologicznych u dzieci. Teraz będą mogli korzystać z niego specjaliści z zabrzańskiej Pracowni Immunologii w Szpitalu Klinicznym nr 1 SUM.
– Daje nam on zupełnie nowe możliwości – mówi dr hab. n. med. Łukasz Sędek, adiunkt badawczo- dydaktyczny w Katedrze Mikrobiologii i Immunologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Umożliwia zaawansowaną diagnostykę chorób hematologicznych u dzieci, w tym ostrych białaczek, a także późniejsze ich monitorowanie - wyjaśnia.
Cytometr spektralny AURORA, firmy CYTEK Bioscience, służy do analizy szpiku kostnego pacjentów w zakresie m.in.: diagnostyki białaczek i chłoniaków, monitorowania procesu leczenia, określania rokowania i pośrednio wyjaśniania przyczyn ich powstawania.

Nowy cytometr pozwoli lekarzom nie tylko na dokładniejszą diagnozę, ale także na monitorowanie choroby.
- Do tej pory wykorzystywaliśmy konwencjonalny cytometr przepływowy, który ma o wiele węższe możliwości, jeśli chodzi o monitorowanie choroby resztkowej. Nowy sprzęt jest lepszy. Umożliwia oznaczanie nawet ponad trzydziestu różnych markerów jednocześnie na komórkach, co daje znacznie szerszy pogląd. Cytometr znacznie rozszerzy nasze możliwości zarówno diagnostyczne, jak i badawcze - wyjaśnia dr hab. n. med. Łukasz Sędek.

Do Zabrza trafiają próbki z całej Polski. Pracownia Immunologii ratuje dzieci w całym kraju
Przy Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego działa Pracownia Immunologii. Wykorzystuje głównie technikę cytometrii przepływowej do diagnostyki chorób nowotworowych u dzieci, głównie ostrych białaczek, ale również chłodniaków, nerwiaków zarodkowych czy mięsaków tkanek miękkich. Każdego roku w Polsce rozpoznawanych jest około 250 przypadków ostrej białaczki limfoblastycznej (ALL) u dzieci. Próbki szpiku przesyłane są do Zabrza ze wszystkich polskich ośrodków hemato-onkologicznych w celu ilościowego określenia odpowiedzi na wdrożone leczenie.
- Jedną z naszych specjalności jest leczenie białaczki u dzieci i tym się zajmujemy już od kilkunastu lat. Cytometr jest podstawowym narzędziem, jeśli chodzi o rozpoznanie i monitorowanie. W tej chwili za pomocą tych klasycznych cytometrów potwierdzamy i weryfikujemy diagnozy wszystkich białaczek z całej Polski u dzieci - mówi podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański, Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej SUM, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Dodaje, że nowoczesny sprzęt będzie służył także w leceniu dzieci z Ukrainy, których coraz więcej jest leczonych w szpitalach SUM.
- Z drugiej strony, ten nowoczesny sprzęt będzie w całości służył pediatrii i będziemy zajmować się badaniem odporności, zarówno u dzieci po leczeniu choroby nowotworowej, jak i z biegiem czasu u innych pacjentów. Sprzęt daje nowe możliwości i cieszymy się, że możemy go zastosować – wyjaśnia.
"To jest przeskok z ziemi na księżyc"
Nowoczesny sprzęt nie trafiłby do Zabrza, gdyby nie fundacja Iskierka. Jego wartość wynosi 1 220 000 zł.
- Na Śląsku jest to jedyny taki sprzęt w Polsce, który obsługuje dzieci - mówi Jolanta Czernicka – Siwecka, prezeska Fundacji ISKIERKA. - Diagnostyka jest mocno pogłębiona. W 15 dobie, kiedy się bada dziecku szpik, poprzedni sprzęt pozwalał określić poziom komórek nowotworowych jeden do stu, a ten pozwala na poziomie jeden do miliona. To jest ogromny przeskok. To powoduje, że za tym idzie spersonalizowany proces leczenia, odpowiednia chemioterapia, mniej obciążająca, bardziej skuteczna. To jest przeskok z Ziemi na księżyc - dodaje.
Nie przeocz
Zobacz także
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?