Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowości Industriady 2021. Tego jeszcze nie było w trakcie Święta Szlaku Zabytków Techniki. 11 września technika nas zaskoczy

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Industriada 2021 to liczne wydarzenia w 38 obiektach w 25 miejscowościach województwa śląskiego
Industriada 2021 to liczne wydarzenia w 38 obiektach w 25 miejscowościach województwa śląskiego OK
W sobotę 11 września odbędzie się 12. edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Tegoroczna Industriada to 38 obiektów w 25 miejscowościach i motyw przewodni "Technika. To Was zaskoczy!". Każdy znajdzie coś dla siebie z oferta ponad 240 wydarzeń. Będą różne warsztaty, spektakle, koncerty, zwiedzania, wykłady, a nawet podziemny rafting. W tym roku nie zabraknie także nowości. Jakich? Sprawdźcie!

Industriada 2021. Co nowego w programie Święta Szlaku Zabytków Techniki?

Podziemny rafting w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu, pokaz ognia w obiekcie Wież KWK Polska w Świętochłowicach, warsztaty dla dzieci dotyczące różnych zastosowań węgla w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, czy rejs statkiem Kanałem Gliwickim z Mariny Gliwice. Tegoroczna Industriada, która odbędzie się 11 września, zapowiada się bardzo ciekawie.

Święto Szlaku Zabytków Techniki i największy festiwal dziedzictwa przemysłowego to wielka atrakcja w województwie śląskim. W 2021 roku wydarzenia będą organizowane w 38 obiektach. Niektóre z nich są znane i lubiane przez miłośników techniki, ale nie zabraknie także industrialnych nowości.

Zobacz zdjęcia

- Nowością tegorocznej Industriady są z pewnością wydarzenia w dwóch nowych obiektach zaprzyjaźnionych, czyli w Maszynowni Szybu Chrobry w Pszowie oraz w Pszowskiej Prochowni. Sądzimy, że to będą jedne z hitów Industriady, biorąc pod uwagę to, że pszowska maszynownia cieszy się sporym zainteresowaniem i fani industrialnych klimatów planują się tam wybrać 11 września - Anna Franisz, specjalista ds. marketingu w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Dodajmy do tego również finał Industriady, który w tym roku odbędzie się w nowo otwartej strefie w lipcu tego roku - w strefie Carnall Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. To będzie dopiero czwarte tak duże wydarzenia w tej strefie. Program Industriady jest bardzo bogaty. W tym roku to jest 38 obiektów i każdy z obiektów stanął na wysokości zadania. Jestem pewna, że zgodnie z motywem Industriady, będziemy zaskakiwać w każdym obiekcie - dodaje Anna Franisz, specjalista d.s marketingu w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Po raz pierwszy wydarzenia w ramach Industriady będą organizowane też w Browarze Zamkowym w Raciborzu. To obiekt zaprzyjaźniony Szlaku Zabytków Techniki. Tam zaplanowano m.in. bieg sprawnościowy, fabularne zwiedzanie z przewodnikiem Browaru Zamkowego oraz Zamku Piastowskiego w Raciborzu z udziałem aktorów z Teatru Wodzisławskiej Ulicy, a także konkurs malarski dla dzieci i koncerty.

Święto Szlaku Zabytków Techniki organizowane jest już po raz dwunasty. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest "Technika. To Was zaskoczy". Wydarzenie odpędzie się w 38 zabytkowych obiektach w 25 miastach województwa śląskiego. Łącznie przygotowano ponad 340 wydarzeń. A to wszystko jednego dnia - 11 września.

Otwarcie Industriady po raz pierwszy odbędzie się na terenie osiedla robotniczego w Czerwionce-Leszczynach - Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko” – Familoki. To 84 budynki, murowane z czerwonej cegły z elementami ornamentów z białej cegły glazurowanej, elementami „muru pruskiego”, fragmentami gładkich piaskowych tynków i innymi zdobieniami elewacji. W tym miejscu o godzinie 12.00 rozpocznie się Industriada 2021. Na scenie zaśpiewa Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Nie przeocz

Cały program Industriady 2021 dostępny jest - TUTAJ.

10 hitów Industriady:

  1. Fish Basket – koncert - Browar Obywatelski w Tychach
  2. Muzyka plus Matematyka – interaktywny spektakl popularno – naukowy - Szyb Prezydent wraz z Kompleksem Sztygarka, Chorzów
  3. Spektakl Hi – Tech Music - Familoki, Czerwionka – Leszczyny
  4. Pokaz multimedialny ,,Panteon” – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka - Muzeum Śląskie, Katowice
  5. Cięcie wraku samochodu – występ - Centralne Muzeum Pożarnictwa, Mysłowice
  6. Pokaz laserów przestrzennych oraz koncert na harfie laserowej - Kolonia Robotnicza Ficinus, Ruda Śląska
  7. Spektakl taneczno – akrobatyczny PROMETEUSZ - Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Rybnik
  8. Materia inaczej nazwana – spektakl teatru tańca DYEMOTION - Park Tradycji, Siemianowice Śląskie
  9. Spektakl MASZYNA W TRZECH AKTACH - Sztolnia Czarnego Pstrąga, Tarnowskie Góry
  10. Techniczne Brzmienie - Sztolnia Królowa Luiza, Zabrze

Bezpłatny transport w trakcie Industriady

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki industrialne obiekty łączy sieć bezpłatnego transportu. Jego organizatorami są Koleje Śląskie, Zarząd Transportu Metropolitalnego oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.Oficjalni organizatorzy publicznego transportu zbiorowego zapewniają uczestnikom święta bezpłatne przejazdy kolejami, autobusami, tramwajami i trolejbusami.

Bezpłatny przejazd możliwy będzie w dniu Industriady 11 września. Pociągami Kolei Śąskich mozna jeździć bezpełniae uprzednio rezerwując bilet - TUTAJ. Z bezpłatnego transportu ZTM można skorzystać dzięki kuponowi dostępnemu na stronie Industriady - TUTAj.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera