Czego możemy spodziewać się 24 września w MCK-u?
Chcemy promować świadomość zdrowotną, mówić ludziom o tym jak żyć, żeby żyć zdrowo. Przede wszystkim skupiamy się na kwalifikacji czynników ryzyka czyli podstawowych badaniach profilaktycznych, ale również promocji zdrowia - jak się odżywiać, jak racjonalnie uprawiać sport bądź aktywność ruchową w zależności od wieku. Te wszystkie czynniki mają doprowadzić do takiej sytuacji, że mamy żyć długo i w pełnym zdrowiu.
Wydaje się, że ludzie chętnie korzystają z takich wydarzeń. W końcu nie trzeba się specjalnie umawiać, Centralny Punkt Pacjenta ma bardzo dogodną formę.
Wierzymy, że taka forma promocji zdrowia spotyka się z zainteresowaniem i zrozumieniem. W Polsce mamy problem z korzystaniem pacjentów z profilaktyki i promocji zdrowia. Mamy w kraju bardzo wiele programów profilaktycznych kierowanych do różnych grup pacjentów nakierowanych na wykrywanie poszczególnych problemów zdrowotnych, natomiast zgłaszalność w tych programach nie zawsze jest satysfakcjonująca. My wywodząc się pierwotnie z medycyny naczyniowo-sercowej zaprosiliśmy do współpracy onkologów, dlatego że większość identyfikowalnych i modyfikowalnych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i chorób onkologicznych jest wspólna, taka np. jak palenie tytoniu, otyłość i nadwaga. Możemy podejmować wspólne działania po to, by zachęcać ludzi do korzystania z ludzi do tego typu badań.
Jak wyglądają statystyki. Z jakim problemem zdrowotnym najczęściej borykają się Polacy?
Problemy zdrowotne, z którymi się najczęściej borykamy zależy od grupy wiekowej i płci. W zależności od wieku te problemy się zmieniają. Ale jeśli mówimy o głównym problemie i dwóch najczęściej występujących problemach zdrowotnych, to są choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory. Oczywiście w państwach wysoko rozwiniętych, a Polska ma ambicję żeby w tej grupie się plasować, zaczynają dominować jako główny problem zdrowotny nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego przesuwają się na drugą pozycję, ale to nie jest pozycja o której powinniśmy zapominać i przyjąć za pewnik, że ten problem już nie istnieje. To najważniejsze problemy.
I tu profilaktyka jest bardzo ważna.
Najważniejsza.
Pierwsza edycja Centralnego Klubu Pacjenta cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Zobaczymy, co wówczas przygotowali organizatorzy.
Nie przeocz
- Likwidacja kopalń na Śląsku. Do kiedy będą fedrowały? Niektóre zamkną już niebawem
- W tych 20 miastach w Śląskiem żyje się najlepiej. Tak ocenili sami mieszkańcy. Zobacz
- Gigantyczna inwestycja kolejowa w Katowicach. Oto, co czeka pasażerów i kierowców
- Śląskie zrywa z betonozą. Duże zmiany w Bielsku-Białej i Rudzie Śląskiej
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?