Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy angiograf w Szpitalu Kolejowym w Katowicach. To pierwsze takie urządzenie w Polsce. Wykonuje precyzyjnie pięć różnych badań

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Szpital Kolejowy w Katowicach dostał nowy sprzęt. Aparatura wraz z nowym laserem umożliwi także rozpoczęcie leczenia niektórych chorób rzadkich, jak np. chorioretinopatia surowicza, która w skali kraju dotyka kilkadziesiąt tysięcy osóbZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szpital Kolejowy w Katowicach dostał nowy sprzęt. Aparatura wraz z nowym laserem umożliwi także rozpoczęcie leczenia niektórych chorób rzadkich, jak np. chorioretinopatia surowicza, która w skali kraju dotyka kilkadziesiąt tysięcy osóbZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arkadiusz Gola / Polska Press
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach ma nowy, wart ponad pół miliona złotych angiograf z OCT, czyli optyczną tomografią. To pierwsze tej klasy urządzenie w Polsce do diagnostyki chorób siatkówki oka. Można wykonać nim pięć różnych badań. – Otwiera to całkiem nowy rozdział w zakresie diagnostyki. Porównałbym urządzenie do precyzyjnego radaru, który umożliwia lądowanie samolotu w bardzo gęstej mgle – podkreśla prof. Edward Wylęgała, szef oddziału okulistyki w katowickim szpitalu.

Za pomocą nowego urządzenia, platformy multimodalnej, specjaliści Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który znajduje się w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach, perfekcyjnie zdiagnozują zwyrodnienia plamki żółtej, chorych z retinopatią cukrzycową czy schorzeniami naczyniowymi siatkówki, jak zator tętnicy czy zakrzep żył siatkówki.

Szpital Kolejowy w Katowicach dostał nowy sprzęt

Aparatura wraz z nowym laserem umożliwi także rozpoczęcie leczenia niektórych chorób rzadkich, jak np. chorioretinopatia surowicza, która w skali kraju dotyka kilkadziesiąt tysięcy osób. Chodzi o terapię fotodynamiczną, która dotąd nie była wykonywana w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Będziemy pierwszym ośrodkiem w Polsce oferującym taką terapię w ramach NFZ - zaznacza prof. Edward Wylęgała, szef oddziału okulistyki w katowickim szpitalu.

Nowe urządzenie ma bowiem nie tylko angiograf, który obrazuje struktury naczyń krwionośnych oka, ale wyposażone jest również w tomograf optyczny, który doskonale diagnozuje siatkówkę. Można nim wykonać pięć różnych badań, co zwłaszcza w dobie pandemii jest niezwykle istotne, gdyż pozwoli pacjentom uniknąć przechodzenia do pięciu różnych pomieszczeń. Jednak nie o oszczędność czasu i miejsca tu chodzi.

Nie przeocz

– Inwestycja otwiera całkiem nowy rozdział w zakresie diagnostyki chorób siatkówki oka. Porównałbym urządzenie do precyzyjnego radaru, który umożliwia lądowanie samolotu w bardzo gęstej mgle – podkreśla prof. Edward Wylęgała.

Aparatura umożliwia bowiem bardzo dokładne zbadanie jednego punktu siatkówki przy użyciu aż pięciu technik. – Choroby siatkówki mają to do siebie, że aby ich leczenie przebiegało poprawnie, potrzebujemy gigantycznej precyzji diagnostycznej – tłumaczy dr n. med. Sławomir Teper, okulista oddziału okulistyki w katowickim szpitalu. – Nawet niewielkie przesunięcie, o ułamek milimetra, informuje o progresji choroby. To urządzenie umożliwi nam dopasowanie leczenia do konkretnego pacjenta, można by powiedzieć, że spersonalizuje je. Pozwoli sięgnąć bardzo szeroko i zobaczyć trudne w leczeniu zmiany w bardzo dużej rozdzielczości – wyjaśnia lekarz.

Klinika pracowała normalnie przez cały okres pandemii

Pieniądze na nowy sprzęt wyłożył urząd marszałkowski. Klinika bowiem, choć jest Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, to mieści się w Okręgowym Szpitalu Kolejowym, który jest placówką samorządu wojewódzkiego. – Cieszę się z tej inwestycji, bo choć czas pandemii jest bardzo trudny, to trzeba wciąż leczyć inne choroby – podkreśla Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Izabela Domogała z zarządu województwa przypomina natomiast, że choć w katowickim szpitalu funkcjonowały oddziały covidowe, to klinika okulistyczna pracowała normalnie przez cały okres pandemii.

Musisz to wiedzieć

To nie pierwszy taki zastrzyk inwestycyjny dla kliniki. Ponad dwa lata temu urząd marszałkowski doposażył oddział w nowoczesny, hybrydowy mikroskop Artevo, który pozwala lekarzom przeprowadzać zabiegi zarówno w trójwymiarze, jak i w technologii 2D, w rozdzielczości 4K, czyli najwyższej, jaka jest obecnie możliwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera