Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum administracyjne Rudy Śląskiej - odwiedzamy Nowy Bytom. Nad dzielnicą góruje wielki piec hutniczy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy Bytom w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Historia Nowego Bytomia, dzielnicy Rudy Śląskiej, nierozerwalnie związana jest z rozwijającym się tu przez lata przemysłem ciężkim – górniczym i hutniczym. Nad dzielnicą do dziś góruje wielki piec tutejszej Huty Pokój będąc jej charakterystyczną, acz wątpliwą ozdobą. Zapraszamy na spacer ulicami rudzkiej dzielnicy. Zajrzymy na osiedle robotnicze Kaufhaus i przejdziemy się ulicą Niedurnego – główną arterią Nowego Bytomia.

Nowy Bytom - nazwa zobowiązuje

Tereny dzisiejszego Nowego Bytomia początkowo były obszarem dworskim, odrębną jednostką administracyjną. W kwietniu 1890 wcielono je do odległego miasta Bytomia. Obszar stał się eksklawą miasta, czyli obszarem należącym do terytorium miasta, ale położonym w oddzieleniu od jego głównego obszaru.

W 1922, po podziale Górnego Śląska, teren dzisiejszej dzielnicy Rudy Śląskiej został przyłączony do Polski i przekształcono go w samodzielną gminę. Wówczas nadano mu nazwę, która funkcjonuje do dziś. Warto wspomnieć, że na przełomie XVIII i XIX wieku na tych terenach rósł las, któremu nadano niemiecką nazwę Schwarzwald. Osoby obeznane z topografią Rudy Śląskiej na pewno błyskawicznie podchwycą skojarzenie. W styczniu 2006 decyzją Rady Miasta wydzielono nową/starą dzielnicę w mieście – Czarny Las. Nową, bo formalnie rzecz biorąc jest to najmłodsza dzielnica Rudy Śląskiej, a starą, bo kiedyś tą nazwą określano obszar obecnego Nowego Bytomia.

Należy również podkreślić, że w latach 1947–1958 Nowy Bytom był odrębnym miastem. W 1959 został połączony z miastem Ruda, tworząc miasto o nazwie Ruda Śląska.

Zapraszamy na spacer po najstarszej dzielnicy Rudy Śląskiej

Nowy Bytom – tradycja i nowoczesność

Spacerując ulicami Nowego Bytomia nie sposób nie zauważyć wielkiego pieca Huty Pokój znajdującego się przy ul. Niedurnego. Huta Friedenshütte, jak początkowo nazywał się rudzki zakład, powstała w 1840 r. Rozwój zakładu ciągnął za sobą konieczność rozwoju budownictwa mieszkaniowego dla pracowników. Równolegle z uruchomieniem huty oddano do użytku dwa pierwsze budynki mieszkalne. Nieco później, bo w latach 1880–1913, powstało osiedle Kaufhaus. Do dziś zachowała się jedynie część dawnej zabudowy. W latach 80. ubiegłego wieku podjęto decyzję o rozbiórce Kaufhausu. W rezultacie przestała istnieć połowa najstarszej części osiedla.

Idąc dalej wzdłuż ul. Niedurnego dojdziemy „sypialni Nowego Bytomia”, czyli potężnego bloku mieszkalnego zbudowanego w latach 1970-71. Dłuższy bok budynku ma prawie 150 metrów długości, a jego powierzchnia zabudowy wynosi 3360 mkw. W bloku o kubaturze 99738 metrów sześciennych mieszczą się 434 mieszkania rozmieszczone na dziesięciu piętrach. Blok mieści przeszło 800 mieszkańców, którzy mają do dyspozycji cztery klatki schodowe.

Stąd już krok do pobliskiego Parku Dworskiego, który od superjednostki jest oddzielony jedynie ciągiem familoków. Idąc w przeciwnym kierunku wejdziemy na pl. Jana Pawła II, znajduje się tu Urząd Miasta i kościół św. Pawła Apostoła, będący niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Nieco dalej, przy ul. Hallera, znajdziemy kolejny park. To miejsce zostało niedawno gruntownie odnowione.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć na Nowym Bytomiu, a które miejsca lepiej omijać? Piszcie w komentarzach.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera