Nowy cmentarz w Katowicach. Zabiegano o niego od wielu lat. Już w latach dziewięćdziesiątych prosiło o niego 6 tysięcy ludzi. ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Cmentarz poświęcił abp Adrian Galbas.
Cmentarz poświęcił abp Adrian Galbas. Biuro Prasowe archidiecezji katowickiej
W poniedziałek 5 czerwca arcybiskup Adrian Galbas poświęcił cmentarz na osiedlu Witosa w Katowicach. Wierni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w końcu mają miejsce, gdzie mogą grzebać swoich bliskich. Dotychczas korzystali z cmentarzy wielu okolicznych parafii.

Nowy cmentarz na osiedlu Witosa w Katowicach

O nowy cmentarz na osiedlu Witosa zabiegano od dawna. Dotychczas wierni z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta grzebali swoich bliskich m.in. na Załężu, na Dębie, w Chorzowie Batorym, na osiedlu Tysiąclecia czy też cmentarzu komunalnym. W 2016 roku miasto nabyło od Lasów Państwowych ziemię oraz przekazało ją parafii.

— Pierwsze wnioski o budowę cmentarza spływały do władz miasta jeszcze w latach 90., właściwie od czasu poświęcenia nowego kościoła w Osiedlu Witosa. Jeśli mnie pamięć nie myli, jeden z wniosków podpisało około... 6 000 osób. Nie 60, nie 600, a 6 tysięcy! Kopia tego wniosku odnaleziona została kiedyś przez nas w siedzibie Rady Dzielnicy nr 8 Osiedle Witosa – pisze radny Katowic Krzysztof Kraus.

Od poniedziałku, 5 czerwca, sytuacja się zmieniła – budowa dobiegła końca. Tego dnia arcybiskup katowicki Adrian Galbas poświęcił nowy cmentarz. Po mszy świętej o godzinie 18.00 (za fundatorów) wraz z parafianami przeszedł na nową nekropolię. Co ciekawe, nowego cmentarza doczekał się także posługujący roku na Witosa proboszcz. W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta ks. Józef Grygier jest od 1998 roku. W tym roku przechodzi na emeryturę.

Jak wygląda nowy cmentarz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach?

Nowy cmentarz parafialny nie jest zbyt duży. Znajduje się tuż obok kościoła. W jego centrum znajduje się krzyż, który postawiono na nim pod koniec marca tego roku. Z tyłu wybudowano niewielkie i niskie kolumbaria. Na cmentarz łatwo dojechać komunikacją miejską – znajduje się tuż obok przystanku autobusowego. Wytyczono także pierwsze alejki, a przy płocie posadzono krzewy, które z czasem utworzą zieloną ścianę. Warto dodatkowo podkreślić, że cmentarz na Witosa sąsiaduje z pobliskim lasem.

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie