Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dworzec kolejowy w Częstochowie jednak powstanie. PKP podpisało umowę. Zobaczcie wizualizacje

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Wizualizacje nowego dworca kolejowego w Częstochowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wizualizacje nowego dworca kolejowego w Częstochowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE PKP S.A.
W Częstochowie powstanie nowy dworzec kolejowy na miarę oczekiwań mieszkańców. Pod koniec 2023 roku powinien być już gotowy nowy dworzec główny w Częstochowie. PKP SA podpisały umowę z projektantami dworca.

Nowy dworzec Częstochowa Główna zaprojektuje konsorcjum firm, w którym liderem jest pracownia Toprojekt Marek Wawrzyniak z Rybnika, a pracowniami wspierającymi And Studio z Paryża i Studio Antonini z Paryża.

Są to firmy, które wygrały konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej obejmującej dworzec Częstochowa Główna oraz zabudowę i zagospodarowanie terenu jego otoczenia.

ZOBACZCIE WIZUALIZACJE NOWEGO DWORCA

– Przebudowa Dworca Głównego w Częstochowie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych to kolejny krok ku poprawie jakości obsługi podróżnych w dużych miastach. Jest to jeden z 4 przebudowywanych dworców w województwie śląskim i jeden z prawie 200 w całym kraju. Na Program Inwestycji Dworcowych polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł. Mam nadzieję, że zmodernizowany dworzec będzie wizytówką miasta nie tylko dla podróżnych z Polski, ale także dla pielgrzymów odwiedzających licznie Sanktuarium na Jasnej Górze – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Nie przeocz

– Podpisanie umów na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowego dworca Częstochowa Główna to ważny krok w procesie inwestycyjnym. Jestem przekonany, że dzięki pracom projektowym koncepcja, którą zobaczyliśmy po rozstrzygnięciu konkursu architektonicznego, nabierze realnych kształtów. Naszym głównym celem jest poprawa jakości obsługi wszystkich grup podróżnych oraz uzyskanie spójnej i przyjaznej użytkownikom przestrzeni dworcowej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA.

Etap projektowania zakończy się uzyskaniem pozwolenia na budowę jesienią 2021 roku. Następnie zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych, a po jego wyborze, rozpocznie się budowa nowego dworca Częstochowa Główna. Planowany termin oddania obiektu do użytkowania to koniec roku 2023. Jednak ostateczna data zakończenia inwestycji będzie zależna od terminowości poszczególnych jej etapów.

Budowa nowego dworca Częstochowa Główna będzie realizowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dokładne koszty inwestycji będą znane po opracowaniu dokumentacji projektowej oraz rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Musisz to wiedzieć

Jaki będzie nowy dworzec w Częstochowie

Wybrana koncepcja budynku dworca zakłada powstanie w miejscu obecnych pawilonów wschodniego i zachodniego dwóch nowych, przeszklonych budynków.

Wizualizacje nowego dworca kolejowego w Częstochowie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowy dworzec kolejowy w Częstochowie jednak powstanie. PKP p...

W części wschodniej planowane jest umieszczenie na parterze kas biletowych, informacji, punktu wynajmu samochodów, automatów biletowych, toalet oraz zejścia do przejścia podziemnego. Na poziomie pasażu górnego (piętro) mają pojawić się pozostałe pomieszczenia obsługi podróżnych (poczekalnia, restauracja, miejsce zabaw dla dzieci, księgarnia, kaplica i drugi zespół toalet). Ostatnia kondygnacja skryje pomieszczenia techniczne i administracyjne. W części zachodniej znajdą się m.in. mała poczekalnia, biletomaty i toalety. Pasaż nad torami pełnić będzie funkcję handlową.

W sąsiedztwie nowej bryły zaprojektowano wieżę zegarową nawiązującą do zlokalizowanego po wschodniej stronie stacji dawnego dworca kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, który posiadał tego rodzaju dominantę architektoniczną

Zobacz koniecznie

Nową fasadę dworca od części wschodniej będą tworzyły paskowany, biało-czarny prostopadłościan części górnej oparty na szklanej ciemnej części dolnej i nowa wolnostojąca wieża. Projektant zaproponował zastosowanie mlecznego szkła jako okładziny wieży. Materiał ten daje możliwość zarówno odbijania światła dziennego, jak i podświetlenia nocą od wewnątrz. Według koncepcji fasada części zachodniej pokryta zostanie w górnej części metalowymi refleksyjnymi panelami. Ma to za zadanie umożliwić „grę świateł”, która „odmaterializuje” obiekt i da wrażenie liniowego ruchu, który jest kwintesencją kolei.

Zwycięska koncepcja zakłada również zagospodarowanie terenu w okolicy dworca, które mogłoby zostać zrealizowane w drugiej fazie projektu, a część rozwiązań komunikacyjnych nawet w pierwszej. Istotnym założeniem przedstawionym w koncepcji jest przesunięcie węzła przesiadkowego bliżej części zachodniej nowego dworca

Obecny gmach dworca oddano do użytku w 1996 r. i był on wtedy najnowocześniejszym dworcem w Polsce. Zaprojektował go Ryszard Frankowicz. Architektonicznie to postmodernizm lat 90. XX w.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera