Tak wygląda nowy dworzec kolejowy w Raciborzu
Z każdym tygodniem widać postępy prac związanych z budową nowego dworca kolejowego w Raciborzu. To inwestycja, która była wyczekiwana przez mieszkańców od ponad 25 lat. Poprzedni budynek nie tylko nie spełniał już wszystkich swoich funkcji, ale przede wszystkim był obiektem, którym nie mogło chwalić się miasto. To właśnie dlatego jeszcze poprzednie władze Raciborza zabiegały o budowę nowego obiektu.
A będzie co podziwiać, choć już teraz widać efekt znacznej części prac. Nowoczesny budynek składa się z trzech połączonych ze sobą elementów. Elewacja dworca zyskała już nowoczesny i nieco industrialny wygląd, z kolei w fasadzie znalazły się wielkopowierzchniowe przeszklenia mające na celu doświetlenie wnętrz budynku. Szczyt części centralnej został zwieńczony zegarem oraz podświetlanym napisem z nazwą dworca kolejowego. Interesująco prezentuje się również południowa ściana budynku. Zaprojektowano tam „zieloną ścianę” o powierzchni 60 m kw., na której docelowo ma rosnąć prawie pięćset roślin siedmiu gatunków, w tym m. in. trzmielina, barwinek pospolity czy turzyca. Elewacja dworca w nowej odsłonie zyska jednocześnie nową iluminację podkreślającą jego bryłę.
Nie tylko sama obsługa podróżnych
Po przebudowie, dworzec kolejowy w Raciborzu będzie spełniał kilka funkcji. Choć budynek będzie mniejszy niż obecnie, w jego centralnej części zaprojektowano nowocześnie urządzoną przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol oraz sąsiadującą z nim poczekalnię. Pojawią się miejsca do spoczynku, gabloty na rozkłady jazdy, a także elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Tuż obok poczekalni i holu w jednym z pomieszczeń będzie się znajdował parking rowerowy na 26 jednośladów.
Z kolei na piętrze, pojawi się letnia poczekalnia, będąca jednocześnie tarasem widokowym – otwartą przestrzenią, przykrytą dachem z naświetlem w części centralnej, z zielenią i małą architekturą. Z nowego tarasu, będzie można dostrzec m. in. wieżę kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Również skrzydła budynku zyskają całkiem nowe funkcje. Na parterze zaprojektowano przestrzeń dla gminy Racibórz, a na piętrze biura dla spółek kolejowych. Po drugiej stronie znajdzie się miejsce dla lokali handlowo-usługowych, a także strefy kultury.
- Nowy dworzec się komfortowy, bezpieczny oraz ekologiczny. Wewnątrz podróżni znajdą gustownie i nowocześnie urządzoną przestrzeń obsługi podróżnych oraz miejską strefę kultury. Z ciekawszych rozwiązań architektonicznych należy wspomnieć o tarasie na dachu budynku oraz „zielonej ścianie” zbudowanej z roślin na południowej elewacji dworca – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Nowy dworzec w Raciborzu ma być w pełni przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Stanie się również miejscem, gdzie zastosowany zostanie szereg ekologicznych rozwiązań. To między innymi energooszczędne oświetlenie, odzysk wody deszczowej czy panele fotowoltaiczne. Przed dworcem powstanie parking dla samochodów, wyremontowane mają zostać również chodniki.
Urban Lab na dworcu PKP
To jednak nie wszystko, bo część dworca zamieni się w przestrzeń, gdzie będą spotykać się samorząd, biznes, nauka, organizacje pozarządowe i aktywni mieszkańcy. To tzw. Urban Lab, gdzie będą rodziły się pomysły mieszkańców na Racibórz. Prace adaptacyjne mają ruszyć w momencie, gdy PKP dokona odbioru budowy i odda poszczególne przestrzenie miastu.
[cyt]- Przestrzeń Urban Labu ma być miejscem dla każdego, składać się będzie z części kawiarniano-gastronomicznej, dużej sali warsztatowej, małej salki spotkań oraz biura. W tym miejscu aktywność obywatelska będzie kluczowa, budżet obywatelski i inicjatywa lokalna wejdą na nowy poziom współpracy mieszkańców z miastem. Będzie to miejsce organizacji konferencji, warsztatów, bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców organizowanych przez Miasto, NGO’sy i grupy nieformalne - tłumaczyli w kwietniu raciborscy urzędnicy.
W raciborskim Urban Labie ma znaleźć się przestrzeń coworkingowa i do wymiany doświadczeń: spotkań zarówno formalnych jak i nieformalnych. W sercu miasta będzie można napić się dobrej kawy, spotkać z przyjaciółmi, ale też przeprowadzić spotkanie biznesowe lub posiedzenie zarządu organizacji pozarządowej.
Zadanie dotyczące przebudowy dworca w Raciborzu jest zrealizowane w ramach Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 roku. Całość programu Kolej+ ma zostać zrealizowana do 2029 roku. Jego realizacja ma wpłynąć na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów. Program jest wart około 13,3 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 2 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Przebudowa dworca w Raciborzu wyniesie nieco ponad 30 mln złotych. Inwestycja powinna zakończyć się we wrześniu tego roku.
Nie przeocz
- Lato w górniczym Jastrzębiu-Zdroju w PRL. Mamy kolorowe zdjęcia z 1979 roku
- Te fotoradary na Śląsku robią najwięcej zdjęć. Rekordzista "złapał" 6 tys. kierowców
- Oto 15 szkół w Śląskiem z najgorszymi wynikami matur 2024. Poniżej 50% zdawalności
- Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu. 170 wystawców i atrakcje dla całych rodzin
Musisz to wiedzieć
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?