Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy egzamin zawodowy: Więcej górników, informatyków, ekonomistów i budowlańców

Paweł Pawlik
arc.
Nowy egzamin zawodowy: Eksploatacja złóż podziemnych - to kierunek cieszący się największym zainteresowaniem wśród osób zdających egzamin zawodowy.

Nowy egzamin zawodowy: Egzaminy zawodowe trwają praktycznie bez przerwy, cały rok. W 2014 roku odbyło się lub dalej trwa łącznie 5 sesji egzaminacyjnych: 2 sesje dotychczasowego egzaminu oraz 3 sesje egzaminu z kwalifikacji (według nowej formuły).

- Do starego egzaminu przystępują tylko absolwenci szkół, a do nowego egzaminu przystępują głównie uczniowie i słuchacze - w trakcie nauki, uczestnicy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów eksternistycznych, czyli osoby uczące się samodzielnie, poza szkołą. Na ogół są to osoby, które nabyły umiejętności w pracy i oczekują ich potwierdzenia na egzaminie - mówi Roman Dziedzic, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Obecna sesja trwa od 26 maja i potrwa do 7 lipca. W województwie śląskim zgłoszono ponad 18 tys. zdających, w tym 15 359 uczniów, 2 422 uczestników kursów oraz 1025 osób uczących się samodzielnie.

Wśród nowej formuły egzaminu, czyli kwalifikacji, zdecydowanie największa liczba osób wiąże swoją przyszłość z górnictwem. Do egzaminu z Eksploatacji złóż podziemnych podeszło blisko 2,5 tys. osób. Drugi z najbardziej obleganych egzaminów dotyczy przyszłych informatyków, którzy zdają kwalifikację z Montażu i eksploatacji komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych - ponad 1,7 tys. osób. Nie przybędzie natomiast stolarzy, geodetów czy dyplomowanych kurierów.

Podobny rozkład sił dotyczy osób podchodzących do "starego egzaminu". Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z górnictwem. Technikiem górnictwa podziemnego, tylko w trakcie trwającej sesji egzaminacyjnej, chce zostać 801 osób. W roli górnika eksploatacji podziemnej widzi się ponad 470 osób. Natomiast absolwenci techników często walczą o tytuł technika informatyki (1953 osoby), technika ekonomisty (1207 osób) czy technika budownictwa (924 osoby). - Zdawalność egzaminów zawodowych w województwie śląskim nie odbiega od średniej krajowej. Różnica tkwi, rzecz jasna, w wybieranych kierunkach edukacji - mówi Dziedzic.

Aby dostać tytuł i dyplom, trzeba uzyskać odpowiednią ilość punktów: z części pisemnej co najmniej 50 proc. oraz z części praktycznej co najmniej 75 proc. Jeśli wynik będzie negatywny, zdający ma prawo podejść ponownie do egzaminu. Niestety, nie w czasie sesji poprawkowej - kandydat będzie mógł bowiem przystąpić do egzaminu zgodnie z terminem przewidzianym przez ministerstwo, czyli po upływie kilku miesięcy.


*Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014
*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!
*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!