Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kodeks pracy [NOWE PRZEPISY KODEKSU PRACY] Są korzystniejsze dla pracowników

Jadwiga Jenczelewska
123RF
Nowy kodeks pracy, NOWE PRZEPISY KODEKSU PRACY: Obowiązują znowelizowane przepisy Kodeksu pracy, korzystniejsze dla pracowników. Masz pytania? Zadzwoń pod numer 790-400-515 między 13 a 14

Nowy kodeks pracy, NOWE PRZEPISY KODEKSU PRACY:

1 stycznia 2016 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy. Ponieważ ustawa nowelizująca wiele praw została uchwalona w sierpniu 2015 r., a ze względu na znaczenie i zakres wprowadzonych nią zmian przewidziany okres vacatio legis wynosił 6 miesięcy, formalnie zaczyna obowiązywać od dziś.

- Najważniejsze zmiany dotyczą umów o pracę na czas określony - mówi Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach. - Pracodawca będzie mógł zawrzeć tylko trzy takie umowy z pracownikiem, maksymalnie na 33 miesiące.

Do tej pory było ograniczenie do dwóch umów terminowych, ale nie było ograniczenia czasowego. Można było np. zawrzeć jedną umowę na trzy lata, a potem drugą na kolejne trzy. Teraz ta możliwość znika.

Dzisiaj publikujemy pierwszą część zmian; drugą opublikujemy za tydzień.

Okręgowy Inspektorat Pracy wyjaśnia: Ważne zmiany i ograniczenia

Co zniknęło z Kodeksu pracy, a co się w nim pojawia?

Z nowego katalogu umów o pracę usunięto umowę na czas wykonywania pracy oraz umowę na zastępstwo. Obowiązują trzy rodzaje umów o pracę:

- na okres próbny,
- na czas określony,
- na czas nieokreślony.

Jest możliwość ponownego zawarcia umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem.

Umowę o pracę na okres próbny nieprzekraczający 3 miesięcy zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem jest możliwe:
1) jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy;
2) po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, jeżeli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy; w tym przypadku dopuszczalne jest jednokrotne ponowne zawarcie umowy na okres próbny (art. 25 §1, §3 Kodeksu pracy).

Jakie są ograniczenia zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony - w zakresie dopuszczalnej liczby umów oraz czasu trwania zatrudnienia na podstawie tego rodzaju umów?

Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech.

Jeżeli okres zatrudnienia -na podstawie umowy o pracę na czas określony - jest dłuższy niż 33 miesiące, lub jeżeli liczba zawartych umów jest większa niż 3, uważa się, że pracownik, odpowiednio od dnia następującego po upływie 33 miesięcy lub od dnia zawarcia czwartej umowy o pracę na czas określony, jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 25 1 § 1 Kodeksu pracy).

Uwaga! Jeżeli dana umowa jest czwartą zawartą na czas określony, to będzie ona skutkować zatrudnieniem na czas nieokreślony, nawet jeżeli nie został przekroczony 33-miesięczny limit.

Ograniczeń nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony:

1) w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy;
2) w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym;
3) w celu wykonywania pracy przez okres kadencji;
4) w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 251§ 4 Kodeksu pracy).
Nowe przepisy przewidują też nowe obowiązki informacyjne pracodawcy wobec Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawca zawiadamia właściwego okręgowego inspektora pracy, w formie pisemnej lub elektronicznej, o zawarciu umowy o pracę, o której mowa w art. 25 1 § 4 pkt 4 (chodzi o u-mowę, w której wskazano obiektywne przyczyny leżące po jego stronie - jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy), wraz ze wskazaniem przyczyn zawarcia takiej umowy - w terminie 5 dni roboczych od dnia jej zawarcia (art. 251 § 5 Kodeksu pracy).

Beata Sikora-Nowakowska,
rzecznik prasowy OIP w Katowicach

Dzisiaj konsultacja telefoniczna

Nowe przepisy Kodeksu pracy wprowadzają istotne zmiany m.in. w zasadach zawierania umów na czas określony.

Zrównany zostaje też okres wypowiedzeń umów na czas określony i nieokreślony. Gdy staż pracy w danym przedsię-biorstwie wynosi mniej niż sześć miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi teraz dwa tygodnie; od pół roku do mniej niż trzech lat - miesiąc, a trzy miesiące - gdy staż wynosi co najmniej trzy lata.

Dla Czytelników, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś więcej - na przykład czy te przepisy obejmą osoby, które od niedawna pracują, czy też dopiero nowo zatrudnionych - uruchamiamy specjalny numer telefonu: 790 400 515

Specjalista Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach dyżuruje dzisiaj pod nim w godzinach 13-14.

Zapraszamy!


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!