MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy kształt DK-46 w Częstochowie już się wyłania. Inwestycja pochłonie blisko 100 milionów! Na jakim etapie są prace?

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Nowy kształt DK-46 w Częstochowie już się wyłania
Nowy kształt DK-46 w Częstochowie już się wyłania MZD w Częstochowie
Ponad 98 mln zł pochłonie budowa nowej Drogi Krajowej nr 46 w Częstochowie. Jest ona prowadzona w istniejącym śladzie ulic Głównej i Przejazdowej. Aktualnie najbardziej intensywne prace trwają na budowie obiektu mostowego nad Stradomką i w sąsiedztwie linii kolejowej, głównie na przejazdach. Finał inwestycji zaplanowano na koniec 2023 roku.

Na jakim etapie są prace?

Inwestycja związana z przebudową DK 46 rozpoczęła się w ubiegłym roku. Obejmuje ona odcinek DK 46 od zachodniej granicy miasta do włączenia w ulicę Pułaskiego – w sumie 7,2 km drogi (w tym ponad 1,7 km nowego odcinka). Nowy fragment DK-46, będzie poprowadzony wzdłuż torów, od skrzyżowania ul. Głównej z ul. św. Jadwigi do włączenia w ul. Pułaskiego przy dworcu PKP Stradom.

W ramach zadania przebudowane bądź wybudowane zostaną główne skrzyżowania, a także infrastruktura podziemna i naziemna - w tym drogi rowerowe, chodniki i oświetlenie. Dzięki budowie nowego śladu drogi, czyli tzw. obejścia ul. Św. Barbary, drogi zachodniej części centrum miasta będzie omijał ruch tranzytowy.

- Najwięcej zadań do zrealizowania ekipy wykonawcy mają aktualnie na zamkniętych przejazdach kolejowych w ulicy Przestrzennej i Szybowej. Na tym drugim ruch kołowy ma zostać przywrócony od 3 grudnia - mówi Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie. - Wcześniej zrealizowano budowę obiektu mostowego nad Gorzelanką. Częściowo otwarte zostało już skrzyżowanie z ul. Tatrzańską.Odcinkowo główny ruch na budowie nowej DK-46 odbywa się po nowej nawierzchni choć poziomy jezdni m.in. ze środkowym pasem manewrowym z kostki zostaną wyrównane dopiero po uzupełnieniu struktury o warstwę ścieralną (ostatnią, wierzchnią część drogi) - dodaje.

Na budowie w ciągu ulic: Głównej i Przejazdowej w pięciu lokalizacjach ruch odbywa się wahadłowo ze sterowaniem sygnalizacją świetlną.

Plac budowy wizytował prezydent

Budowę nowej DK-46 wizytował prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. W przeglądzie części trwających prac towarzyszyli mu m.in. przedstawiciele wykonawcy i częstochowskiego MZD z z-cą dyrektora Piotrem Kurkowskim.

- Budowa nowej DK-46 w zachodniej części miasta to szansa na lepszą komunikację dla wszystkich mieszkańców, ale przede wszystkim na poprawę komfortu tych, przez których dzielnice droga przebiega i na które bezpośrednio oddziałuje. Dzielnice Gnaszyn-Kawodrza, Podjasnogórska, Stradom, Trzech Wieszczów dzięki tej inwestycji, na którą czekano od dłuższego czasu, zyskają lepszą drogę, a także impuls do rozwoju - mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że mimo szerokiego zakresu i trudności w prowadzeniu wielu prac "pod ruchem" oraz w sąsiedztwie linii kolejowej realizacja inwestycji będzie przebiegała zgodnie z planem. Wierzę, że z rozbudowanej drogi oraz nowego połączenia będziemy mogli skorzystać w przewidzianym umową terminie.

Finał inwestycji wartej ponad 98 mln złotych zaplanowano na koniec 2023 roku. Część pieniędzy na ten cel pochodzi z Unii Europejskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera