Nowy lek na koronawirusa to akryflawina? W Polsce nie jest dopuszczona. Obiecujące wyniki badań polskich i niemieckich naukowców

OPRAC.: KLM
Akryflawina może byc nowym lekiem na koronawirusa. Wyniki badań są obiecujące.
Akryflawina może byc nowym lekiem na koronawirusa. Wyniki badań są obiecujące. ARC Polska Presse
Udostępnij:
Akryflawina stosowana m.in. w leczeniu zakażenia układu moczowego może okazać się nowym lekiem na koronawirusa SARS-CoV-2 – donosi PAP opierając się na informacjach prof. Krzysztofa Pyrcia, biotechnologa i wirusologa z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie. Polscy badacze wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium od czerwca 2020 r. szukają skutecznego leku.

Znana od ponad stu lat akryflawina może okazać się nadzieją w walce z koronawirusem. Jak informuje PAP, badania polskich i niemieckich naukowców pokazały, że akryflawina hamuje białko umożliwiające namnażanie się koronawirusa.

Zespół badaczy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium od czerwca 2020 r. zajmuje się szukaniem leku na koronawirusa. Celem badań naukowców było jedno z białek wirusa o nazwie PLpro, które – jak tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć cytowany przez PAP - jest wielofunkcyjnym białkiem niezbędnym do namnażania się koronawirusa, a jednocześnie odpowiada za „wyłączanie” naturalnych systemów obronnych w komórce.

Naukowcy zrobili przegląd prawie 6 tys. leków zatwierdzonych do stosowania lub tych, które są na etapie rejestracji. Okazało się wtedy, że akryflawina - stosowana w niektórych krajach doustnie m.in. w leczeniu zakażenia układu moczowego - potrafi aktywnie hamować enzym PLpro w bardzo niskim stężeniu.

Wstępne badania były zachęcające - pojawiła się szansa, że akryflawina może okazać się skuteczna wobec SARS-CoV-2.

Hamujące działanie akryflawiny utrzymywało się bowiem w hodowlach komórkowych, które zostały zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Jak podaje PAP zaobserwowano je również w hodowlach tkankowych układu oddechowego oraz w modelu zwierzęcym. A to, zdaniem prof. Krzysztofa Pyrcia, jest mocnym sygnałem, że ten efekt może także zaistnieć u ludzi.

- Mamy zatem bardzo ciekawą, ale wciąż jedynie naukową informację. Cząsteczka, która może, ale nie musi okazać się skuteczna w praktyce klinicznej – podkreśla prof. Krzysztof Pyrć.

Ostrzega jednak przed zbyt pochopnym zażywaniem tego leku dopóki takie badania nie zostaną przeprowadzone. W tej chwili nie jest bowiem znana ani efektywność, ani właściwe dawkowanie tego leku. Wiadomo natomiast, że w wyższych stężeniach akryflawina może mieć działanie mutagenne. Dlatego prof. Krzysztof Pyrć. decydowanie odradza samodzielne stosowanie tej substancji.

Naukowiec przypomina także, że w Polsce akryflawina nie jest dopuszczona do stosowania ogólnoustrojowego i… nie powinna być używana.

Natomiast w niektórych krajach np. w Brazylii związek ten jest wykorzystywany w lekach sprzedawanych bez recepty na dolegliwości związane z zakażeniem układu moczowego. Ale nawet w Brazylii prof. Pyrć nie zalecałby przyjmowania akryflawiny przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 bez żadnej kontroli.

Wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie ocenił, że jest szansa przeprowadzenia badań klinicznych i zweryfikowania, czy akryflawina pomaga w walce z zakażeniami SARS-CoV-2. W tej sprawie prowadzone są wstępne rozmowy z firmami brazylijskimi, które mogłyby się podjąć takiej analizy.

Jak podaje PAP, akryflawina w stężeniu kilkunastu nanogramów na mililitr hamuje replikację wirusa w 50 proc., wykazuje też szeroką specyficzność względem wielu koronawirusów (SARS-CoV-2, MERS-CoV i wirusów sezonowych).

Aktualnie zespół badaczy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ w Krakowie wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium pracuje nad pochodnymi akryflawiny, by zmniejszyć toksyczność tej substancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

https://dziennikzachodni.pl/wielkanoc-powinnismy-spedzic-w-waskim-gronie-zaszczepieni-tez-eksperci-radza-ostroznosc-warto-wykonac-przed-swietami-test/ar/c1-15507935

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie