MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy minister zdrowia: Prof. Marian Zembala WIDEO

P, AGA, AIP, DRAPA
Prof. Marian Zembala
Prof. Marian Zembala Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Nowy minister zdrowia w rządzie Ewy Kopacz to prof. Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Wiceministrem gospodarki została Anna Nemś, posłanka PO z Zawiercia. Na czele ministerstwa skarbu stanie Andrzej Czerwiński, a nowym ministrem sportu będzie Adam Korol.

Premier Ewa Kopacz ujawniła nazwiska nowych ministrów i wiceministrów, powołanych po ubiegłotygodniowych dymisjach.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca został nowym ministrem zdrowia. Na stanowisku zastąpił Bartosza Arłukowicza. A posłanka PO Anna Nemś z Zawiercia jest od dziś wiceministrem gospodarki, zastępując Tomasza Tomczykiewicza.

Prof. Zembala to najwybitniejszy kardiochirurg, uczestnik pierwszego przeszczepu serca w Polsce, a poza tym "budowniczy" nowego zabrzańskiego szpitala. Jest pionierem transplantacji płuc. Ostatnio został też radnym sejmiku samorządzowego. W pierwszej rozmowie po nominacji prof. Zembala powiedział nam, że przyjął stanowisko ministra zdrowia, bo tego wymaga dobro Polski. - Obiecuję ciężką pracę dzień po dniu i wprowadzenie ważnych dla pacjentów rozwiązań - ocenił prof. Zembala. - To ważne cztery miesiąca i można wiele dobrego zrobić. Oddaje się do dyspozycji, a o swoich pracach będę na bieżąco informował.

CZYTAJ WIĘCEJ: KIM JEST PROF. MARIAN ZEMBALA, CO ROBIŁ W MŁODOŚCI

Posłanka Nemś ma za sobą karierę samorządową - była wiceprezydentem Zawiercia. Posłanką jest od 2011 roku. Wcześniej była radną Rady Miejskiej w Zawierciu, a w latach 2009- 2010 pełniła funkcję wiceprezydenta Zawiercia. Zajęła się wówczas m.in. utworzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, rozbudową Strefy Aktywności Gospodarczej w Zawierciu oraz nowymi placami zabaw dla dzieci.

W lipcu 2011 roku rozpoczęła działalność założona przeze nią Fundacja Wielkich Możliwości "EuGeniusz", która co roku organizuje bezpłatne kolonie dla najbardziej potrzebujące dzieci z Zawiercia i powiatu zawierciańskiego.

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a przez wiele lat - razem z mężem - prowadziła w Zawierciu rodzinną firmę. Ma dwóch synów - Michała i Macieja.

Pierwszy nazwiska nowych ministrów poznał prezydent Bronisław Komorowski. Od godz. 14 na prośbę prezydenta w Belwederze trwało spotkanie Bronisława Komorowskiego z Ewą Kopacz. Po ponad dwóch godzinach rozmów premier ogłosiła decyzje personalne w sprawie następców zdymisjonowanych ministrów. - Tak jak zapowiedziałam, dokonałam zmian w moim rządzie. Każda z tych osób wie co znaczy służba obywatelom, ciężka praca i wie co znaczy znajomość problemów zwykłych ludzi - podkreśliła na wstępie premier. Ministrem zdrowia został prof. Marian Zembala, skarbu Andrzej Czerwińskie a sportu Adam Korol. Ewa Kopacz powołała też sekretarza stanu w kancelarii premiera, koordynatora służb specjalnych, którym został Marek Biernacki. Anna Nemś otrzymała nominację na sekretarza stanu w ministerstwie gospodarki, a Dorota Niedziela w ministerstwie środowiska. - Pozwólcie, że zwrócę się do Was, moich rodaków. Chcę, żebyście wiedzieli, że najbardziej zależy mi na waszym zaufaniu. Składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu, 24 godziny na dobę będziemy ciężką pracą o to zaufanie zabiegali - zakończyła Ewa Kopacz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni