Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Nikiszowiec: nabór lokatorów rusza w styczniu. Jest 513 mieszkań. Pierwsze osiedle z programu "Mieszkanie plus" w Katowicach

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nowy Nikiszowiec w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowy Nikiszowiec w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. Inwestora
Od 11 stycznia można się starać o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu. Czasu na składanie wniosków jest niewiele, natomiast rekrutacja lokatorów potrwa cztery miesiące. Na pierwszym osiedlu wybudowanym w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus” w Katowicach jest łącznie 513 mieszkań.

Od 11 stycznia można się starać o mieszkanie na Nowym Nikiszowcu. Wnioski trzeba złożyć do końca stycznia 2021

Nabór lokatorów na Nowy Nikiszowiec rozpocznie się 11 stycznia.

Czas na składanie wniosków będzie do końca stycznia. W pierwszym etapie potencjalni najemcy otrzymają punkty na podstawie kryteriów ustalonych w uchwale Rady Miasta Katowice, w drugiej części będzie sprawdzana ich tzw. zdolność czynszowa. Cały proces ma potrwać około czterech miesięcy, natomiast w maju planowane jest podpisywanie umów najmu.

Pierwszy etap będzie prowadzony online, a wnioski można składać przez internet (www.katowice.mdr.pl, a także stronę Urzędu Miasta). Dodatkowo zostanie uruchomiony specjalny system pomocy telefonicznej.

- Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania jest złożenie wniosku do końca stycznia 2021 roku oraz dostarczenie niezbędnych dokumentów do końca lutego 2021 roku – podkreślają w PFR Nieruchomości.

Zgodnie z uchwałą katowickiej RM na dodatkowe punkty w naborze (w pierwszym etapie) mogą liczyć rodziny wielodzietne, osoby zameldowane w Katowicach oraz te, które nie ukończyły 35 roku życia lub powyżej 65 roku życia.

Na Nowym Nikiszowcu jest 513 mieszkań w trzech kwartałach

Przypomnijmy, że Nowy Nikiszowiec to pierwsze osiedle realizowane w Katowicach w ramach rządowego programu „Mieszkanie plus”. Przy ulicy Górniczego Dorobku (w sąsiedztwie zabytkowego Nikiszowca) powstały budynki wielorodzinne zamknięte w trzech kwartałach. W każdym jest wewnętrzny dziedziniec. W budynkach jest łącznie 513 mieszkań (mają od 35 do 94,5 m kw. powierzchni) oraz 14 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od ok. 30 do ponad 220 m kw.

Nowy Nikiszowiec w Katowicach.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowy Nikiszowiec w Katowicach w ramach programu Mieszkanie P...

Osiedle zostało zaprojektowane przez pracownię 22 Architekci, a inwestorem jest spółka MDR Katowice, którą założyły Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółka PFR Nieruchomości. Budowa ruszyła wiosną 2018 roku, a aktualnie jest zaawansowana w 87 proc.

- W dwóch kwartałach trwają prace wykończeniowe w mieszkaniach i na klatkach schodowych. W trzecim, poza pracami wewnątrz budynków, finalizowane jest wykonanie elewacji – podsumowują przedstawiciele inwestora.

Nowy Nikiszowiec w liczbach:

  • 513 mieszkań
  • 572 miejsca postojowe zaplanowano na osiedlu
  • 5,5 hektara ma działka, na której powstaje osiedle
  • 4-7 kondygnacji będą miały budynki
  • 35 m kw. mają mieć najmniejsze mieszkania
  • 59 m kw. to średnia powierzchnia mieszkań
  • 94,5 m kw. będą miały mieszkania największe.

- Finalizujemy tę inwestycję w szczególnym momencie. Trwająca pandemia sprawia, że dach nad głową jest dla nas wszystkich największą wartością. Bezpieczeństwo, funkcjonalność, dostępność i dobre otoczenie miejsca, w którym mieszkamy to dla nas najważniejsze kwestie. To wszystko mamy do zaoferowania naszym przyszłym najemcom na Nowym Nikiszowcu. Komfortowe, wykończone pod klucz mieszkania, sąsiedztwo terenów zielonych i przestrzenie wspólne umożliwiające spędzanie wolnego czasu na osiedlu są tym, co wyróżnia naszą ofertę – komentuje Krystyna Wąchała -Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości.

Nie przeocz

Co ma wspólnego Nowy Nikiszowiec ze starym?

Nowy Nikiszowiec ma wyglądem i zabudową nawiązywać do zabytkowego Nikisza. Podobieństw jest kilka, ale sporo też różnic. Wspólne są przede wszystkim nazwa oraz zamysł urbanistyczny.

Oryginalny Nikiszowiec ma ponad 100 lat i niepowtarzalny klimat. Został wybudowany jako osiedle robotnicze dla górników kopalni Giesche. Tutejsze domy to familoki pokryte czerwoną cegłą z charakterystycznymi, pociągniętymi czerwoną farbą wnękami okiennymi. Budynki zamknięto w dziewięć kwartałów z zielonymi dziedzińcami. W sumie jest tu około 1000 mieszkań. Punktem centralnym osiedla jest wydłużony plac Wyzwolenia, przy którym znajdują się m.in. kościół świętej Anny, charakterystyczne podcienia i budynek poczty.

Na Nowym Nikiszu architektura jest zdecydowanie bardziej nowoczesna, a nawiązania do oryginału dość luźne: zamiast cegły na budynkach są tynki w kilku ceglanych odcieniach. Tak jak w pierwowzorze zabudowa jest kwartałowa – to trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Sercem nowego osiedla – również jak oryginału - będzie centralny plac, przy którym planowane są sklepy i lokale usługowe.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera