Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy NOSPR: 14 rzeczy, których o nim nie wiesz, a boisz się zapytać [GALERIA ZDJĘĆ]

Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
1. Adres nowego gmachu NOSPR to plac Wojciecha Kilara 1
1. Adres nowego gmachu NOSPR to plac Wojciecha Kilara 1 Katarzyna Pachelska
Nowy gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia już otwarty! U nas instrukcja obsługi: odpowiedzi na pytania: czy można tu wejść, gdzie jest kasa biletowa, czy można tu się napić kawy, ile kosztuje szatnia

Ikona Katowic: Spodek, NOSPR, Muzeum Śląskie? Oto najsłynniejsze budynki Katowic [ZDJĘCIA]

Od 1 października nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia jest otwarta dla publiczności. W ten weekend polecamy wybrać się na plac Wojciecha Kilara w Katowicach, by na własne oczy zobaczyć tę imponującą budowlę, a przy okazji - również park, który powstał przy niej oraz teren nowego Muzeum Śląskiego. Przed tym polecamy lekturę naszego miniprzewodnika po NOSPR-ze.

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

  1. Jaki jest oficjalny adres nowej siedziby NOSPR? Plac Wojciecha Kilara 1. To zupełnie nowy plac, nawet taksówkarze mają problem ze zlokalizowaniem go. W sumie gmach znajduje się na rogu ul. Olimpijskiej i al. Roździeńskiego w centrum miasta, obok Spodka.
  2. Jak tu dojechać komunikacją publiczną? Bardzo łatwo, szczególnie z Zagłębia, bo przystanek autobusów z Sosnowca, Będzina czy Dąbrowy Górniczej znajduje się praktycznie przy NOSPR-ze na al. Roździeńskiego. Po drugiej stronie ulicy (trzeba przejść przez aleję) jest, ukryty za ekranami, przystanek autobusów z Katowic w kierunku Zagłębia, Tychów, Giszowca. Oba przystanki noszą nazwę Katowice Uniwersytecka. Zatrzymują się tu autobusy: 818, 30, 40, 76, 77, 149, 154, 673, 800, 801, 805, 807, 808, 811, 813, 814, 815, 817, 831, 835, 930, 76N, 77N, 908N, 920, 940. W przypadku tramwaju (linie 6, 11, 13, 16, 19, 23, 33, 7, 43) trzeba podejść od przystanku na Rondzie im. J. Ziętka, spacer zajmuje 5 minut.
  3. Gdzie zaparkować własnym autem? Na jednym z kilku parkingów otaczających NOSPR. Na pakingu A są 284 miejsca postojowe, na B - 411. Ponadto przy ulicach (m.in. Nadgórników) jest ok. 100 dodatkowych miejsc. Tylko te oznaczone literami będą płatne, na nich są już zamontowane bramki i parkometry. Od kiedy będą płatne, na jakich zasadach? Nie wiadomo, to zależy od decyzji Urzędu Miasta Katowice. Na razie dobra wiadomość jest taka, że wszystkie są bezpłatne, nawet jeśli szlabany są opuszczone, można się na nie dostać innymi wjazdami, np. na parking A bezpośrednio od ul. Olimpijskiej.
  4. Czy do gmachu można wejść nawet bez biletu na koncert? Tak, można to zrobić w godzinach otwarcia kasy biletowej, czyli od wtorku do soboty w godz. 11.00-20.30, w niedzielę na dwie godziny przed rozpoczęciem koncertu. Można obejrzeć atrium, przejść się po gmachu (chyba że bileterzy będą już sprawdzać bilety przed koncertem), jednak by wejść do sali koncertowej trzeba już mieć bilet na koncert.
  5. Gdzie jest główne wejście do NOSPR-u? Od strony dużej fontanny przy pl. Wojciecha Kilara. Tam zamontowane są obrotowe drzwi.
  6. Gdzie jest kasa biletowa? Tuż przy głównym wejściu, z lewej strony. To kontuar, nie ma żadnego "okienka". W kasie można płacić również kartą. Przy kasie są wystawione ulotki z programem NOSPR-u oraz inne wydawnictwa, w tym specjalny dodatek "Dziennika Zachodniego" o strefie kultury. Za to po prawej stronie od wejścia już działa w godz. 11.00-21.00 (oprócz pon.) Bookiestra, czyli księgarnia również z wydawnictwami muzycznymi, w tym płytami NOSPR-u.
  7. Czy bilety są drogie? Na występy zagranicznych orkiestr czy gwiazd - owszem, ale na koncerty samego NOSPR-u czy polskich zespołów - nie. Bilety na dużą salę kosztują już od 10 zł. Najwygodniej kupić je przez stronę internetową www.nospr.org.pl . Można wybrać miejsce, zapłacić i wydrukować bilet z kodem kreskowym.
  8. Czy są jeszcze bilety na jakieś koncerty czy wszystko już wyprzedane? Oczywiście, że są,również na październikowe, nie tylko na salę kameralną, ale i na dużą. Np. na koncert w ramach Śląskich Dni Muzyki Współczesnej 30.10 (NOSPR pod batutą Michała Klauzy, Adam Krzeszowiec - wiolonczela, bilety 15-35 zł). Wyprzedane są bilety na koncerty gwiazd - np. Galę Piotra Beczały (28.10), London Symphony Orchestra z Piotrem Andrzejewskim (18.10).
  9. Gdzie jest szatnia? Szatnie są dwie, duża na parterze, po prawej stronie od głównego wejścia, mała - od strony drugiego wejścia, do sali kameralnej (od Muzeum Śląskiego). Szatnie są bezpłatne.
  10. Gdzie są toalety? W gmachu są aż 74 kabiny toalet dla publiczności (a w nich m.in. 170 umywalek), zgrupowane w wielu miejscach w całym gmachu. Są utrzymane w jednolitej kolorystyce, dominują ciemne barwy. Są toalety również dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczenia dla rodziców z małymi dziećmi, gdzie można je np. przewinąć.
  11. Czy można tu coś zjeść albo się napić? Restauracja, która znajduje się na 1 poziomie będzie czynna dopiero za miesiąc, ale działają już cztery bary z napojami (w tym kawą, herbatą, winem) i przekąskami typu tapas. Są czynne na godzinę przed koncertem i w jego trakcie. Ceny nie są wzięte z sufitu, ale lepiej mieć przy sobie gotówkę, bo na razie jest tylko jeden terminal do płacenia kartą.
  12. Jak się poruszać po gmachu? Można schodami, ale również jedną z siedmiu wind. Posiadaczom biletów na II balkonie polecamy windę, bo wejścia są na samej górze, trzeba się nachodzić po schodach. Poruszanie po gmachu ułatwiają napisy informacyjne na ścianach oraz na filarach. Uwaga, jeśli wybieramy się na koncert, lepiej pojawić się co najmniej pół godziny przed nim, bo odnalezienie swojego wejścia na salę (jest ich aż 14) może zająć trochę czasu.
  13. W samej sali koncertowej jest idealna akustyka, co znaczy, że bardzo dobrze słychać nie tylko muzykę, ale też wszelkie inne odgłosy np. kaszlu, chrząkania, szeleszczenia, i - nie daj Boże - dzwonka komórki a nawet jej wibracji.
  14. Jak się dostać do parku przy NOSPR? Ze wszystkich stron, bo nie ma tu ogrodzenia. Są tu: dwie fontanny, amfiteatr, ławki, labirynt. Za to może być kłopot z poruszaniem się z wózkiem, bo z poziomu placu Kilara do parku prowadzą wysokie schody, nie ma na nich pochylni dla wózków (szkoda, że nikt o tym nie pomyślał), jest przejście bez schodów obok, ale niezbyt dobrze oznakowane. Trzeba go szukać po lewej stronie od dołu schodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!