Nowy Odział Urologii i Onkologii Urologicznej w Jaworznie...

  Nowy Odział Urologii i Onkologii Urologicznej w Jaworznie oddany do użytku ZDJĘCIA

  Kacper Jurkiewicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy Odział Urologii i Onkologii Urologicznej w Jaworznie oddany do użytku
  1/52

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Kacper Jurkiewicz

  Nowy oddział Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Wielospecjalistyczny w Jaworznie został już oddany do użytku. Pierwsi pacjenci trafią tutaj już w okresie między świętami a nowym rokiem.
  Nowe miejsce dla Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Jaworznie zostało oddane do użytku w 10-lecie funkcjonowania Oddziału Urologii w tutejszym szpitalu. Na wiosnę przypadnie dekada jego istnienia.

  Zobaczcie zdjęcia z otwarcia:
  Zobacz galerię


  Prace remontowe trwały kilka miesięcy, zaczęły się na początku wakacji. Oddział znajduje się na pierwszym piętrze i zajmuje całe skrzydło szpitalne. Wcześniej mieściła się tutaj administracja.

  - Zyskaliśmy nowe pomieszczenie z czego się bardzo cieszymy. Warto było na to czekać. Na pacjentów czeka nowy sprzęt operacyjny oraz nowe łóżka i nowe meble. To są zupełnie inne, nowe warunki do hospitalizacji pacjentów – powiedział Artur Kuligowski, kierownik Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie.

  Pierwsi pacjenci mają zostać tutaj przeniesieni w okresie między świętami a nowym rokiem.

  - Dużo osób jest załatwianych w procedurze jednodniowej. Mamy tutaj piękny sprzęt do kruszenia kamieni. To nam nakręca ruch chorych i określa specyfikę oddziału. Gdy zaczynamy leczyć pacjentów na kamicę, krusząc taką metodą nieinwazyjną często musimy potem interweniować dalej, co oznacza, że chorych trzeba operować – dodaje Artur Kuligowski.

  Jednym z powodów, dla których powiększono oddział jest liczba pacjentów. W tym roku na Oddziale Urologicznym wykonano 791 zabiegów, a w ciągu 10 lat było ich 6 303. W tym roku przyjęto tutaj 2800 pacjentów, a od początku jego istnienia było ich 19 416 tysięcy. W 2018 roku poradnia przyjęła 5 123 pacjentów, a w ciągu całej swojej działalności było ich 45 620 tysięcy. W ciągu 10 lat wykonano 7 041 zabiegów w sali zabiegowej, z czego w tym roku było ich aż 768. W oddziale przeprowadza się 800 litotrypsji rocznie.

  - Jako jedni z pierwszych w Polsce na tym aparacie rozpoczęliśmy litotrypsję kamieni trzustkowych. Pacjenci z całej Polski przyjeżdżali do nas, by wykonać zabieg – poinformował Józef Kurek, dyrektor szpitala.

  Inwestycja została w całości sfinansowana z pieniędzy miejskich. Całość remontu oddziału wyniosła ponad 3,5 miliona złotych.

  Na oddziale poszerza się także ilość zabiegów onkologicznych. Wykonuje się tutaj cały szereg zabiegów z powodu nowotworu nerki, prostaty, moczowodu czy jąder. Pacjenci onkologiczni stanowią co najmniej 30 procent pacjentów aktualnie hospitalizowanych. Szpital posiada pełną bazę diagnostyczną, nowoczesny tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, nowoczesny wysokiej klasy aparaty USG, dysponuje także certyfikowanym laboratorium.

  - Zespół prawie sześciu specjalistów to duży majątek tego oddziału. W tej chwili dwóch młodych kolegów rozpoczyna tutaj specjalizacje, jest również chirurg ogólny. Dziewięć osób jest aktualnie na etacie. Dzięki temu mamy duże możliwości zarówno jeśli chodzi o zabiegi, ich rodzaje oraz usługi ambulatoryjne – powiedział dyrektor szpitala.


  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Arnold Schwarzenegger w Katowicach


  Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał