Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy płatny urlop rodzicielski trwa cały rok. Dowiedz się wszystkiego [SZCZEGÓŁY]

Monika Krężel
Nowe urlopy macierzyńskie obejmą wszystkie dzieci z 2013 r.
Nowe urlopy macierzyńskie obejmą wszystkie dzieci z 2013 r. arc.
Najpierw Sejm przyjął jednogłośnie nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą urlopy dla rodziców, następnie przyjęli ją senatorowie, a wczoraj podpisał prezydent. Tym sposobem roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka stał się faktem!

CZYTAJ TAKŻE:
Urlop rodzicielski 2013 [ZASADY] Dla mamy i taty

- To superwiadomość dla przyszłych mam - mówi jedna z naszych Czytelniczek. - Sama mam 15-letnią córkę, z którą po urodzeniu byłam zaledwie cztery miesiące. Potem musiałam wrócić do pracy. Gdyby były takie warunki jak dzisiaj, może zdecydowałabym się na drugie i trzecie dziecko. Choć nie sądzę, żeby to spowodowało nagły wzrost urodzeń w naszym kraju. Becikowe dla najbiedniejszych tego nie zmieni, ani roczny urlop rodzicielski. Bo co robić potem, gdy trzeba płacić opiekunce, bo przecież brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach, a mama chce iść do pracy? Poza tym, rodzice chorych czy niepełnosprawnych dzieci w Polsce ledwo wiążą koniec z końcem. Refundowana rehabilitacja to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Za dodatkowe godziny ćwiczeń trzeba słono płacić, podobnie jak za leki - podkreśla 40-letnia pani Anna.

DOWIEDZ SIĘ KONIECZNIE:
URLOP MACIERZYŃSKI 2013 [NOWE ZASADY]

Tymczasem ustawa ma wejść w życie 17 czerwca. Od tej daty rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 roku, będzie przysługiwać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (do tej pory były to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka. I najważniejsze - będą mogli z niego korzystać nie tylko zatrudnieni na etatach, ale wszyscy opłacający ubezpieczenie chorobowe, czyli prowadzący własne firmy lub pracujący tylko na umowach-zleceniach.

Sprawdź, o co najczęściej zainteresowani pytają na www.rodzicielski.gov.pl

Z tego powodu, że obecni i przyszli rodzice mają mnóstwo pytań dotyczących wydłużonego urlopu, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło nową stronę: www.rodzicielski.gov.pl

Można tam uzyskać odpowiedzi na temat zmian nowelizacji Kodeksu pracy wydłużającej urlopy dla rodziców.

Dodatkowo użytkownicy - za pomocą formularza zamieszczonego na stronie - mogą zadać pytanie z zakresu problematyki uprawnień związanych z rodzicielstwem.

Aby ułatwić znalezienie informacji, stronę podzielono na zakładki tematyczne: mama, tata, kalendarz urlopów, rodzice adopcyjni, rodzice w pracy oraz żłobek i inne formy opieki.

Co można znaleźć na tej stronie? Oto przykładowe pytania i odpowiedzi:

1. Czy tacie dziecka, który nie jest w związku małżeńskim z mamą tego dziecka, przysługuje urlop ojcowski, a jeśli tak, to od kiedy i w jakim wymiarze?
Tak, urlop ojcowski - w wymiarze 2 tygodni - przysługuje pracownikowi - tacie dziecka niezależnie od tego, czy pozostaje on w związku małżeńskim z mamą dziecka.

Urlop ten może być wykorzystany począwszy od narodzin dziecka do ukończenia przez nie 1. roku życia, również w czasie korzystania przez mamę dziecka z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także z nowego urlopu rodzicielskiego.

2. Kiedy przysługiwać będzie zasiłek macierzyński w wysokości 80 proc., a kiedy w wysokości 100 lub 60 proc. i od czego ta wysokość będzie zależała?
Wysokość otrzymywanego zasiłku macierzyńskiego będzie zależała od wyboru ścieżki uzyskiwania urlopów związanych z urodzeniem się dziecka. Nowe przepisy przewidują dwa rozwiązania:

W przypadku złożenia - nie później niż 14 dni po porodzie - wniosku do pracodawcy o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po nim - urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze, wówczas przez cały ten czas zasiłek będzie wynosił 80 proc.
W przypadku, gdy takiego wniosku się nie złoży, wysokość zasiłku będzie wynosić 100 proc. za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz 60 proc. za okres urlopu rodzicielskiego.

3. Czy będzie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego z prawem do zasiłku w wysokości 80 proc., jeżeli 17 czerwca 2013 r. będzie się już na dodatkowym urlopie macierzyńskim udzielonym na obecnych zasadach?
Nie, ponieważ o taki wariant urlopu należy wnioskować nie później niż 14 dni po porodzie.

W tym przypadku będzie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego z prawem do zasiłku w wysokości 60 proc., a przed nim, na pisemny wniosek złożony do pracodawcy, również z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w uzupełniającym wymiarze z zasiłkiem w wysokości 100 proc.

4. Czy w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie można pracować na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło?
Tak, można, nowe przepisy nie przewidują ograniczeń w podejmowaniu w trakcie urlopu rodzicielskiego pracy na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na umowę o dzieło lub umowę-zlecenie).

5. Czy w przypadku dziecka urodzonego przedwcześnie (przed 37. tygodniem ciąży) przysługuje dłuższy urlop macierzyński?
Nie, w przypadku urodzenia wcześniaka podstawowy urlop macierzyński nie ulega wydłużeniu. Jeśli jednak takie dziecko wymagałoby dłuższej hospitalizacji, jego mama - po wykorzystaniu po porodzie 8 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego - pozostałą część tego urlopu może wykorzystać już po wyjściu dziecka ze szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!